Komitə sədri Anar Quliyev UNECE-nin Cenevrədə keçirilən 86-cı sessiyası çərçivəsində BMT-nin baş katibinin müavini, UNECE-nin icraçı katibi xanım Tatyana Molçan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın mənzil və şəhərsalma sahəsində milli strategiyaları BMT-nin 2030-cu il Gündəliyi və Dayanıqlı Mənzil üzrə Cenevrə Xartiyasının müddəaları kontekstində müzakirə olunub. Həmçinin mənzil siyasəti və ərazi planlaşdırılması istiqamətində aparılan islahatlar, o cümlədən rəqəmsallaşma, “yaşıl” tikinti və münaqişədən sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yenidənqurma işləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Anar Quliyev həmçinin UNECE-nin regionda mənzil və şəhərsalma gündəliyinin irəliləyişində göstərdiyi təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirib, bu sahədə daha sıx əməkdaşlıq barədə razılığa gəlinib.

Анар Гулиев встретился с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным секретарём ЕЭК ООН Татьяной Молчан
Председатель Комитета Анар Гулиев в рамках 86-й сессии ЕЭК ООН в Женеве провёл встречу с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным секретарём ЕЭК ООН Татьяной Молчан.
На встрече обсуждались национальные стратегии Азербайджана в области жилья и градостроительства в контексте Повестки дня ООН до 2030 года и положений Женевской хартии по устойчивому жилью. Стороны обменялись мнениями о проводимых реформах в сфере жилищной политики и территориального планирования, включая цифровизацию, «зелёное» строительство и восстановление Карабаха и Восточного Зангезура в постконфликтный период.
Анар Гулиев высоко оценил инициативы ЕЭК ООН по продвижению жилищной и градостроительной повестки в регионе и отметил, что стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества в этой сфере.