• Anar Quliyev COP30 çərçivəsində “Qeyri-rəsmi məskunlaşma, ərazilərin transformasiyası və mənzil tə...
Anar Quliyev COP30 çərçivəsində “Qeyri-rəsmi məskunlaşma, ərazilərin transformasiyası və mənzil təminatı” mövzusunda yüksəksəviyyəli dəyirmi masada iştirak edib
Noyabrın 12-də Komitə sədri Anar Quliyev COP30 çərçivəsində keçirilən Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi üzrə Nazirlər İclasında “Qeyri-rəsmi məskunlaşma, ərazilərin transformasiyası və mənzil təminatı” mövzusuna həsr olunan yüksəksəviyyəli dəyirmi masada iştirak edib.
Anar Quliyev Mənzil və İqlim böhranlarının aradan qaldırılmasında çoxsəviyyəli əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Azərbaycanın Böyük Qayıdış proqramının uğurlu təcrübəsini bölüşərək, azad olunmuş ərazilərin iqlimə davamlı bərpasında “ağıllı” və “yaşıl” şəhər prinsiplərinin əsas götürüldüyünü qeyd edib.
Bakı Davamlılıq Koalisiyası və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının “Hər Kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupunda Azərbaycanın həmsədrlik roluna toxunan Komitə sədri mənzil təminatının həm insan hüququ, həm də iqlim davamlılığı baxımından mühüm amil olduğunu bir daha diqqətə çatdırıb.
Anar Quliyev 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) ərəfəsində bütün tərəfdaş ölkələri yalnız tikinti yox, həm də həyat keyfiyyəti baxımından inkişaf edən şəhərlər qurmaq üçün birgə əməkdaşlığa dəvət edib.

Анар Гулиев принял участие в высокоуровневой круговой дискуссии на тему «Неформальная урбанизация, преобразование территорий и жилищное обеспечение» в рамках COP30
12 ноября председатель Комитета Анар Гулиев принял участие в высокоуровневой круговой дискуссии, посвящённой теме «Неформальная урбанизация, преобразование территорий и жилищное обеспечение», которая прошла в ходе Министерской встречи по градостроительству и изменению климата в рамках COP30.
Анар Гулиев подчеркнул важность многоуровневого сотрудничества в преодолении жилищного и климатического кризисов. Он поделился успешным опытом Азербайджана в рамках программы «Большое Возвращение», отметив, что при восстановлении освобождённых территорий в основу положены принципы «умных» и «зеленых» городов, устойчивых к климату.
Касаясь роли Азербайджана в Бакинской коалиции устойчивости и в качестве сопредседателя Межправительственной рабочей группы Ассамблеи ООН по населенным пунктам по резолюции «Доступное жильё для всех», председатель Комитета ещё раз подчеркнул, что жилищное обеспечение является важным фактором как с точки зрения прав человека, так и в контексте климатической устойчивости.
Перед 13-й сессией Всемирного градостроительного форума (WUF13), который пройдёт в Баку в 2026 году, Анар Гулиев призвал все страны-партнёры к совместному сотрудничеству ради создания городов, развивающихся не только с точки зрения строительства, но и с точки зрения качества жизни.