Azərbaycan nümayəndə heyəti UN-Habitat-ın İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyasında iştirak edir
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 25-26 noyabr 2025-ci il tarixlərində Nayrobidə (UNON) keçirilən UN-Habitat-ın İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyasında iştirak edir.
Nümayəndə heyətinə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının və Xarici İşlər Nazirliyinin təmsilçiləri daxildir.
Sessiyanın ilk günü tədbirə qatılan nümayəndələr UN-Habitat-ın təşkilati, maliyyə, proqram və inzibati məsələlərinin müzakirəsində iştirak edib.
Bununla yanaşı, iclas çərçivəsində “Hər Kəs üçün Münasib Mənzil” qətnaməsi üzrə Hökümətlərarası İşçi Qrupun həmsədrlərinin çıxışı baş tutub.
Anar Quliyev Azərbaycan və Somali tərəfindən yeni seçilmiş həmsədrlərin mövqeyini təqdim edib. Həmsədrlik mandatı ölkələrə 2025-ci ilin oktyabrında keçirilmiş ikinci sessiyanın qərarına əsasən verilib.
Anar Quliyev İşçi Qrupun qlobal mənzil siyasətinə töhfəsini vurğulayaraq, Azərbaycan və Somalinin qarşıdakı dövrdə həyata keçirəcəyi əsas istiqamətləri diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ikinci sessiyanın nəticələri, görülmüş işlər və növbəti mərhələnin prioritetləri barədə məlumat verib.

Азербайджанская делегация участвует в 3-й сессии Исполнительного совета UN-Habitat
Делегация Азербайджанской Республики под руководством председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анара Гулиева принимает участие в 3-й сессии Исполнительного совета Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat), которая проходит 25–26 ноября 2025 года в Найроби (UNON).
В состав делегации входят представители Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, Администрации Президента Азербайджана и Министерства иностранных дел.
В первый день сессии участники приняли участие в обсуждении организационных, финансовых, программных и административных вопросов UN-Habitat.
В рамках заседания также состоялось выступление сопредседателей Межправительственной рабочей группы по резолюции «Доступное жильё для всех».
Анар Гулиев представил позицию новых сопредседателей от Азербайджана и Сомали. Мандат сопредседательства был предоставлен странам в соответствии с решением второй сессии, состоявшейся в октябре 2025 года.
Анар Гулиев подчеркнул вклад Рабочей группы в глобальную жилищную политику, представил ключевые направления работы, которые Азербайджан и Сомали будут осуществлять в предстоящий период, а также проинформировал о результатах второй сессии, проделанной работе и приоритетах следующего этапа.