Azərbaycan-Belarus hökumətlərarası komissiyasının həmsədrləri Ağdamın Qızıl Kəngərli kəndində olublar
Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri Baş nazirin müavini Samir Şərifov və Belarus tərəfindən həmsədri Baş nazirin müavini Natalya Petkeviçin rəhbərlik etdikləri nümayəndə heyətlərinə kənddə yaradılacaq aqrar şəhərcik haqqında məlumat verilib. Aqrar şəhərcik belaruslu mütəxəssislərin iştirakı ilə yaradılacaq. Layihənin Ağdam rayonunda yaşayış məskənlərinin hərtərəfli inkişafına, kənd ərazilərinin dirçəldilməsinə, bölgənin iqtisadiyyatına önəmli təsiri olacaq.
Qonaqlar eyni zamanda erməni işğalı illərində yaşayış məntəqəsində törədilən dağıntılarla tanış olublar.
Azərbaycan və Belarus arasında 2024-cü il oktyabrın 3-də imzalanmış sənədlərdə Ağdam rayonunda kənd təsərrüfatı istehsalının inkişafı, rayonun Qızıl Kəngərli kəndində aqroşəhərciyin layihələndirilməsi nəzərdə tutulub.

Сопредседатели азербайджано-белорусской межправительственной комиссии посетили село Гызыл Кенгерли в Агдаме
Делегациям, возглавляемым сопредседателем Комиссии с азербайджанской стороны — заместителем Премьер-министра Самиром Шарифовым, и сопредседателем с белорусской стороны — заместителем Премьер-министра Натальей Петкевич, была представлена информация о создаваемом в селе аграрном городке. Аграрный городок будет создан при участии белорусских специалистов. Проект окажет значимое воздействие на всестороннее развитие населённых пунктов Агдамского района, возрождение сельских территорий и экономику региона.
Гости также ознакомились с разрушениями, нанесёнными населённому пункту в годы армянской оккупации.
Согласно документам, подписанным 3 октября 2024 года между Азербайджаном и Беларусью, предусмотрено развитие сельскохозяйственного производства в Агдамском районе, а также проектирование агрогорода в селе Гызыл Кенгерли.