WUF13-ün təşkili ilə əlaqədar yaradılmış Təşkilat Komitəsinin növbəti iclası keçirildi
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun XIII sessiyasının (WUF13) təşkili ilə əlaqədar yaradılmış Təşkilat Komitəsinin dekabrın 11-də növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Nuriyev iclası açaraq, Prezident İlham Əliyevin təsdiq etdiyi Azərbaycanın milli inkişaf strategiyasında şəhərsalma fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu deyib. Ölkəmizdə bu sahədə formalaşdırılmış müasir yanaşmaların iqtisadi dayanıqlılığın möhkəmləndirilməsinə, sosial rifahın artırılmasına və iqlim dəyişikliklərinə səmərəli uyğunlaşmanın təmin olunmasına xidmət etdiyini söyləyib.
Samir Nuriyev son beş il ərzində xüsusilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin Azərbaycan dövlətinin şəhərsalma sahəsində strateji baxışını, sistemli planlaşdırma prinsiplərini rəhbər tutduğunu və yüksək icra potensialını aydın şəkildə nümayiş etdirdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın postmünaqişə dövründə tətbiq edilən sürətli bərpa və quruculuq işlərinin yeni inkişaf modelini formalaşdırdığını deyib.
Təşkilat Komitəsinin sədri bu nailiyyətlərin Azərbaycanın təcrübəsinə beynəlxalq səviyyədə də marağı artırdığını, ölkəmizi bu sahədə etibarlı tərəfdaş kimi tanıtdığını qeyd edib. O, WUF13-ün 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçirilməsinin Azərbaycanın beynəlxalq şəhərsalma proseslərinə verdiyi töhfənin, dayanıqlı inkişaf istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətin və etibarlı tərəfdaş kimi qazandığı yüksək etimadın bariz göstəricisi olduğunu söyləyib.
Samir Nuriyev WUF13-ə hazırlığın dövlətimizin başçısının birbaşa diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayaraq, ilk iclasdan ötən müddətdə bu tədbirə hazırlıq çərçivəsində görülmüş işləri qeyd edib.
Daha sonra ümumi hazırlıq prosesinin gedişatı, substantiv, kommunikasiya, təşkilati-logistika sahələrində görülmüş işlər və gündəlikdə duran digər məsələlər üzrə Təşkilat Komitəsinin üzvlərinin məruzələri dinlənilib.
İclasın sonunda Təşkilat Komitəsinin sədri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu mötəbər tədbirin yüksək səviyyədə təşkili və keçirilməsi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu vəzifəyə uyğun olaraq WUF13-ə hazırlıq prosesi, o cümlədən Tədbirlər Planının icrası və digər aidiyyəti məsələlər üzrə tapşırıqlar verib.

Проведено очередное заседание Организационного комитета по подготовке WUF13
11 декабря состоялось очередное заседание Организационного комитета, созданного в связи с подготовкой к проведению 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству ООН (WUF13).
Руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики, председатель Организационного комитета Самир Нуриев, открывая заседание, отметил, что в утверждённой Президентом Ильхамом Алиевым национальной стратегии развития градостроительная деятельность является одним из приоритетных направлений. Он подчеркнул, что современные подходы, сформированные в нашей стране в этой сфере, служат укреплению экономической устойчивости, повышению социального благосостояния и обеспечению эффективной адаптации к изменению климата.
Самир Нуриев подчеркнул, что масштабные работы по восстановлению и строительству, реализованные за последние пять лет, особенно в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, наглядно демонстрируют стратегическое видение государства Азербайджана в области градостроительства, приверженность принципам системного планирования и высокий потенциал реализации. Он отметил, что быстрые восстановительные и строительные процессы, применяемые в постконфликтный период, сформировали новую модель развития.
Председатель Организационного комитета отметил, что эти достижения усиливают международный интерес к опыту Азербайджана, укрепляя имидж нашей страны как надёжного партнёра в данной сфере. Он подчеркнул, что проведение WUF13 в 2026 году в Баку является ярким свидетельством вклада Азербайджана в глобальные градостроительные процессы, политики устойчивого развития, а также высокого доверия, которым страна пользуется как надёжный партнёр.
Самир Нуриев подчеркнул, что подготовка к WUF13 находится под постоянным вниманием главы государства, и отметил работы, выполненные в рамках подготовки к этому мероприятию с момента первого заседания.
Далее были заслушаны доклады членов Организационного комитета о ходе общей подготовки, о проделанной работе в содержательном, коммуникационном, организационно-логистическом направлениях, а также по другим вопросам повестки дня.
В завершение заседания председатель Организационного комитета дал поручения по процессу подготовки к WUF13, включая реализацию Плана мероприятий и другие соответствующие вопросы, в соответствии с задачами, поставленными Президентом Азербайджанской Республики по обеспечению высокого уровня организации и проведения данного престижного форума.