Bakı ilk dəfə olaraq Ümumdünya Məskunlaşma Gününə ev sahibliyi edib
BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-HABITAT) və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin əməkdaşlığı ilə “Şəhərsalma Həftəsi 2023” çərçivəsində oktyabrın 2-də Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhəri ilk dəfə olaraq Ümumdünya Məskunlaşma Gününə ev sahibliyi edib.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən dövlət rəsmiləri və mütəxəssislərin iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının icraçı direktoru xanım Maimuna Mohd Şərif salamlama nitqi ilə çıxış edərək, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş katibi Antonio Quterreşin müraciətini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov və Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev salamlama çıxış ediblər.
Çıxışlarda dayanıqlı məskunlaşmanın əhəmiyyətinə toxunulub. Bakı şəhərinin belə bir mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməsi yüksək qiymətləndirilib, paytaxtın hazırki inkişaf tempindən danışılıb. Həmçinin bildirilib ki, şəhərsalma və şəhərlərin inkişafı davamlı inkişafa nail olmaqda mühüm rol oynayır. Davamlı qlobal urbanizasiya tendensiyaları fonunda, hər bir ölkənin üzləşdiyi spesifik çağırış və imkanlar inkişaf proqramlarının əhəmiyyətini daha da artırır. Belə ölkələrdən biri də Azərbaycandır.
Bununla yanaşı, ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan şəhərsalma siyasəti və layihələndirmə işlərinin miqyasından söz açılıb.
Şəhərsalma üzrə beynəlxalq və milli ekspertlərin çıxışlarının ardınca 2023-cü il üzrə BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-HABITAT) xüsusi tanınma mükafatlarının təqdimatı olub. Mükafatları almış şəxslər ürək sözlərini ifadə ediblər.
Tədbirdə "Dayanıqlı şəhər iqtisadiyyatı. Şəhərlər inkişafın və bərpanın aparıcı qüvvəsi kimi” mövzusu ilə hamı üçün əlçatan və keyfiyyətli şəhər həyatının təşviqi və dayanıqlı şəhərlərin inkişafı üzrə çağırışlar müzakirə edilib, şəhərlərin milli və regional sosial-iqtisadi dayanıqlıqda və inkişafda aparıcı rolu, postmünaqişə dövründə şəhərlərin bərpası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Xatırladaq ki, dayanıqlı urbanizasiya proseslərinin əhəmiyyətini vurğulamaq məqsədilə sentyabrın 29-dan etibarən ölkəmizdə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-HABITAT) və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin əməkdaşlığı çərçivəsində “Şəhərsalma Həftəsi 2023” keçirilir. Həftə çərçivəsində bir sıra yüksək səviyyəli tədbirlər, o cümlədən Zəngilanda və Bakıda “Davamlı şəhərlər iqtisadi inkişafın hərəkətverici və bərabərsizliklərlə mübarizə aparan qüvvəsi kimi” mövzusunda 2-ci Milli Şəhərsalma Forumu (NUFA2) keçirilib.
Qeyd edək ki, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-HABITAT) Assambleyasının Keniyada keçirilən 2-ci sessiyasında Ümumdünya Məskunlaşma Gününün 2023-cü ildə Bakı şəhərində qeyd edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdi. BMT-nin 1985-ci ildə qəbul edilmiş müvafiq qərarına əsasən, Ümumdünya Məskunlaşma Günü hər il bir ölkədə qeyd olunmaqla hamı üçün əlçatan və keyfiyyətli şəhər həyatını təşviq edir, dayanıqlı şəhərlərin inkişafı üzrə çağırışların müzakirəsi üzrə qlobal platforma rolunu oynayır.

В Баку впервые прошел Всемирный день населенных пунктов
Второго октября столица Азербайджана впервые приняла Всемирный день населенных пунктов, организованный в рамках «Недели градостроительства 2023» при сотрудничестве Программы ООН по населенным пунктам (UN-HABITAT) и Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики.
На мероприятии с участием государственных официальных лиц и специалистов из разных стран мира, исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам Маймуна Мохд Шариф выступила с приветственной речью и зачитала обращение генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша участникам мероприятия.
Затем выступили помощник Президента Азербайджанской Республики, заведующий отделом по экономическим вопросам и политике инновационного развития Администрации Президента Шахмар Мовсумов и председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анар Гулиев.
В выступлениях была затронута важность устойчивого заселения. Было высоко оценено проведение столь авторитетного мероприятия в городе Баку, обсуждены нынешние темпы развития столицы. Также было отмечено, что городское планирование и развитие городов играют важную роль в достижении устойчивого развития. В свете устойчивых глобальных тенденций урбанизации конкретные вызовы и возможности, с которыми сталкивается каждая страна, еще больше усиливают важность программ развития. Одной из таких стран является Азербайджан.
В выступлениях говорилось также о градостроительной политике и масштабных проектах, которые реализуются на освобожденных от оккупации азербайджанских территориях.
После выступлений международных и национальных экспертов по градостроительству состоялось вручение специальных наград Программы ООН по населенным пунктам (UN-HABITAT) на 2023 год. Награжденные лица выразили свои сердечные слова.
В рамках обсуждения темы «Устойчивая городская экономика. Города как ведущая сила развития и восстановления» были рассмотрены задачи по устойчивому развитию городов и обеспечению качественной городской жизни для всех. Состоялся обмен мнениями о ведущей роли городов в национальном и региональном социально-экономическом устойчивом развитии, восстановлении городов в постконфликтный период.
Напомним, что с 29 сентября в Азербайджане при сотрудничестве Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) и Государственного комитета по градостроительству и архитектуре проходит «Неделя градостроительства 2023» с целью обсуждения важных процессов устойчивой урбанизации. В рамках недели состоялся ряд мероприятий высокого уровня, в Зангилане и Баку прошел 2-й Национальный Градостроительный Форум (NUFA2) на тему «Устойчивые города как движущая сила экономического развития и борьбы с неравенством».
Отметим, что на прошедшей в Кении 2-й сессии Ассамблеи Программы ООН по населенным пунктам UN-HABITAT было принято решение отметить Всемирный день населенных пунктов в 2023 году в Баку. Согласно принятому в 1985 году решению ООН, Всемирный день населенных пунктов, который ежегодно отмечается в одной из стран в целях поощрения доступной для всех и качественной городской жизни, играет роль глобальной платформы для обсуждения вызовов в сфере развития устойчивых городов.