Azərbaycan-Belarus hökumətlərarası komissiyasının həmsədrləri Ağdamın Qızıl Kəngərli kəndində olublar
Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri Baş nazirin müavini Samir Şərifov və Belarus tərəfindən həmsədri Baş nazirin müavini Natalya Petkeviçin rəhbərlik etdikləri nümayəndə heyətlərinə kənddə yaradılacaq aqrar şəhərcik haqqında məlumat verilib. Aqrar şəhərcik belaruslu mütəxəssislərin iştirakı ilə yaradılacaq. Layihənin Ağdam rayonunda yaşayış məskənlərinin hərtərəfli inkişafına, kənd ərazilərinin dirçəldilməsinə, bölgənin iqtisadiyyatına önəmli təsiri olacaq.
Qonaqlar eyni zamanda erməni işğalı illərində yaşayış məntəqəsində törədilən dağıntılarla tanış olublar.
Azərbaycan və Belarus arasında 2024-cü il oktyabrın 3-də imzalanmış sənədlərdə Ağdam rayonunda kənd təsərrüfatı istehsalının inkişafı, rayonun Qızıl Kəngərli kəndində aqroşəhərciyin layihələndirilməsi nəzərdə tutulub.

Co-Chairs of the Azerbaijan-Belarus Intergovernmental Commission visit Gyzyl Kangarli village in Aghdam
The delegations led by Azerbaijan’s Co-Chair, Deputy Prime Minister Samir Sharifov, and Belarus’ Co-Chair, Deputy Prime Minister Natalya Petkevich, were briefed on the planned agricultural settlement in Gyzyl Kangarli village. The agri-settlement will be established with the participation of Belarusian experts. The project is expected to significantly contribute to the comprehensive development of settlements in Aghdam district, the revival of rural areas, and the region’s economy.
The guests also visited the village to observe the destruction caused during the years of Armenian occupation.
The agreements signed between Azerbaijan and Belarus on October 3, 2024, include provisions for the development of agricultural production in Aghdam district and the planning of an agri-settlement in Gyzyl Kangarli village.