WUF13 Təşkilat Komitəsinin növbəti iclası keçirilib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyasının (WUF13Azerbaijan) təşkili ilə əlaqədar yaradılmış Təşkilat Komitəsinin martın 4-də növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Nuriyev iclası açaraq, dövlətimizin sosial-iqtisadi siyasətində şəhərsalma fəaliyyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən əsas strateji hədəflərdən biri kimi müəyyən edildiyini vurğulayıb. O, 2026-cı ilin ölkəmizdə “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin şəhərsalma sahəsinə verilən əhəmiyyətin növbəti ifadəsi olduğunu bildirib.
Təşkilat Komitəsinin sədri dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə paytaxt və regionların tarazlı inkişafının təmin edilməsi və dayanıqlı məskunlaşmanın təşviqi istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl, məqsədyönlü tədbirlərin ölkənin hərtərəfli inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Samir Nuriyev Azərbaycanın qlobal şəhərsalma proseslərini diqqət mərkəzində saxlayan bir ölkə olaraq, bu sahədə innovativ yanaşmaları irəli sürdüyünü və onları praktiki müstəvidə uğurla tətbiq etdiyini diqqətə çatdırıb. Belə ki, öz miqyasına, əhatə dairəsinə və sürətinə görə qlobal səviyyədə nadir nümunələrdən biri olan Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq prosesinin bunun ən bariz təzahürü olduğunu söyləyib. Eyni zamanda, 2026-cı ilin may ayında Bakıda keçiriləcək və artıq böyük beynəlxalq marağa səbəb olan WUF13-ün Azərbaycanın şəhərsalma sahəsində formalaşdırdığı konseptual yanaşmanın, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tətbiq edilən praktiki təcrübənin beynəlxalq müstəvidə təqdimatı üçün platforma olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Təşkilat Komitəsinin üzvlərinin WUF13-ə hazırlıq prosesinin cari vəziyyəti, substantiv məsələlər, kommunikasiya və təşkilati-logistika istiqamətlərində görülmüş işlər, həmçinin gündəlikdə yer alan digər məsələlər barədə məruzələri dinlənilib.
Təşkilat Komitəsinin sədri iclasın yekununda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən WUF13-ün yüksək səviyyədə təşkili ilə əlaqədar qarşıya qoyulmuş vəzifələrin həyata keçirilməsindən irəli gələrək, iclas iştirakçılarına bütün işlərin daha keyfiyyətli, vaxtında və kompleks yanaşma təmin edilməklə icrasına dair göstərişlər verib.

Состоялось очередное заседание Организационного комитета Всемирного градостроительного форума
4 марта состоялось очередное заседание Организационного комитета, созданного в связи с организацией Тринадцатой сессии Всемирного градостроительного форума Организации Объединённых Наций (Всемирный градостроительный форум, Азербайджан).
Открывая заседание, руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики, председатель Организационного комитета Самир Нуриев подчеркнул, что градостроительная деятельность определена Президентом Азербайджанской Республики как одно из основных стратегических направлений социально-экономической политики государства. Он отметил, что объявление 2026 года в стране «Годом градостроительства и архитектуры» является очередным подтверждением важности, придаваемой сфере градостроительства.
Председатель Организационного комитета отметил, что последовательные и целенаправленные меры, реализуемые под руководством главы государства для обеспечения сбалансированного развития столицы и регионов, а также для продвижения устойчивого расселения, играют важную роль во всестороннем развитии страны.
Самир Нуриев сообщил, что Азербайджан, как страна, уделяющая особое внимание глобальным процессам градостроительства, выдвигает инновационные подходы в этой сфере и успешно применяет их на практике. Он отметил, что масштабный процесс восстановления и строительства, реализуемый в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, является одним из редких примеров в мировом масштабе по своему масштабу, охвату и темпам и представляет собой наиболее яркое проявление данного подхода. Также было подчеркнуто, что Всемирный градостроительный форум, который пройдет в Баку в мае 2026 года и уже вызвал большой международный интерес, станет платформой для представления международному сообществу концептуального подхода Азербайджана в сфере градостроительства, включая практический опыт, применяемый на освобожденных территориях.
Затем были заслушаны доклады членов Организационного комитета о текущем состоянии подготовки к Всемирному градостроительному форуму, содержательных вопросах, коммуникационной деятельности, организационно-логистических направлениях, а также по другим вопросам, включенным в повестку дня.
В завершение заседания председатель Организационного комитета, исходя из задач, поставленных Президентом Азербайджанской Республики по организации Всемирного градостроительного форума на высоком уровне, дал участникам соответствующие поручения, подчеркнув необходимость своевременного, качественного и комплексного выполнения всех работ.