III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu (NUFA3) öz işini yekunlaşdırdı
Bu gün III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu (NUFA3) öz işini başa çatdırdı. Forum Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) tərəfindən birgə təşkil olunub və “İqlimədavamlı və sağlam şəhərlərə doğru: regional tərəfdaşlıqlar və innovativ həllər” mövzusunu əhatə edib.
Bu il Forum iki şəhərdə - Xankəndi və Bakıda keçirilib. Onlayın və oflayn 1500-ə yaxın iştirakçı, o cümlədən 65 ölkədən 200-dən artıq nümayəndəni bir araya gətirən tədbirdə hökumət nümayəndələri, qardaşlaşmış şəhərlər, səfirlik və diplomatik nümayəndəliklər, akademik institutlar və beynəlxalq təşkilatlar, özəl sektorlar, vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələri və ekspertlər iştirak ediblər. Forumun ümumi onlayn izlənmə sayı 1400-ə yaxın olub.
Tədbir çərçivəsində 10 panel sessiya təşkil edilib. Sessiyalar zamanı dayanıqlı şəhərsalma, iqlim dəyişmələrinə uyğunlaşma, inklüziv inkişaf və şəhərlərin bərpası kimi aktual məsələlər müzakirə olunub. İştirakçılar mənzil təminatı, maliyyə və innovasiya mexanizmləri, ərazi planlaşdırılması, rəqəmsallaşma, mədəni irsin qorunması və sağlam şəhər icmaları sahələrində qabaqcıl təcrübələri bölüşüblər.
Həmçinin Azərbaycanda post-münaqişə bərpası modelinə xüsusi diqqət yetirilib. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma layihələri “Building Back Better” (“Daha yaxşı bərpa”) prinsiplərinə əsaslanaraq təhlükəsiz, dayanıqlı və yaşayış üçün əlverişli şəhər mühitinin formalaşdırılmasına yönəlib.
Azərbaycan Gənclər Təşkilatları Milli Şurası (NAYORA) ilə birgə “Gələcək Şəhərlərimiz üçün Gənclərin Birliyi” mövzusu altında keçirilən tədbirdə gənclər dayanıqlı şəhərlərin gələcəyi, innovativ yanaşmalar və gənclərin bu prosesdə fəal iştirakı barədə fikir mübadiləsi aparıb.
Ayrıca bir sessiya mənzil məsələsinə həsr olunub. Bu mövzu 2026-cı ildə “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” devizi altında Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF13) əsas konsepsiyası ilə səsləşir.
Bağlanış tədbirində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13 üzrə milli koordinator Anar Quliyev çıxış edərək bildirib ki, NUFA3 şəhərlərin gələcəyi ilə bağlı milli, regional və qlobal dialoqun gücləndirilməsində mühüm mərhələ oldu və Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna hazırlıq istiqamətində əməkdaşlıqda yeni səhifə açdı.
Çıxışının sonunda Anar Quliyev Forumun ruhunu və məqsədini əks etdirən simvolik mesajla iştirakçılara müraciət etdi:
“Birlikdə elə bir gələcək qura bilərik ki, hər şəhər iqlim çağırışlarına davamlı, hər icma sağlam, hər bir insan isə bu şəhər hekayəsinin ayrılmaz hissəsi olsun”.

III Национальный градостроительный форум Азербайджана (NUFA3) завершил свою работу
Сегодня завершил работу III Национальный градостроительный форум Азербайджана (NUFA3). Форум был организован Государственным Комитетом по градостроительству и архитектуре Азербайджана совместно с Программой ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) и был посвящён теме: «К климатоустойчивым и здоровым городам: региональные партнёрства и инновационные решения».
В этом году Форум проходил в двух городах — Ханкенди и Баку. Мероприятие объединило около 1500 участников в онлайн и офлайн формате, включая более 200 представителей из 65 стран: представителей правительств, городов-побратимов, посольств и дипломатических миссий, академических институтов и международных организаций, частного сектора, гражданского общества и экспертов. Общее количество онлайн-просмотров составило около 1400.
В рамках мероприятия состоялось 10 панельных сессий. Участники обсуждали актуальные вопросы устойчивого градостроительства, адаптации к климатическим изменениям, инклюзивного развития и восстановления городов. Были представлены передовые практики в области жилищного обеспечения, финансовых и инновационных механизмов, территориального планирования, цифровизации, сохранения культурного наследия и формирования здоровых городских сообществ.
Особое внимание было уделено модели послевоенного восстановления в Азербайджане. Масштабные проекты реконструкции и восстановления, реализуемые в экономических районах Карабаха и Восточного Зангезура, базируются на принципах «Building Back Better» и направлены на формирование безопасной, устойчивой и комфортной городской среды.
Совместно с Национальным советом молодёжных организаций Азербайджана (NAYORA) состоялось мероприятие под темой «Объединение молодёжи для наших будущих городов», где молодые участники обменялись идеями о будущем устойчивых городов, инновационных подходах и активной роли молодёжи в этих процессах.
Отдельная сессия была посвящена теме жилья. Эта тема перекликается с концепцией 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13), который пройдёт в Баку в 2026 году под девизом: «Жилище для всех: безопасные и устойчивые города и населённые пункты».
На церемонии закрытия председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре и национальный координатор WUF13 Анар Гулиев отметил, что NUFA3 стал важным этапом в укреплении национального, регионального и глобального диалога о будущем городов и открыл новую страницу в сотрудничестве на пути подготовки к Форуму в Баку.
В завершение Анар Гулиев обратился к участникам с символическим посланием, отражающим дух и цель Форума:
«Мы можем вместе построить такое будущее, в котором каждый город устойчив перед климатическими вызовами, каждое сообщество — здорово, а каждый человек является неотъемлемой частью этой городской истории».