BMT-nin Məskunlaşma Proqramının İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyası işini yekunlaşdırıb
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) milli koordinatoru Anar Quliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin iştirakı ilə Keniya Respublikasının Nayrobi şəhərində keçirilən BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyası işini başa çatdırıb.
İki gün davam edən tədbir çərçivəsində nümayəndə heyətləri və Keniyada akkreditə olunmuş diplomatik missiyaların rəhbər şəxsləri üçün brifinq təşkil olunub. 200-dən çox nümayəndənin təmsil olunduğu tədbirdə 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək WUF13-ün mahiyyəti, hazırlıq prosesi, təşəbbüslər, planlaşdırılan tədbirlər və fəaliyyətlər, eləcə də iştirak və əməkdaşlıq imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Brifinqdə çıxış edən Anar Quliyev “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək WUF13-ün dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək, Azərbaycanın beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə qlobal proseslərə töhfələrinin təqdim olunması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Forum tarixində ilk dəfə olaraq dövlət və hökumət başçılarının iştirakı ilə Liderlərin Zirvə Görüşünün keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax Foruma hazırlıq prosesi ilə bağlı Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür edib, ölkəmizin qlobal şəhər gündəliyinə sadiqliyini və nümunəvi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, WUF13 bütün tərəfdaşların hər kəs üçün layiqli mənzil təmin etmək öhdəliklərini yeniləməsi üçün mühüm mərhələ olacaq.
Brifinqdən sonra mətbuat nümayəndələri ilə görüş keçirilib və WUF13-lə bağlı onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sessiyanın gündəliyi çərçivəsində BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının “Hər Kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupun ötən ay 2025-2026-cı illər üzrə həmsədrləri seçilən Azərbaycan və Somalinin adından Azərbaycan nümayəndə heyətinin başçısı Anar Quliyevin məruzəsi dinlənilib. Məruzədə həmsədrlik dövrü ərzində bu prosesin irəli aparılması planları barədə məlumat verilib.
Həmçinin WUF13-ün ev sahibi Azərbaycanın adından sessiyada iştirak edən nümayəndə heyətləri və diplomatik korpusun rəhbərləri üçün rəsmi qəbul təşkil edilib. Sessiya ərzində Anar Quliyev digər ölkələrdən iştirak edən nümayəndə heyətlərinin başçıları ilə müxtəlif müzakirələr də keçirib.
İki gün ərzində UN-Habitatın mənzil-qərargahında qurulan WUF13-ün tanıtım stendi ziyarətçilər tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, tədbirlərdə Azərbaycanın Respublikasının Keniya və Konqoda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri və BMT-nin Nayrobi şəhərindəki bölməsində daimi nümayəndə Sultan Hacıyev, Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyası, Xarici İşlər Nazirliyi və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təmsilçiləri iştirak ediblər.

Третья сессия Исполнительного совета Программы ООН-Хабитат завершила свою работу
Делегация во главе с председателем Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, национальным координатором Тринадцатой сессии Всемирного форума по городскому развитию (WUF13) Анаром Гулиевым приняла участие в Третьей сессии Исполнительного совета Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat), состоявшейся в городе Найроби, Республика Кения.
В рамках двухдневного мероприятия был организован брифинг для делегаций и руководителей дипломатических миссий, аккредитованных в Кении. На встрече, в которой приняли участие более 200 делегатов, была представлена подробная информация о сути WUF13, подготовительном процессе, инициативах, запланированных мероприятиях и активности, а также о возможностях участия и сотрудничества. Форум пройдет в Баку 17–22 мая 2026 года.
Выступая на брифинге, Анар Гулиев подчеркнул, что тема WUF13 - «Жильё для всех: безопасные и устойчивые города и населённые пункты» - отражает глобальную повестку и направлена на укрепление международного сотрудничества в сфере устойчивого городского развития. Он отметил значимость участия Азербайджана в этих процессах и сообщил, что впервые в истории Форума будет организована Встреча лидеров с участием глав государств и правительств.
Исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам Анаклаудия Россбах выразила благодарность Правительству Азербайджана за активную подготовку к Форуму, высоко оценив преданность нашей страны глобальной городской повестке и её последовательные усилия. Она отметила, что WUF13 станет ключевым этапом для обновления обязательств всех партнёров по обеспечению достойного жилья для каждого.
После брифинга состоялаcь встреча с представителями СМИ, в ходе которой были даны ответы на вопросы о подготовке к WUF13.
В рамках повестки сессии была заслушана презентация руководителя азербайджанской делегации Анара Гулиева, сделанная от имени Азербайджана и Сомали - стран, избранных в октябре сопредседателями Межправительственной рабочей группы Ассамблеи UN-Habitat по резолюции «Достойное жильё для всех» на период 2025–2026 годов. В выступлении были представлены планы дальнейшего продвижения работы в рамках сопредседательства.
Также от имени Азербайджана, принимающей страны WUF13, был организован официальный прием для участвующих делегаций и руководителей дипломатического корпуса. В ходе сессии Анар Гулиев провёл ряд обсуждений с руководителями делегаций разных стран.
В течение двух дней участники посетили промостенд WUF13, установленный в штаб-квартире UN-Habitat и вызвавший большой интерес гостей.
Следует отметить, что в мероприятиях приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Кении и Конго (Браззавиль), Постоянный представитель при UN-Habitat в Найроби Султан Гаджиев, а также представители Администрации Президента Азербайджанской Республики, Министерства иностранных дел и Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре.