Komitə sədri Anar Quliyev UNECE-nin Cenevrədə keçirilən 86-cı sessiyası çərçivəsində BMT-nin baş katibinin müavini, UNECE-nin icraçı katibi xanım Tatyana Molçan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın mənzil və şəhərsalma sahəsində milli strategiyaları BMT-nin 2030-cu il Gündəliyi və Dayanıqlı Mənzil üzrə Cenevrə Xartiyasının müddəaları kontekstində müzakirə olunub. Həmçinin mənzil siyasəti və ərazi planlaşdırılması istiqamətində aparılan islahatlar, o cümlədən rəqəmsallaşma, “yaşıl” tikinti və münaqişədən sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yenidənqurma işləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Anar Quliyev həmçinin UNECE-nin regionda mənzil və şəhərsalma gündəliyinin irəliləyişində göstərdiyi təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirib, bu sahədə daha sıx əməkdaşlıq barədə razılığa gəlinib.

Meeting with UN Deputy Secretary-General and UNECE Executive Secretary Tatyana Molchan
Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, met with Ms. Tatyana Molchan, UN Deputy Secretary-General and Executive Secretary of UNECE, during the 86th session of UNECE held in Geneva.
The meeting discussed Azerbaijan’s national strategies in housing and urban planning within the framework of the UN 2030 Agenda and the provisions of the Geneva Charter on Sustainable Housing. The participants also exchanged views on ongoing reforms in housing policy and spatial planning, including digitalization, green construction, and reconstruction efforts in Karabakh and Eastern Zangazur following the conflict.
Anar Guliyev also praised UNECE’s initiatives in advancing the housing and urban development agenda in the region, and both sides agreed on closer cooperation in this area.