• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində qurumun yaradılmasının 20 illiyi və 2025-ci ilin yeku...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində qurumun yaradılmasının 20 illiyi və 2025-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş Kollegiya iclası keçirilib
İclasdan öncə Komitə rəhbərliyi və əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Komitə sədri Anar Quliyev qeyd edib ki, müstəqil Azərbaycanın memarlıq və şəhərsalma siyasəti Ümummilli Lider Heydər Əliyevin güclü siyasi iradəsi və ardıcıl dövlət siyasəti əsasında formalaşıb və bu siyasət bu gün məhz Ulu Öndərin qoyduğu əsaslar üzərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir,  ölkəmiz yeni nailiyyətlərə çatır, yeni zirvələr fəth edir.
Məhz bu siyasətin nəticəsi kimi 20 il öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 28 fevral 2006-cı il tarixli Sərəncamı ilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yaradılmışdır.
Ötən müddət ərzində Komitə tərəfindən ölkə üzrə normativ bazanın və standartların təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilib, ümumi və baş planların hazırlanmasında yeni yanaşmalar tətbiq edilib, müasir layihələndirmə üsullarının və texnologiyalarının tətbiqinə başlanılıb, şəhərsalma nəzarəti mexanizmi yaradılıb və şəhərlərin tarix-memarlıq mühitinin qorunması istiqamətində bir çox ardıcıl tədbirlər və islahatlar baş tutub.
Qeyd olunub ki, bu günədək ölkə üzrə 79 şəhərdən 67-nin Baş planı təsdiq olunub və qalan şəhərlərin planlarının yenilənməsi üzrə işlər davam edir. Ərazi planlaşdırma sənədlərinin hazırlanması zamanı tarixi-mədəni irsin qorunması, müasir memarlıq həlləri ilə uzlaşdırılması, nəqliyyat infrastrukturunun modernləşdirilməsi, ictimai nəqliyyat və piyada mühitinin inkişafı, yaşıl zonaların genişləndirilməsi, sosial infrastrukturun planlı yerləşdirilməsi və “ağıllı” şəhər texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində görülən işlərə Anar Quliyev tərəfindən xüsusi diqqət çəkilib.
Ayrıca vurğulandı ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yerləşən 12 şəhərdən 8-nin Baş planı artıq təsdiqlənib. Komitənin əsas icraçı qurumlardan olduğu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Böyük Qayıdış’a dair Dövlət Proqramı” çərçivəsində 100-dən çox şəhər və kəndlərin ərazi planlaşdırılması sənədləri təsdiq edilib. Artıq 40 yaşayış məntəqəsinə köç təmin olunub və həmin ərazilərdə 70 minə yaxın insan yaşayır, işləyir və təhsil alır ki, onlardan da 30 min nəfəri məcburi köçkündür.
Bunlarla yanaşı, şəhərsalma fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərmanına əsasən elektron müraciət sistemi (e-tikinti.gov.az) yaradılıb və hazırda tikinti və istismara icazələrin alınması, fərdi yaşayış evləri ilə bağlı prosedurlar tam elektron qaydada aparılır. Eyni zamanda, Tikintilərin Dövlət Reyestri və vahid informasiya təminatı sistemi formalaşdırılıb ki, bütün bu tədbirlər şəhərsalma və tikinti proseslərinin şəffaf, çevik və effektiv idarə olunmasına imkan yaradır.
Anar Quliyev Komitənin memarlıq sənətinin inkişafı və yaradıcı mühitin təşviqi istiqamətində fəaliyyətini də qeyd edib, bu məqsədlə təsis edilən “Təməl” mükafatını memarların potensialının üzə çıxarılmasında mühüm təşəbbüs kimi qiymətləndirib.
Beynəlxalq əlaqələr sahəsində əldə edilmiş uğurlara toxunan Komitə sədri BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13Azerbaijan) Bakının ev sahibliyi etməsi ölkəmizin şəhərsalma sahəsində beynəlxalq nüfuzunun göstəricisi kimi diqqətə çatdırıb. Bunun digər nümunələri kimi Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramının İcraiyyə Şurasına üzv seçilməsi, habelə “Hər kəs üçün münasib mənzil” üzrə Açıq Hökumətlərarası İşçi Qrupuna həmsədrliyi qeyd ediıdi.
