WUF13 öncəsi Azərbaycan Şəhərsalma Kampaniyası çərçivəsində tədbirlər davam edir
Bu gün Bakıda Beynəlxalq Dağlar Günü münasibətilə "Alp dağlarından Qafqaz dağlarına, dağlıq bölgələrin gələcəyi: regional şəhər və qəsəbələr dayanıqlı inkişafın aparıcı qüvvəsi kimi” mövzusunda seminar keçirilib. Tədbir Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) birgə tərəfdaşlığı ilə İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminar 2026-cı ilin may ayında Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) öncəsi "Azərbaycan Şəhərsalma Kampaniyası" (AUC2026) çərçivəsində təşkil olunub. Məqsəd dağlıq regionların dayanıqlı inkişafın sosial-iqtisadi sütunları olduğunu vurğulamaq, bu istiqamətdə ortaq çağırışları beynəlxalq ekspertlər ilə müzakirə etmək, şəhərsalma, turizm və mədəni irs əsaslı regenerasiya imkanlarını nəzərdən keçirməkdir.
Yerli və xarici ekspertlərin, mütəxəssislərin, diplomatik nümayəndəliklərin və beynəlxalq təşkilatların sahəvi əməkdaşlarının qatıldıqları tədbirdə müzakirələr regional əlaqələrin gücləndirilməsi, innovasiya, iqlimə adaptasiya, turizmin inkişafı, kənd təsərrüfatı və yaşayış mühitinin dayanıqlılığı mövzularını əhatə edib.
Seminardan sonra bugünkü müzakirələrin nəticəsi olaraq WUF13 Azerbaijan üçün ekspert qrupu tərəfindən yol xəritəsi hazırlanıb. Mövzunu davam etdirmək məqsədilə iştirakçılar gələn ilin mart ayında ikinci seminarın keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Komitə tərəfindən “Azərbaycan Şəhərsalma Kampaniyası” çərçivəsində müxtəlif mövzularda tədbirlərin keçirilməsi davam etdiriləcəkdir.

В Баку продолжаются мероприятия в преддверии WUF13
В рамках Азербайджанской градостроительной кампании в преддверии 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13) продолжается серия мероприятий.
Сегодня в Баку по случаю Международного дня гор состоялся семинар на тему: «От Альп до Кавказа: будущее горных регионов - региональные города и поселения как движущая сила устойчивого развития». Мероприятие было организовано при партнёрстве Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре и Программы Организации Объединённых Наций по населенным пунктам, а также при организационной поддержке Посольства Швейцарской Конфедерации в Азербайджане.
Семинар был проведён в рамках Азербайджанской градостроительной кампании, реализуемой в преддверии Всемирного градостроительного форума, который состоится в мае 2026 года в Баку. Основной целью мероприятия стало подчёркивание роли горных регионов как социально-экономических опор устойчивого развития, обсуждение общих вызовов с международными экспертами, а также рассмотрение возможностей градостроительного развития, туризма и регенерации территорий на основе культурного наследия.
В мероприятии приняли участие местные и зарубежные эксперты, специалисты, а также представители дипломатических миссий и международных организаций. В ходе обсуждений были затронуты вопросы укрепления региональных связей, внедрения инноваций, адаптации к изменению климата, развития туризма и сельского хозяйства, а также повышения устойчивости жизненной среды.
По итогам семинара экспертной группой, участвующей в подготовке к Всемирному градостроительному форуму, была подготовлена дорожная карта. В целях продолжения работы участники договорились о проведении второго семинара в марте следующего года.
Государственный Комитет по градостроительству и архитектуре продолжит проведение мероприятий в рамках Азербайджанской градостроительной кампании.