Azərbaycan Sosial İnkişaf üzrə Dünya Sammitində mənzil siyasəti sahəsində təcrübəsini təqdim edib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndə heyəti Qətərin paytaxtı Dohada 4-6 noyabr tarixlərində keçirilən Sosial İnkişaf üzrə İkinci Dünya Sammitində iştirak edir.
Komitə sədri Anar Quliyev Sammit çərçivəsində keçirilən “Sosial inkişafın əsası kimi əlverişli mənzil” sessiyasında çıxış edib və mənzil siyasətinin sosial rifah və inklüziv inkişaf üçün əsas dayaqlardan biri olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın milli mənzil siyasəti mənzili inklüziv inkişaf və sosial sabitliyin əsas dayağı kimi qəbul edir. Strategiyamızın önəmli istiqamətlərindən biri də Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda köçkünlərin mərhələli məskunlaşdırılması və dayanıqlı və yaşanılabilən şəhərlərin qurulmasıdır.
Həmçinin Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Assambleyasının “Hər kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupun həmsədri seçilməsi və bu təşəbbüs çərçivəsində ədalətli və davamlı mənzil siyasətinin təşviqinə fəal töhfə verməyə davam ediləcəyi bildirilib.
Bu istiqamətdə müzakirələrin davamı üçün 2026-cı ilin 17-22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) mühüm qlobal platforma olacaq. Sonda Anar Quliyev bütün tərəfdaşları və ölkələri “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək bu beynəlxalq tədbirdə Bakıda bir araya gəlməyə dəvət edib.

Азербайджан представил свой опыт в области жилищной политики на Всемирном саммите по социальному развитию
Делегация Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре принимает участие во Втором Всемирном саммите по социальному развитию, проходящем в Дохе (Катар) 4-6 ноября.
Председатель Комитета Анар Гулиев выступил на сессии «Доступное жильё как основа социального развития» и подчеркнул, что жилищная политика является одним из ключевых элементов социального благополучия и инклюзивного развития.
Отмечалось, что национальная жилищная политика Азербайджана рассматривает жильё как основу инклюзивного развития и социальной стабильности. Одним из важных направлений стратегии является поэтапное переселение жителей в Карабахе и Восточном Зангезуре и создание устойчивых, комфортных для жизни городов.
Было также подчеркнуто, что Азербайджан избран сопредседателем Межправительственной рабочей группы Ассамблеи ООН по населенным пунктам по резолюции «Доступное жильё для всех», и страна продолжит вносить активный вклад в продвижение справедливой и устойчивой жилищной политики.
Для продолжения обсуждений и углубления международного сотрудничества важной глобальной площадкой станет Всемирный градостроительный форум (WUF13), который пройдет в Баку 17–22 мая 2026 года. В завершение Анар Гулиев пригласил всех партнёров и страны собраться в Баку на это международное мероприятие, которое пройдет под темой «Жилище для всех: безопасные и устойчивые города и населённые пункты».