Bakıda WUF13-ə hazırlıqla bağlı diplomatik korpus üçün məlumatlandırma sessiyası keçirilib
Noyabrın 17-də BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik korpus nümayəndələri üçün məlumatlandırma sessiyası təşkil olunub. Hibrid formatda keçirilən interaktiv tədbirdə ümumilikdə 100-ə yaxın diplomat iştirak edib.
Sessiyanın əsas məqsədi 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək WUF13-ün mahiyyəti, hazırlıq prosesi, planlaşdırılan tədbirlər, tematik dialoqlar və fəaliyyətlər, eləcə də iştirak və əməkdaşlıq imkanları barədə diplomatik korpusa ətraflı məlumat vermək olub.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, Forumun milli koordinatoru Anar Quliyev “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək WUF13-ün dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək, həmçinin Azərbaycanın urbanizasiya sahəsində nailiyyətlərini və gələcəyə baxışını dünyaya təqdim etmək baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Forum tarixində ilk dəfə olaraq dövlət və hökumət başçılarının iştirakı ilə Zirvə Görüşünün keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb və bunu Azərbaycanın qlobal şəhər gündəliyinə sadiqliyinin əyani göstəricisi kimi dəyərləndirib.
UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax videomüraciətində Forumun təşkilinə görə Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür edərək bildirib ki, WUF13 bütün tərəfdaşların hər kəs üçün layiqli mənzil təmin etmək öhdəliklərini yeniləməsi üçün mühüm mərhələ olacaq.
Tədbir zamanı həmçinin WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti və UN-Habitat tərəfindən Forumun konsepsiyası və proqramı, habelə keçiriləcəyi Bakı Olimpiya Stadionunda yaradılacaq funksional zonalar, infrastruktur və hazırlıq işləri barədə geniş məlumat verilib.

В Баку прошла информационная сессия для дипломатического корпуса по подготовке к WUF13
17 ноября для представителей дипломатического корпуса, аккредитованного в Азербайджане, была организована информационная сессия, посвящённая подготовке к 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13). В гибридном формате в мероприятии приняли участие около 100 дипломатов.
Основной целью сессии было предоставить дипломатическому корпусу подробную информацию о сути и программе WUF13, который пройдет в Баку 17–22 мая 2026 года, о ходе подготовки, планируемых мероприятиях, тематических диалогах и возможностях участия и сотрудничества.
Выступая на мероприятии, председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре и национальный координатор Форума Анар Гулиев подчеркнул значимость WUF13, который пройдет на тему «Жилище для всех: безопасные и устойчивые города и населённые пункты», для укрепления международного сотрудничества в сфере устойчивого городского развития, а также для представления мировому сообществу достижений Азербайджана в области урбанизации и видения будущего. Он отметил, что впервые в истории Форума состоится Саммит лидеров с участием глав государств и правительств, назвав это наглядным подтверждением приверженности Азербайджана глобальной городской повестке.
В видеобращении исполнительный директор UN-Habitat Анаклодия Россбах поблагодарила Правительство Азербайджана за организацию Форума и заявила, что WUF13 станет важным этапом для обновления обязательств всех партнёров по обеспечению достойного жилья для каждого.
В ходе мероприятия также были представлены концепция и программа Форума, а также подготовительные работы и функциональные зоны, которые будут созданы на месте проведения — Олимпийском стадионе Баку.