Nayrobidə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyası çərçivəsində beynəlxalq media üçün brifinq təşkil olunub
UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev bu gün Keniya Respublikasının paytaxtı Nayrobidə beynəlxalq mediaya 17-22 may 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasına (WUF13) hazırlıqlar barədə məlumat veriblər.
Bu sessiya Azərbaycanın Respublikasının Keniya və Konqoda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, BMT-nin Nayrobidə daimi nümayəndəsi Sultan Hacıyevin moderatorluğu ilə həyata keçirilib.
A. Rossbax WUF13-ün “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunun aktuallığını vurğulayaraq qeyd edib: “Bu qlobal kontekstdə WUF13 sadəcə bir konfrans yox, həm də Yeni Şəhər Gündəliyi və BMT-nin dayanıqlı şəhər və cəmiyyətlər üzrə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi üçün mühüm bir dəyərləndirmə platformasıdır. Bu Forum üzv dövlət və tərəfdaşlara iqlim böhranı ilə sıx əlaqəli olan qlobal mənzil böhranının həlli istiqamətində öhdəliklərin icrasını qiymətləndirməyə, boşluqları müəyyənləşdirməyə və qarşıdakı onillik üçün prioritetləri formalaşdırmağa imkan verəcək”.
O, 2026-cı ilin qlobal şəhər gündəliyi üçün mühüm il olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Rossbax əlavə edib ki, WUF13 çərçivəsində Yeni Şəhər Gündəliyi üzrə nazirlər görüşü keçiriləcək, nəticələr isə 2026-cı ilin qlobal qiymətləndirmə proseslərinə daxil ediləcək. Həmçinin WUF13-də “Dünya şəhərləri üzrə 2026-cı il hesabatı” da təqdim olunacaq.
WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev ev sahibi ölkə kimi Azərbaycanın irəli sürdüyü yeni təşəbbüsləri təqdim edərək, ilk dəfə keçiriləcək Liderlərin Zirvə Görüşünün qlobal şəhərsalma prioritetləri üzrə yüksək səviyyəli siyasi dialoq üçün xüsusi platforma olacağını bildirib. O, şəhərlərin və yerli idarəetmələrin müzakirələrin formalaşmasındakı rolunu vurğulayıb, həmçinin innovasiyalar, iqlimə uyğun tikinti və müasir mənzil texnologiyalarının təşviqində özəl sektorun geniş iştirakının əhəmiyyətini qeyd edib.
A. Quliyev bildirib: “WUF13 üzrə hazırlıq işləri tam sürətlə davam edir. Biz bu Forumu dayanıqlılıq, müyəssərlik və təhlükəsizlik prinsiplərinə əsaslanan dünya səviyyəli bir tədbir kimi təşkil etmək üçün bütün təşkilati, logistika və əməliyyat məsələlərini koordinasiyalı şəkildə həyata keçiririk.”

Briefing for International Media Held in Nairobi on the 3rd Session of the UN-Habitat Executive Board
Today in Nairobi, Kenya, UN-Habitat Executive Director Anaklaudia Rossbax and Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and national coordinator of the 13th World Urban Forum (WUF13), held a briefing for the international media on preparations for WUF13, which will take place in Baku from 17-22 May 2026.
The session was moderated by Sultan Hajiyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Kenya and Congo and Permanent Representative to the UN office in Nairobi.
Rossbax emphasized the relevance of WUF13’s theme, “Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Settlements”, stating:
"In the global context, WUF13 is not just a conference, but also a critical platform for assessing the New Urban Agenda and the UN Sustainable Development Goal on sustainable cities and communities. This Forum will enable member states and partners to evaluate commitments related to the global housing crisis, which is closely linked to the climate emergency, identify gaps, and set priorities for the coming decade."
She also highlighted that 2026 will be a pivotal year for the global urban agenda.
Rossbax added that within the framework of WUF13, a ministerial meeting on the New Urban Agenda will be held, with outcomes feeding into the 2026 global review processes. The “2026 World Cities Report” will also be presented during the Forum.
Anar Guliyev, WUF13 national coordinator, presented new initiatives proposed by Azerbaijan as the host country and noted that the first-ever Leaders’ Summit will provide a special platform for high-level political dialogue on global urban priorities. He emphasized the role of cities and local governments in shaping discussions and highlighted the importance of broad private sector participation in promoting innovation, climate-resilient construction, and modern housing technologies.
Guliyev stated:
"Preparations for WUF13 are progressing at full speed. We are coordinating all organizational, logistical, and operational matters to deliver a world-class Forum based on the principles of sustainability, inclusivity, and safety."