Prezident İlham Əliyev: Şəhər və kəndlərimizdə həyata keçirilən layihələr dünya miqyasında şəhərsalma prinsiplərinin yeni qaydalarını təsbit edir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Füzuli Şəhəri Günü münasibətilə orada yaşayan sakinlər və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb. Dövlət başçısının sözlərinə görə, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində şəhərsalma siyasəti, bərpa-quruculuq işləri həyata keçirilir. Habelə Füzuli şəhərinin yenidən qurulması, burada əhalinin məskunlaşması və yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı görülən genişmiqyaslı işlərdən söz açıb, habelə özünüməşğulluq proqramının icra ediləcəyini vurğulayıb.
“Bu gün həm Füzulidə, həm bütün başqa şəhər və kəndlərimizdə həyata keçirilən layihələr dünya miqyasında şəhərsalma prinsiplərinin yeni qaydalarını təsbit edir”.
Prezident həmçinin qeyd edib ki, Milli Şəhərsalma Forumunda iştirak edən beynəlxalq ictimaiyyət, layihələrin hazırlanması və tikintisi üzrə 53 ölkədən şəhərsalma mütəxəssisləri və memarlar da ölkədə həyata keçirilən şəhərsalma siyasətini yüksək qiymətləndiriblər. Milli Şəhərsalma Forumlarının Azərbaycanın xüsusilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur kimi azad edilmiş bölgələrində keçirilməsi yenidənqurma və inkişaf sahəsində əldə edilən əlamətdar nailiyyətləri vurğulayır, həmçinin Azərbaycanın unikal təcrübəsi və sürətli inkişafı dünya miqyasında nəzərə alınır.
“Xüsusilə, bildiyiniz kimi, Azərbaycanda iki dəfə Milli Şəhərsalma Forumu keçirilib, Ağdam və Zəngilanda və orada bizim bütün layihələrimiz təqdim edilib. Beynəlxalq təşkilatlar bunu çox yüksək qiymətləndirirlər, çünki doğrudan da burada yaşayış üçün ən gözəl şərait yaradılıb, həm binaların daxili quruluşu, həm mənzillərin daxili dizaynı, həm mərtəbəlilik prinsipi, binaların bir-birindən aralı olması, məsafə, hər şey gözlənilib. Yəni, rahat yaşamaq üçün bütün infrastruktur, şərait var”, - deyə ölkə başçısı bildirib.

President Ilham Aliyev: Projects implemented in our cities and villages establish new rules of urban planning principles on a global scale
The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, met with residents and representatives of the district community on the occasion of the Fuzuli City Day. According to the head of state, within the framework of the Great Return Program, urban planning policy, restoration and construction work is being carried out on the liberated lands. He also spoke about the large-scale works carried out in connection with the reconstruction of the city of Fuzuli, the settlement of the population here and the improvement of living standards, and also stressed that a self-employment program will be implemented.
“The projects being implemented today both in Fuzuli and in all our other cities and villages establish new rules of urban planning principles all over the world”.
The President also noted that the international community participating in the National Urban Forum, urban planning experts and architects from 53 countries of the world for the preparation and construction of projects, also highly appreciated the urban planning policy implemented in our country. Holding of National Urban Planning forums in the liberated regions of Azerbaijan, especially Karabakh and East Zangazur, highlights outstanding achievements in the field of reconstruction and development, and also takes into account the unique experience and rapid development of Azerbaijan on a global scale.
“In particular, as you know, the National Urban Forum was held twice in Azerbaijan - in Agdam and Zangilan, and all our projects were presented there. International organizations highly appreciate this, because the best living conditions have really been created here, and the internal structure of buildings, and the internal layout of apartments, and the principle of number of floors, and the distance between buildings – everything was provided. That is, all the necessary infrastructure and all conditions for a comfortable stay have been created here”.