Azərbaycan nümayəndə heyəti Afrika Şəhərsalma Forumunda iştirak edir
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Nayrobi şəhərində keçirilən İkinci Afrika Şəhərsalma Forumunda (AUF2) iştirak edir.
Keniya Hökumətinin ev sahibliyi və Afrika İttifaqının dəstəyi ilə keçirilən Forum 10 aprel tarixinədək davam edəcək. Builki Forum “Hər kəs üçün layiqli mənzil: Gündəlik 2063-ün həyata keçirilməsi istiqamətində sosial-iqtisadi və ekoloji transformasiyanın təşviqi” mövzusuna həsr olunub. Tədbir şəhərsalma və şəhərlərin davamlı inkişafı sahəsində regionun əsas müzakirə platformalarından biri hesab olunur.
Nümayəndə heyətinin Forum çərçivəsində yüksək səviyyəli görüşlərdə və sessiyalarda iştirakı planlaşdırılır. Forumun gündəliyinə uyğun olaraq ölkəmizin nümayəndə heyətinin rəhbəri Anar Quliyev BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının “Hər kəs üçün münasib mənzil” qətnaməsi üzrə 2025–2026-cı illər üçün Hökumətlərarası İşçi Qrupun həmsədri qismində məruzə ilə çıxış edəcək.
Keniyaya səfər çərçivəsində Komitə sədri digər ölkələrin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə bir sıra işgüzar görüşlər keçirəcək. Bu görüşlər zamanı aktual məsələlərlə yanaşı, Bakı şəhərində cari ilin 17-22 may tarixlərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) hazırlıq barədə də məlumat veriləcək. Eyni zamanda, Afrika regionunun media nümayəndələri üçün ayrıca brifinq və tədbirin keçirildiyi məkanda WUF13-ün sərgi guşəsi təşkil olunacaq.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Keniya Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, BMT-nin Nayrobi şəhərindəki bölməsində daimi nümayəndəsi Sultan Hacıyev, Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Aygün Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndələri iştirak edirlər.

Azerbaijani Delegation Participates in the African Urban Forum
A delegation led by Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and National Coordinator of WUF13, is participating in the Second African Urban Forum (AUF2) held in Nairobi.
The forum, hosted by the Government of Kenya with the support of the African Union, will run until April 10. This year’s theme is “Adequate Housing for All: Advancing Socio-Economic and Environmental Transformation towards the Realization of Agenda 2063.” The event is considered one of the region’s key platforms for discussing urban planning and sustainable urban development.
Within the framework of the forum, the delegation is scheduled to participate in high-level meetings and thematic sessions. In line with the agenda, the head of the delegation, Anar Guliyev, will deliver a statement in his capacity as Co-Chair of the Intergovernmental Working Group for 2025–2026 on the UN-Habitat Assembly resolution “Affordable Housing for All.”
During the visit to Kenya, the Committee Chairman will also hold a number of bilateral meetings with heads of delegations from other countries and representatives of international organizations. In addition to discussing current issues, information will be presented on preparations for the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), which will be held in Baku from May 17 to 22 this year. Furthermore, a separate briefing will be organized for African media representatives, and a WUF13 exhibition stand will be set up at the forum venue.
The event is also attended by Sultan Hajiyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Kenya and Permanent Representative to the UN Office in Nairobi; Aygun Aliyeva, Chairperson of the Board of the Agency for State Support to NGOs; as well as representatives of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and the State Committee on Urban Planning and Architecture.