Bakıda WUF13-ə hazırlıqla bağlı diplomatik korpus üçün məlumatlandırma sessiyası keçirilib
Noyabrın 17-də BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik korpus nümayəndələri üçün məlumatlandırma sessiyası təşkil olunub. Hibrid formatda keçirilən interaktiv tədbirdə ümumilikdə 100-ə yaxın diplomat iştirak edib.
Sessiyanın əsas məqsədi 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək WUF13-ün mahiyyəti, hazırlıq prosesi, planlaşdırılan tədbirlər, tematik dialoqlar və fəaliyyətlər, eləcə də iştirak və əməkdaşlıq imkanları barədə diplomatik korpusa ətraflı məlumat vermək olub.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, Forumun milli koordinatoru Anar Quliyev “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək WUF13-ün dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək, həmçinin Azərbaycanın urbanizasiya sahəsində nailiyyətlərini və gələcəyə baxışını dünyaya təqdim etmək baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Forum tarixində ilk dəfə olaraq dövlət və hökumət başçılarının iştirakı ilə Zirvə Görüşünün keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb və bunu Azərbaycanın qlobal şəhər gündəliyinə sadiqliyinin əyani göstəricisi kimi dəyərləndirib.
UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax videomüraciətində Forumun təşkilinə görə Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür edərək bildirib ki, WUF13 bütün tərəfdaşların hər kəs üçün layiqli mənzil təmin etmək öhdəliklərini yeniləməsi üçün mühüm mərhələ olacaq.
Tədbir zamanı həmçinin WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti və UN-Habitat tərəfindən Forumun konsepsiyası və proqramı, habelə keçiriləcəyi Bakı Olimpiya Stadionunda yaradılacaq funksional zonalar, infrastruktur və hazırlıq işləri barədə geniş məlumat verilib.

Information Session on WUF13 Preparations Held for the Diplomatic Corps in Baku
On November 17, an information session was organized for representatives of the diplomatic corps accredited in the Republic of Azerbaijan regarding the 13th session of the United Nations World Urban Forum (WUF13). The hybrid-format interactive event was attended by nearly 100 diplomats.
The main purpose of the session was to provide the diplomatic corps with detailed information on WUF13, scheduled to take place in Baku from May 17 to 22, 2026, including its objectives, preparation process, planned events, thematic dialogues, activities, as well as participation and collaboration opportunities.
During the event, Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture and National Coordinator of the Forum, emphasized the significance of WUF13, under the theme “Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Settlements,” in strengthening international cooperation in sustainable urban development, and in showcasing Azerbaijan’s achievements and vision in urbanization to the world. He also highlighted that, for the first time in the Forum’s history, a Summit Meeting with the participation of heads of state and government will be held, reflecting Azerbaijan’s commitment to the global urban agenda.
In her video address, UN-Habitat Executive Director Anaklaudia Rossbach expressed gratitude to the Government of Azerbaijan for organizing the Forum, noting that WUF13 will be an important milestone for all partners to renew their commitment to ensuring adequate housing for all.
The event also featured comprehensive presentations by the WUF13 Azerbaijan Operating Company and UN-Habitat on the Forum’s concept and program, as well as the functional zones, infrastructure, and preparatory works to be established at the Baku Olympic Stadium, where the Forum will take place.