Azərbaycan nümayəndə heyəti BMT Baş Assambleyasının dayanıqlı şəhərsalma məsələlərinə həsr olunan iclasında işini başa çatdırıb
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında iyulun 16-17-də Yeni Şəhər Gündəliyinin icrasının ortamüddətli icmalına həsr olunan BMT Baş Assambleyasının yüksəksəviyyəli iclasında iştirakını başa çatdırıb.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakının əsas istiqamətlərindən biri cari ilin may ayında Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasında (WUF13) əldə olunan nəticələrin beynəlxalq səviyyədə davam etdirilməsi olub. Qeyd edilib ki, 176 ölkədən 58 000-dən çox iştirakçını bir araya gətirən Forum dayanıqlı urbanizasiya sahəsində dünyanın ən nüfuzlu qlobal platformalarından biri kimi yadda qalıb. Forumun yekununda qəbul edilən “Bakı fəaliyyətə çağırış” və “Sədrin xülasəsi” sənədləri, ilk dəfə təşkil olunan Liderlər Seqmenti, eləcə də Bakı Şəhərsalma Mükafatı və digər təşəbbüslər artıq BMT Baş Assambleyasının platformasında öz əksini taparaq Yeni Şəhər Gündəliyinin irəli aparılmasına töhfə verib.
Plenar iclas çərçivəsində Komitə sədri Anar Quliyev Azərbaycanın milli bəyanatı ilə çıxış edib. Bəyanatda ölkədə şəhərsalma və ərazi planlaşdırılması sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin əsas nəticələri diqqətə çatdırılıb. Təhlükəsiz, inklüziv və insanmərkəzli yaşayış mühitinin yaradılmasına yönələn islahatlar, habelə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olunmasında ərazi planlaşdırılmasının əsas alətlərdən biri olan rolu və bu sahədə tətbiq olunan müasir yanaşmalar beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilib.
Tədbirlər çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi yenidənqurma təcrübəsi xüsusi diqqət mərkəzində olub. Münaqişələr, təbii fəlakətlər və məcburi köçkünlük nəticəsində zərər çəkmiş ərazilərin bərpasına həsr olunan nazirlər görüşündə çıxış edən Anar Quliyev vurğulayıb ki, bərpa prosesi keçmiş yaşayış məskənlərinin sadəcə yenidən qurulması ilə məhdudlaşmamalı, insanların daha təhlükəsiz və rahat yaşayışı üçün gələcəyin şəhər və kəndlərinin yaradılmasına xidmət etməlidir. Bildirilib ki, münaqişədən sonrakı bərpa keçmişə qayıdış deyil, müasir, inklüziv və insanmərkəzli yaşayış məntəqələrinin qurulması üçün strateji imkan kimi qiymətləndirilməlidir.
Azərbaycan münaqişədən sonrakı dövrdə bərpa və yenidənqurmaya müasir yanaşmanın praktik nümunəsi kimi Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən genişmiqyaslı proqramı beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edib. Qeyd olunub ki, son 6 il ərzində regionda ümumi sahəsi 3 000 000 m² olan müxtəlif təyinatlı tikinti obyektləri istifadəyə verilib, 16 000 ailənin məskunlaşması üçün yaşayış evləri inşa edilib. Hazırda həyat 10 şəhər, 3 qəsəbə və 30 kəndə qayıdıb, həmin yaşayış məntəqələrində isə 90 000-dən çox yaşayır, çalışır və təhsil alır.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin fəaliyyətinin mühüm praktiki nəticələrindən biri Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) arasında Töhfə Sazişinin imzalanması olub. Saziş Cəbrayıl rayonunun Quycaq və Kəlbəcər rayonunun Mollabayramlı kəndləri üçün ərazi planlaşdırılması sənədlərinin hazırlanmasını nəzərdə tutur. Layihə UN-Habitat-ın Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində bu prosesə ilk dəfə birbaşa cəlb olunmasını təmin edəcək və beynəlxalq təcrübənin tətbiqi vasitəsilə “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramının həyata keçirilməsinə dəstək verəcək.