Komitə sədri ölkə Prezidenti tərəfindən 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin bu sahələrə olan diqqət və qayğının daha bir bariz nümunəsi olduğunu qeyd etməklə, qarşıda duran vəzifələr barədə qeydlər etdi. Bunlar arasında şəhərsalma sənədlərinin hazırlanmasında keyfiyyət standartlarının yüksəldilməsi, regionların şəhərsalma nöqteyi nəzərdən balanslı inkişafının təmin edilməsi, memarlıq müsabiqələrinin təşviqi və rəqəmsal alətlərin tətbiqinin genişləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən edilib.
Yekunda Komitə sədri Anar Quliyev qarşıya qoyulan vəzifələrin davamlı və sistemli şəkildə icrası üçün tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Коллегия, посвящённая 20-летию Государственного комитета по градостроительству и архитектуре и итогам 2025 года
В Государственном комитете по градостроительству и архитектуре состоялось заседание коллегии, посвящённое 20-летию создания Комитета и итогам 2025 года.
Перед началом заседания руководство и сотрудники Комитета посетили могилу Национального лидера Гейдара Алиева на Аллее почётного захоронения, воздав дань уважения и памяти.
В своём вступительном слове председатель Комитета Анар Гулиев отметил, что политика независимого Азербайджана в области архитектуры и градостроительства формировалась на основе сильной политической воли и последовательной государственной политики Национального лидера Гейдара Алиева. Он подчеркнул, что сегодня эта политика успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, опираясь на закладываемые Национальным лидером основы, и страна достигает новых успехов и покоряет новые вершины.
В результате этой политики 20 лет назад Государственный комитет по градостроительству и архитектуре был создан Указом Президента Азербайджанской Республики от 28 февраля 2006 года.
За прошедшие годы Комитет провёл значительную работу по совершенствованию нормативной базы и стандартов в стране, внедрил новые подходы при разработке генеральных и мастер-планов, начал применять современные методы проектирования и технологии, создал механизм градостроительного контроля, а также реализовал многочисленные последовательные меры и реформы по сохранению историко-архитектурной среды городов.
Отмечено, что на сегодняшний день утверждены мастер-планы 67 из 79 городов страны, продолжается работа по обновлению планов остальных городов. При подготовке документов территориального планирования особое внимание уделяется сохранению историко-культурного наследия в сочетании с современными архитектурными решениями, модернизации транспортной инфраструктуры, развитию общественного транспорта и пешеходной среды, расширению зелёных зон, планированию социальной инфраструктуры и применению технологий «умного города», как подчеркнул Анар Гулиев.
Также было подчеркнуто, что мастер-планы 8 из 12 городов, расположенных в Карабахе и Восточном Зангезуре, уже утверждены. В рамках Государственной программы «Великое возвращение», утверждённой Указом Президента Азербайджанской Республики, утверждены более 100 документов территориального планирования городов и сел. Уже обеспечено переселение в 40 населённых пунктов, где проживают, работают и учатся около 70 тысяч человек, из которых 30 тысяч — внутренне перемещённые лица.
Кроме того, с целью цифровизации градостроительной деятельности создана электронная система подачи заявок (e-tikinti.gov.az) на основании соответствующего Указа Президента Азербайджанской Республики. В настоящее время процедуры получения разрешений на строительство и ввод в эксплуатацию, а также по индивидуальным жилым домам полностью осуществляются в электронном виде. Параллельно сформированы Государственный реестр строений и единая информационная система, что обеспечивает прозрачное, эффективное и оперативное управление процессами градостроительства и строительства.
Анар Гулиев также отметил деятельность Комитета по развитию архитектурного искусства и поддержке творческой среды, подчеркнув, что учреждённая в этой цели премия «Тэмэль» является важной инициативой для выявления потенциала архитекторов.
Касаясь достижений в международных связях, председатель Комитета отметил, что проведение в Баку 13-й сессии Всемирного городского форума ООН (WUF13 Azerbaijan) демонстрирует международный престиж Азербайджана в сфере градостроительства. Другими примерами являются избрание Азербайджана в Исполнительный совет Программы ООН по населенным пунктам и сосредыничное председательство в Межправительственной рабочей группе по «Доступному жилью для всех».
Председатель Комитета подчеркнул, что объявление 2026 года Президентом страны «Годом градостроительства и архитектуры» является ещё одним наглядным примером внимания и заботы о данных сферах. Он обозначил основные предстоящие задачи, среди которых повышение стандартов качества при подготовке градостроительных документов, обеспечение сбалансированного развития регионов с градостроительной точки зрения, стимулирование архитектурных конкурсов и расширение применения цифровых инструментов.
В завершение председатель Анар Гулиев дал указания и рекомендации по последовательному и системному выполнению поставленных задач.