Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulmuş obyektlərin layihələri istisna olmaqla (ekspertizadan keçirilməsi tələb olunmayan tikinti layihələri), aşağıdakı tikinti layihələrinin ekspertizadan keçirilməsi məcburidir:
• Tikintisinə icazə tələb olunan obyektlərin tikinti layihələrihəmin layihələrin şəhərsalma və tikintiyə dair normativ sənədlərin tələblərinə uyğunluğunun yoxlanılması baxımından;
• Dövlət vəsaitləri hesabına maliyyələşdirilən obyektlərin tikinti layihələri və smetalarıbu Məcəllənin 88.1.1-ci maddəsində nəzərdə tutulanlardan əlavə həm də həmin tikinti obyektlərinə ayrılmış vəsaitlərin səmərəli istifadəsinin qiymətləndirilməsi baxımından;
Ekspertizadan keçirilmiş tikinti layihələrinə konstruktiv və dayanaqlığa təsir edə biləcək dəyişikliklər edildikdə, həmin layihələr bu Məcəllənin 88.1.1-ci və 88.1.2-ci  maddələrində nəzərdə tutulmuş mənada təkrar ekspertizdan keçirilir.

Статья 88 Кодекса градостроительства и строительства требует проведения экспертизы строительных проектов в следующих случаях. За исключением проектов, предусмотренных статьей 89 Кодекса, экспертизе подлежат следующие строительные проекты:
• строительные проекты, для которых требуются разрешения на строительство - для проверки соответствия этих проектов требованиям градостроительных и строительных норм;
• проекты строительства и сметы объектов, финансируемых из государственных средств, в дополнение к тем, которые предусмотрены в статье 88.1.1 настоящего Кодекса, для оценки эффективности использования средств, выделенных на эти объекты;
• в случае каких-либо конструктивных или долговременных изменений в строительных проектах, прошедших экспертизу, эти проекты подлежат повторной экспертизе согласно статьям 88.1.1 и 88.1.2 настоящего Кодекса.