Azərbaycan nümayəndə heyəti UN-Habitat-ın İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyasında iştirak edir
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 25-26 noyabr 2025-ci il tarixlərində Nayrobidə (UNON) keçirilən UN-Habitat-ın İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyasında iştirak edir.
Nümayəndə heyətinə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının və Xarici İşlər Nazirliyinin təmsilçiləri daxildir.
Sessiyanın ilk günü tədbirə qatılan nümayəndələr UN-Habitat-ın təşkilati, maliyyə, proqram və inzibati məsələlərinin müzakirəsində iştirak edib.
Bununla yanaşı, iclas çərçivəsində “Hər Kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökümətlərarası İşçi Qrupun həmsədrlərinin çıxışı baş tutub.
Anar Quliyev Azərbaycan və Somali tərəfindən yeni seçilmiş həmsədrlərin mövqeyini təqdim edib. Həmsədrlik mandatı ölkələrə 2025-ci ilin oktyabrında keçirilmiş ikinci sessiyanın qərarına əsasən verilib.
Anar Quliyev İşçi Qrupun qlobal mənzil siyasətinə töhfəsini vurğulayaraq, Azərbaycan və Somalinin qarşıdakı dövrdə həyata keçirəcəyi əsas istiqamətləri diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ikinci sessiyanın nəticələri, görülmüş işlər və növbəti mərhələnin prioritetləri barədə məlumat verib.

• Azerbaijani Delegation Participates in the 3rd Session of the UN-Habitat Executive Board
The Azerbaijani delegation, led by Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, is participating in the 3rd session of the UN-Habitat Executive Board, held on 25-26 November 2025 in Nairobi (UNON).
The delegation includes representatives from the State Committee for Urban Planning and Architecture, the Presidential Administration of Azerbaijan, and the Ministry of Foreign Affairs.
On the first day of the session, the participants took part in discussions on UN-Habitat’s organizational, financial, programmatic, and administrative matters.
Additionally, within the session, a presentation was made by the co-chairs of the Intergovernmental Working Group on the “Adequate Housing for All” resolution.
Anar Guliyev presented the positions of the newly elected co-chairs, representing Azerbaijan and Somalia. The co-chairing mandate was granted to these countries based on the decision of the second session held in October 2025.
Guliyev emphasized the Working Group’s contribution to global housing policy and outlined the main directions that Azerbaijan and Somalia will pursue in the upcoming period. He also provided information on the results of the second session, the work completed, and the priorities for the next stage.