Səfər çərçivəsində UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax, Polşa Respublikasının nümayəndə heyətinin rəhbəri, İnkişaf fondları və regional siyasət nazirinin müavini Yan Şişko, həmçinin Braziliya Federativ Respublikasının Şəhərlər naziri Antonio Vladimir Moura Lima ilə ikitərəfli görüşlər keçirilib. Görüşlərdə dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi və ərazi planlaşdırılması üzrə qabaqcıl təcrübə mübadiləsi müzakirə olunub.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin Nyu-Yorkda həyata keçirdiyi fəaliyyət Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasında formalaşmış beynəlxalq gündəliyin məntiqi davamı olub. Təqdim olunan təşəbbüslər, əldə edilmiş razılaşmalar və imzalanmış saziş şəhərsalma sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın daha da genişlənməsi və yeni birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradır.

Делегация Азербайджана завершила работу на заседании Генеральной Ассамблеи ООН по вопросам устойчивого градостроительства
Делегация Азербайджана во главе с председателем Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анаром Гулиевым завершила участие в заседании высокого уровня Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций (ООН), посвящённом среднесрочному обзору реализации Новой программы развития городов, которое состоялось 16–17 июля в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
Одним из ключевых направлений участия азербайджанской делегации стало международное продолжение результатов 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13), прошедшей в мае текущего года в Баку. Было отмечено, что Форум, объединивший более 58 тысяч участников из 176 стран, стал одной из наиболее авторитетных мировых площадок в сфере устойчивой урбанизации. Принятые по его итогам документы «Бакинский призыв к действию» и «Резюме председателя», впервые проведённый Сегмент лидеров, а также Бакинская градостроительная премия и другие инициативы уже нашли отражение в работе Генеральной Ассамблеи ООН, способствуя дальнейшему продвижению Новой программы развития городов.
В рамках пленарного заседания председатель Комитета Анар Гулиев выступил с национальным заявлением Азербайджана. В своём выступлении он представил основные результаты государственной политики страны в сфере градостроительства и территориального планирования. Международному сообществу были представлены проводимые в Азербайджане реформы, направленные на создание безопасной, инклюзивной и человекоориентированной среды проживания, а также современные подходы к территориальному планированию как одному из ключевых инструментов достижения Целей устойчивого развития.
Особое внимание в ходе мероприятий было уделено опыту Азербайджана по восстановлению освобождённых территорий. Выступая на министерской встрече, посвящённой восстановлению территорий, пострадавших в результате конфликтов, стихийных бедствий и вынужденного перемещения населения, Анар Гулиев подчеркнул, что процесс восстановления не должен ограничиваться воссозданием прежних населённых пунктов, а должен быть направлен на формирование городов и сёл будущего, обеспечивающих людям более безопасные и комфортные условия жизни. Было отмечено, что постконфликтное восстановление следует рассматривать не как возвращение к прошлому, а как стратегическую возможность для создания современных, инклюзивных и человекоориентированных населённых пунктов.
Азербайджан также представил международному сообществу масштабную программу восстановления и реконструкции Карабаха и Восточного Зангезура как практический пример современного подхода к постконфликтному развитию. Было отмечено, что за последние шесть лет в регионе введены в эксплуатацию объекты различного назначения общей площадью 3 миллиона квадратных метров, построено жильё для 16 тысяч семей. Сегодня жизнь уже вернулась в 10 городов, 3 посёлка и 30 сёл, где проживают, работают и получают образование более 90 тысяч человек.
Одним из наиболее значимых практических результатов визита стало подписание соглашения между Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре и Программой ООН по населённым пунктам (UN-Habitat). Документ предусматривает разработку документов территориального планирования для сёл Гуйджаг Джебраильского района и Моллабайрамлы Кяльбаджарского района. Реализация проекта впервые обеспечит непосредственное участие UN-Habitat в процессах восстановления освобождённых территорий Азербайджана и будет способствовать реализации Государственной программы «Великое возвращение» посредством применения международного опыта.
В ходе визита состоялись двусторонние встречи с исполнительным директором UN-Habitat Анаклаудией Россбах, руководителем польской делегации, заместителем министра фондов развития и региональной политики Республики Польша Яном Шишко, а также министром городов Федеративной Республики Бразилия Антониу Владимиром Моура Лимой. В ходе переговоров обсуждались вопросы расширения сотрудничества в сфере устойчивого городского развития, реализации совместных проектов и обмена передовым опытом в области территориального планирования.
Деятельность азербайджанской делегации в Нью-Йорке стала логичным продолжением международной повестки, сформированной в ходе 13-й сессии Всемирного градостроительного форума в Баку. Представленные инициативы, достигнутые договорённости и подписанное соглашение создают прочную основу для дальнейшего расширения международного сотрудничества и реализации новых совместных проектов в сфере градостроительства.