III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu (NUFA3) öz işini yekunlaşdırdı
Bu gün III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu (NUFA3) öz işini başa çatdırdı. Forum Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) tərəfindən birgə təşkil olunub və “İqlimədavamlı və sağlam şəhərlərə doğru: regional tərəfdaşlıqlar və innovativ həllər” mövzusunu əhatə edib.
Bu il Forum iki şəhərdə - Xankəndi və Bakıda keçirilib. Onlayın və oflayn 1500-ə yaxın iştirakçı, o cümlədən 65 ölkədən 200-dən artıq nümayəndəni bir araya gətirən tədbirdə hökumət nümayəndələri, qardaşlaşmış şəhərlər, səfirlik və diplomatik nümayəndəliklər, akademik institutlar və beynəlxalq təşkilatlar, özəl sektorlar, vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələri və ekspertlər iştirak ediblər. Forumun ümumi onlayn izlənmə sayı 1400-ə yaxın olub.
Tədbir çərçivəsində 10 panel sessiya təşkil edilib. Sessiyalar zamanı dayanıqlı şəhərsalma, iqlim dəyişmələrinə uyğunlaşma, inklüziv inkişaf və şəhərlərin bərpası kimi aktual məsələlər müzakirə olunub. İştirakçılar mənzil təminatı, maliyyə və innovasiya mexanizmləri, ərazi planlaşdırılması, rəqəmsallaşma, mədəni irsin qorunması və sağlam şəhər icmaları sahələrində qabaqcıl təcrübələri bölüşüblər.
Həmçinin Azərbaycanda post-münaqişə bərpası modelinə xüsusi diqqət yetirilib. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma layihələri “Building Back Better” (“Daha yaxşı bərpa”) prinsiplərinə əsaslanaraq təhlükəsiz, dayanıqlı və yaşayış üçün əlverişli şəhər mühitinin formalaşdırılmasına yönəlib.
Azərbaycan Gənclər Təşkilatları Milli Şurası (NAYORA) ilə birgə “Gələcək Şəhərlərimiz üçün Gənclərin Birliyi” mövzusu altında keçirilən tədbirdə gənclər dayanıqlı şəhərlərin gələcəyi, innovativ yanaşmalar və gənclərin bu prosesdə fəal iştirakı barədə fikir mübadiləsi aparıb.
Ayrıca bir sessiya mənzil məsələsinə həsr olunub. Bu mövzu 2026-cı ildə “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” devizi altında Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF13) əsas konsepsiyası ilə səsləşir.
Bağlanış tədbirində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13 üzrə milli koordinator Anar Quliyev çıxış edərək bildirib ki, NUFA3 şəhərlərin gələcəyi ilə bağlı milli, regional və qlobal dialoqun gücləndirilməsində mühüm mərhələ oldu və Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna hazırlıq istiqamətində əməkdaşlıqda yeni səhifə açdı.
Çıxışının sonunda Anar Quliyev Forumun ruhunu və məqsədini əks etdirən simvolik mesajla iştirakçılara müraciət etdi:
“Birlikdə elə bir gələcək qura bilərik ki, hər şəhər iqlim çağırışlarına davamlı, hər icma sağlam, hər bir insan isə bu şəhər hekayəsinin ayrılmaz hissəsi olsun”.

Today, the III Azerbaijan National Urban Forum (NUFA3) concluded its work. The Forum was jointly organized by the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), under the theme “Towards Climate-Resilient and Healthy Cities: Regional Partnerships and Innovative Solutions.”
This year, the Forum was held in two cities - Khankendi and Baku. The event brought together nearly 1,500 participants both online and offline, including over 200 representatives from 65 countries. Participants included government officials, sister cities, embassies and diplomatic missions, academic institutions, international organizations, private sector actors, civil society representatives, and experts. The total online viewership reached approximately 1,400.
During the event, 10 panel sessions were organized, covering key topics such as sustainable urban development, climate change adaptation, inclusive development, and urban regeneration. Participants shared best practices in housing provision, financial and innovation mechanisms, spatial planning, digitalization, cultural heritage preservation, and healthy urban communities.
Special attention was given to post-conflict reconstruction models in Azerbaijan. Large-scale recovery and redevelopment projects in the Karabakh and East Zangezur economic regions are based on the “Building Back Better” principles, aiming to create safe, resilient, and livable urban environments.
In collaboration with the National Assembly of Youth Organizations of Azerbaijan (NAYORA), a session titled “Youth Unite for Our Future Cities” was held, where young people discussed the future of sustainable cities, innovative approaches, and active youth participation in these processes.
Another session focused on housing issues. This topic aligns with the main concept of the 13th World Urban Forum (WUF13), to be held in Baku in 2026 under the motto “Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Settlements.”
At the closing ceremony, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture and National Coordinator for WUF13, Anar Guliyev, emphasized that NUFA3 was an important step in strengthening national, regional, and global dialogue on the future of cities and opened a new chapter in collaboration in preparation for the World Urban Forum in Baku.
Concluding his speech, Anar Guliyev addressed the participants with a symbolic message reflecting the spirit and purpose of the Forum:
"Together, we can build a future where every city is resilient to climate challenges, every community is healthy, and every person is an integral part of the story of that city."