• Anar Quliyev Belemdə "Bakı Davamlılıq Koalisiyası: Mənzil və iqlim həllərinə gedən yol” adlı növbə...
Anar Quliyev Belemdə "Bakı Davamlılıq Koalisiyası: Mənzil və iqlim həllərinə gedən yol” adlı növbəti yan tədbirdə çıxış edib
Komitə sədri COP29 zamanı yaradılmış Bakı Davamlılıq Koalisiyasının iqlimədavamlı, insan mərkəzli şəhərsalma sahəsində qlobal əməkdaşlıqdakı rolundan danışıb. Bu təşəbbüsün şəhər iqlimi üzrə fəaliyyətin davamlılığına, qabaqcıl təcrübələrin tətbiqini və şəhərsalma siyasətlərinin inteqrasiyasını dəstəklədiyini vurğulayıb.
Həmçinin qeyd edib ki, əsas üzvləri Misir, BƏƏ, Azərbaycan və Braziliya olan Koalisiya könüllü əməkdaşlıq prinsipi ilə fəaliyyət göstərir və tərəfdaş ölkələrə açıqdır. Fəaliyyət istiqamətlərinə kommunikasiya, uğurlu layihələrin təqdimatı, nazirlər səviyyəsində dialoqun davamlılığı və müxtəlif maraqlı tərəflərin cəlb olunması daxildir.
Anar Quliyev gələn il Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində Koalisiya vasitəsilə daha güclü koordinasiyanın qlobal öhdəliklərin yerli səviyyədə icrasına təkan verəcəyinə, həmçinin təhlükəsiz, inklüziv və dayanıqlı şəhərlərin qurulmasına töhfə verəcəyinə inandığını bildirib.

Анар Гулиев выступил в Белеме на COP30 на тему «Бакинская коалиция устойчивости: путь к жилищным и климатическим решениям»
Председатель Комитета рассказал о роли созданной в период COP29 Бакинской коалиции устойчивости в глобальном сотрудничестве по вопросам климатоустойчивого, человекоориентированного градостроительства. Он подчеркнул, что эта инициатива способствует непрерывности действий в области городского климата, внедрению передового опыта и интеграции градостроительной политики.
Он также отметил, что Коалиция, в состав которой входят Египет, ОАЭ, Азербайджан и Бразилия, действует на принципах добровольного сотрудничества и открыта для стран-партнёров. Ключевые направления деятельности включают коммуникацию, презентацию успешных проектов, поддержание диалога на уровне министров и вовлечение различных заинтересованных сторон.
Анар Гулиев выразил уверенность, что в рамках Всемирного градостроительного форума (WUF13), который пройдёт в Баку в следующем году, более тесная координация через Коалицию будет способствовать реализации глобальных обязательств на местном уровне, а также внесёт вклад в создание безопасных, инклюзивных и устойчивых городов.