Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 16-da BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxı qəbul edib
Söhbət zamanı qonağın Xankəndi şəhərində keçirilən III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunda iştirakının önəminə toxunuldu.
Anaklaudia Rossbax forumun yüksək səviyyədə təşkil edildiyini deyərək, həmin tədbirdə şəhərsalma məsələləri ilə bağlı çox aktual müzakirələrin aparıldığını vurğuladı.
Azərbaycan-UN-Habitat tərəfdaşlığı çərçivəsində ölkəmizdə indiyədək bir neçə milli şəhərsalma forumunun keçirildiyi məmnunluqla qeyd edildi.
Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan irimiqyaslı bərpa-yenidənqurma işlərinə toxunuldu, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə şəhər və kəndlərimizin inşasında yeni müasir şəhərsalma modelinin tətbiq olunduğu bildirildi.
Qonaq Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramına könüllü maliyyə töhfələrinə və onun fəaliyyətini dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirdi. O, COP29-un ölkəmizdə uğurla keçirildiyini vurğulayaraq, bu tədbirdə iqlim gündəliyi ilə urbanizasiya fəaliyyətinin bir araya gətirildiyini və bu xüsusda Azərbaycanın təşəbbüslərlə çıxış etdiyini məmnunluqla vurğuladı.
Görüşdə 2026-cı ildə ölkəmizdə keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ən nüfuzlu tədbirlərindən biri – Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına hazırlıqla bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Digər mötəbər beynəlxalq tədbirlər kimi bunun da yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminlik ifadə olundu.
Söhbət zamanı Azərbaycanla BMT-nin Məskunlaşma Proqramı arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edildi.

On October 16, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, received Anclaudia Rossbach, Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat).
During the meeting, the importance of the guest’s participation in the 3rd Azerbaijan National Urban Forum held in Khankendi was highlighted.
Anclaudia Rossbach praised the high-level organization of the Forum, emphasizing that it featured highly relevant discussions on urban development issues.
It was noted with satisfaction that several national urban forums have been held in Azerbaijan within the framework of Azerbaijan - UN-Habitat partnership.
The discussion also touched upon large-scale reconstruction and restoration work in the Karabakh and Eastern Zangazur economic regions, highlighting that a new, modern urban planning model is being implemented in the construction of cities and villages in the liberated territories.
The guest expressed gratitude for Azerbaijan’s voluntary financial contributions to UN-Habitat and for supporting its activities. She also welcomed the successful organization of COP29 in Azerbaijan, noting that the event integrated climate agendas with urbanization initiatives, in which Azerbaijan had taken proactive steps.
The meeting included an exchange of views on preparations for one of the United Nations’ most prestigious upcoming events - the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13), to be held in Azerbaijan in 2026. Participants expressed confidence that this event, like other major international gatherings, would be conducted at a high level.
The discussion also covered the prospects for further cooperation between Azerbaijan and UN-Habitat.