Nyu-Yorkda Azərbaycan–Polşa şəhərsalma dialoqu: yeni əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Nyu-Yorka səfəri çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib.
Polşa nümayəndə heyətinin rəhbəri, İnkişaf Fondları və Regional Siyasət Nazirliyinin dövlət katibi Yan Şişko ilə görüşdə Katovitsedə keçirilmiş WUF11-in irsi, eləcə də Bakıda təşkil olunan WUF13-ün nəticələrinin Yeni Şəhər Gündəliyinin həyata keçirilməsi və qlobal miqyasda dayanıqlı şəhər inkişafına töhfəsi müzakirə edilib.
Tərəflər Azərbaycan və Polşa şəhərləri arasında mövcud olan beş qardaşlaşmış şəhər əlaqəsini yüksək qiymətləndirərək, bu əməkdaşlığın şəhərsalma, dayanıqlı inkişaf və yerli idarəetmə sahələrində təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi üçün əlverişli zəmin yaratdığını vurğulayıblar.
Anar Quliyev bildirib ki, aparılan dialoq şəhərsalma sahəsində Azərbaycan və Polşa arasında əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəlməsinə, həm ikitərəfli münasibətlər, həm də beynəlxalq platformalar çərçivəsində yeni birgə təşəbbüslərin irəli sürülməsinə təkan verəcək.

During his visit to New York, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan Anar Guliyev held a series of bilateral meetings.
During a meeting with Jan Szyszko, Head of the Polish delegation and State Secretary at the Ministry of Development Funds and Regional Policy of the Republic of Poland, the parties discussed the legacy of WUF11 held in Katowice, as well as the contribution of the outcomes of WUF13 in Baku to the implementation of the New Urban Agenda and the advancement of sustainable urban development globally.
The parties highly appreciated the five existing sister-city partnerships between Azerbaijan and Poland, noting that these partnerships provide a strong foundation for expanding the exchange of experience in urban planning, sustainable development, and local governance.
Anar Guliyev noted that the dialogue would help elevate Azerbaijan–Poland cooperation in the field of urban planning to a new stage and create momentum for advancing new joint initiatives both bilaterally and within international platforms.