Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 16-da BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxı qəbul edib
Söhbət zamanı qonağın Xankəndi şəhərində keçirilən III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunda iştirakının önəminə toxunuldu.
Anaklaudia Rossbax forumun yüksək səviyyədə təşkil edildiyini deyərək, həmin tədbirdə şəhərsalma məsələləri ilə bağlı çox aktual müzakirələrin aparıldığını vurğuladı.
Azərbaycan-UN-Habitat tərəfdaşlığı çərçivəsində ölkəmizdə indiyədək bir neçə milli şəhərsalma forumunun keçirildiyi məmnunluqla qeyd edildi.
Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan irimiqyaslı bərpa-yenidənqurma işlərinə toxunuldu, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə şəhər və kəndlərimizin inşasında yeni müasir şəhərsalma modelinin tətbiq olunduğu bildirildi.
Qonaq Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramına könüllü maliyyə töhfələrinə və onun fəaliyyətini dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirdi. O, COP29-un ölkəmizdə uğurla keçirildiyini vurğulayaraq, bu tədbirdə iqlim gündəliyi ilə urbanizasiya fəaliyyətinin bir araya gətirildiyini və bu xüsusda Azərbaycanın təşəbbüslərlə çıxış etdiyini məmnunluqla vurğuladı.
Görüşdə 2026-cı ildə ölkəmizdə keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ən nüfuzlu tədbirlərindən biri – Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına hazırlıqla bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Digər mötəbər beynəlxalq tədbirlər kimi bunun da yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminlik ifadə olundu.
Söhbət zamanı Azərbaycanla BMT-nin Məskunlaşma Proqramı arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edildi.

16 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял исполнительного директора Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклаудию Россбах
В ходе беседы была затронута важность участия гостьи в III Азербайджанском национальном градостроительном форуме, проходящем в городе Ханкенди.
Отметив высокий уровень организации форума, Анаклаудия Россбах сказала, что на нем состоялись обсуждения весьма актуальных вопросов градостроительства.
С удовлетворением было подчеркнуто, что в рамках партнерства Азербайджан - UN-Habitat в нашей стране до сих пор проведено несколько национальных градостроительных форумов.
Были затронуты широкомасштабные восстановительные работы, проводимые в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах Азербайджана, сообщено, что при строительстве городов и сел на освобожденных от оккупации территориях применяется новая современная модель градостроительства.
Гостья выразила благодарность Азербайджану за добровольные финансовые взносы в Программу ООН по населенным пунктам и поддержку ее деятельности. Подчеркнув успешное проведение в нашей стране СОР29, она с удовлетворением отметила, что на этом мероприятии были объединены вопросы климата и урбанизации, и Азербайджан выступил с инициативами в этом контексте.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с подготовкой к одному из самых престижных мероприятий Организации Объединенных Наций – 13-й сессии Всемирного форума городов, которая состоится в нашей стране в 2026 году. Была выражена уверенность в том, что эта сессия, как и другие престижные международные мероприятия, будет проведена на высоком уровне.
В ходе беседы были обсуждены перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Программой ООН по населенным пунктам.