Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kəlbəcər şəhər parkının təməlini qoyub
Şəhərin müfəssəl Baş planına uyğun olaraq layihələndiriləcək yeni park kompleksi təxminən 11 hektar ərazini əhatə edəcək. Bu sahənin təxminən 9 hektarında yaşıllıqlar salınacaq. Parkda rayonun ictimai və mədəni həyatında baş verən tədbirlərin təşkili üçün xüsusi zonalar, idman və sağlamlıq guşələri, həmçinin uşaqlar üçün əyləncə və ekstremal macəra sahələri yaradılacaq.
Layihəyə əsasən, parkın ərazisində yerüstü avtomobil dayanacağı, relsli xizək yolu, restoranlar, kafelər, amfiteatr və digər zəruri infrastruktur obyektlərinin inşası da nəzərdə tutulur.
Bir sözlə, burada həm şəhər sakinlərinin, həm də qonaqların asudə vaxtlarını mənalı və rahat keçirmələri üçün hərtərəfli şərait təmin olunacaq. Dağlarla əhatələnmiş, əsrarəngiz təbiəti ilə seçilən Kəlbəcər şəhərində inşa olunacaq bu yeni istirahət mərkəzi bölgənin gözəlliyinə yeni rəng qatacaq və turizm potensialını daha da gücləndirəcək.

Ильхам Алиев заложил фундамент Кяльбаджарского городского парка
Новый парковый комплекс, который будет спроектирован в соответствии с детальным генеральным планом города, раскинется на площади почти в 11 гектаров. На площади около 9 гектаров будут разбиты озеленительные полосы. В парке будут созданы специальные зоны для организации общественных и культурных мероприятий, спортивные и оздоровительные уголки, а также зоны развлечений и экстремальных приключений для детей.
Согласно проекту, на территории парка также предусмотрено строительство наземной автомобильной парковки, лыжероллерной трассы, ресторанов, кафе, амфитеатра и других необходимых инфраструктурных объектов.
Словом, здесь будут созданы все условия для содержательного и комфортного проведения досуга как жителями, так и гостями города. Этот новый центр отдыха, который будет построен в окруженном горами городе Кяльбаджар, отличающемся живописной природой, добавит новых красок красоте региона и усилит его туристический потенциал.