Nayrobidə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyası çərçivəsində beynəlxalq media üçün brifinq təşkil olunub
UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev bu gün Keniya Respublikasının paytaxtı Nayrobidə beynəlxalq mediaya 17-22 may 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasına (WUF13) hazırlıqlar barədə məlumat veriblər.
Bu sessiya Azərbaycanın Respublikasının Keniya və Konqoda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, BMT-nin Nayrobidə daimi nümayəndəsi Sultan Hacıyevin moderatorluğu ilə həyata keçirilib.
A. Rossbax WUF13-ün “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunun aktuallığını vurğulayaraq qeyd edib: “Bu qlobal kontekstdə WUF13 sadəcə bir konfrans yox, həm də Yeni Şəhər Gündəliyi və BMT-nin dayanıqlı şəhər və cəmiyyətlər üzrə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi üçün mühüm bir dəyərləndirmə platformasıdır. Bu Forum üzv dövlət və tərəfdaşlara iqlim böhranı ilə sıx əlaqəli olan qlobal mənzil böhranının həlli istiqamətində öhdəliklərin icrasını qiymətləndirməyə, boşluqları müəyyənləşdirməyə və qarşıdakı onillik üçün prioritetləri formalaşdırmağa imkan verəcək”.
O, 2026-cı ilin qlobal şəhər gündəliyi üçün mühüm il olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Rossbax əlavə edib ki, WUF13 çərçivəsində Yeni Şəhər Gündəliyi üzrə nazirlər görüşü keçiriləcək, nəticələr isə 2026-cı ilin qlobal qiymətləndirmə proseslərinə daxil ediləcək. Həmçinin WUF13-də “Dünya şəhərləri üzrə 2026-cı il hesabatı” da təqdim olunacaq.
WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev ev sahibi ölkə kimi Azərbaycanın irəli sürdüyü yeni təşəbbüsləri təqdim edərək, ilk dəfə keçiriləcək Liderlərin Zirvə Görüşünün qlobal şəhərsalma prioritetləri üzrə yüksək səviyyəli siyasi dialoq üçün xüsusi platforma olacağını bildirib. O, şəhərlərin və yerli idarəetmələrin müzakirələrin formalaşmasındakı rolunu vurğulayıb, həmçinin innovasiyalar, iqlimə uyğun tikinti və müasir mənzil texnologiyalarının təşviqində özəl sektorun geniş iştirakının əhəmiyyətini qeyd edib.
A. Quliyev bildirib: “WUF13 üzrə hazırlıq işləri tam sürətlə davam edir. Biz bu Forumu dayanıqlılıq, müyəssərlik və təhlükəsizlik prinsiplərinə əsaslanan dünya səviyyəli bir tədbir kimi təşkil etmək üçün bütün təşkilati, logistika və əməliyyat məsələlərini koordinasiyalı şəkildə həyata keçiririk.”

В Найроби в рамках 3-й сессии Исполнительного совета Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) состоялся брифинг для международных СМИ
Исполнительный директор UN-Habitat Анаклодия Россбах и председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджана, национальный координатор WUF13 Анар Гулиев проинформировали международные СМИ в столице Кении Найроби о подготовке к 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13), которая пройдет в Баку 17–22 мая 2026 года.
Сессия прошла под модерацией Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджана в Кении и Конго, Постоянного Представителя при ООН в Найроби Султана Гаджиева.
Анаклодия Россбах подчеркнула актуальность темы WUF13 — «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и населенные пункты», отметив:«В глобальном контексте WUF13 — это не просто конференция, но и важная оценочная платформа для Новой городской повестки и Цели устойчивого развития ООН по устойчивым городам и сообществам. Форум позволит государствам-участникам и партнерам оценить выполнение обязательств по преодолению глобального жилищного кризиса, тесно связанного с климатическим кризисом, выявить пробелы и определить приоритеты на ближайшее десятилетие».
Она также отметила, что 2026 год станет ключевым для глобальной городской повестки.
По словам Россбах, в рамках WUF13 состоится встреча министров по Новой городской повестке, а ее результаты войдут в глобальные процессы оценки 2026 года. Кроме того, на Форуме будет представлен «Доклад о мировых городах 2026 года».
Национальный координатор WUF13 Анар Гулиев представил новые инициативы Азербайджана как принимающей страны, отметив, что проводимый впервые Саммит лидеров станет особой платформой для высокоуровневого политического диалога по глобальным градостроительным приоритетам. Он подчеркнул роль городов и местных органов власти в формировании обсуждений, а также важность широкого участия частного сектора в продвижении инноваций, климатически устойчивого строительства и современных жилищных технологий.
Анар Гулиев сообщил:«Подготовка к WUF13 идет полным ходом. Мы осуществляем все организационные, логистические и операционные задачи в тесной координации, чтобы провести Форум как мирового уровня мероприятие, основанное на принципах устойчивости, доступности и безопасности».