III Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunun (NUFA3) Xankəndi şəhərində açılış mərasimi baş tutub
Açılış mərasimi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Forum iştirakçılarına müraciətini səsləndirməsi ilə başlayıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinə diqqət çəkən dövlət başçısı Xankəndi şəhərində keçirilən 3-cü Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunun, eləcə də gələn il Bakıda təşkil olunacaq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) təhlükəsiz, rahat və dayanıqlı şəhər mühitinin yaradılması yolunda mühüm addım olduğunu qeyd edib.
Sonra çıxış edən BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax NUFA3-ün qlobal şəhərsalma gündəliyinin həyata keçirilməsi və dayanıqlı şəhərlərin qurulması istiqamətində mühüm çoxtərəfli əməkdaşlıq fürsəti olduğunu, təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün region və dünya üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını bildirib. İcraçı direktor, həmçinin 2026-cı il mayın 17-dən 22-dək ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi WUF13-ə hazırlıq proseslərində Azərbaycan hökumətinin fəaliyyətindən və dəstəyindən razılığını ifadə edib.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev öz çıxışında 64 ölkədən 200-dən çox, cəmi 400-ə yaxın iştirakçının qatıldığı Milli Şəhərsalma Forumunun dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaratdığını və Azərbaycanın urbanizasiya siyasətini beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq təşəbbüsü baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra tədbirdə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının Prezidenti, Malayziyanın Mənzil Tikintisi və Yerli özünüidarəetmə naziri Nqa Kor Minqin tədbir iştirakçılarına video müraciəti nümayiş olunub.

В Ханкенди состоялась церемония открытия III Национального градостроительного форума Азербайджана (NUFA3)
Открытие началось с выступления председателя Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Анара Гулиева, который огласил обращение Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева к участникам Форума. Глава государства отметил, что восстановление и реконструкция освобождённых территорий находятся в центре внимания и подчеркнул, что проведение III Национального градостроительного форума в Ханкенди, а также 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13), которая пройдёт в следующем году в Баку, является важным шагом на пути создания безопасной, комфортной и устойчивой городской среды.
Затем исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклодия Россбах заявила, что NUFA3 представляет собой важную возможность для многостороннего сотрудничества в реализации глобальной градостроительной повестки и создании устойчивых городов. По её словам, Форум имеет стратегическое значение не только для Азербайджана, но и для региона, и для мира в целом. Она также выразила признательность Правительству Азербайджана за активную работу и поддержку в процессе подготовки к WUF13, который пройдёт в стране 17-22 мая 2026 года.
В своём выступлении председатель Комитета Анар Гулиев отметил, что Форум, который собрал более 200 международных гостей из 64 стран и в общей сложности около 400 участников, стал широкой платформой для обмена опытом в области устойчивого развития городов и важным шагом в инициативе по адаптации градостроительной политики Азербайджана к международным стандартам.
Затем участникам было представлено видеобращение Президента Ассамблеи Программы ООН по населенным пунктам, министра жилищного строительства и местного самоуправления Малайзии Нга Кор Минга.