• Azərbaycan BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının "Hər Kəs üçün Münasib Mənzil" qətnaməsi üz...
Azərbaycan BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının "Hər Kəs üçün Münasib Mənzil" qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupunda həmsədr seçilib
23 oktyabr tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının 2023-cü ildə qəbul edilmiş “Hər Kəs üçün Münasib Mənzil" qətnaməsi ilə yaradılmış Açıq Hökumətlərarası İşçi Qrupun UN-Habitat-ın Keniyanın paytaxtı Nayrobidə yerləşən qərargahında 2-ci sessiyası (OEWG-H2) keçirilib. Sessiya çərçivəsində Azərbaycan həmin İşçi Qrupun bürosunun 2025-2026-cı illər üzrə həmsədri seçilib. Büronun digər həmsədri isə Somali olub. Bundan öncə büroya həmsədrlik Keniya və Fransa tərəfindən həyata keçirilib.
Hökumətlərarası İşçi Qrup əhalinin təhlükəsiz, dayanıqlı və əlçatan mənzil ilə təmin olunması məqsədilə qlobal siyasətin formalaşması və icrasının sürətlənməsi üzrə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı Assambleyasının katibliyi rolunu oynayır, tövsiyələr hazırlayır, üzv ölkələrin bu istiqamətdə fəaliyyətini əlaqələndirir.
İşçi Qrupun bürosuna həmsədrlik Azərbaycanın qlobal şəhərsalma proseslərində iştirakının davamlılığına, dünyada mənzil təminatı məsələlərinin həllinə daha böyük töfhə verməsinə xidmət edəcək. Bununla yanaşı, bu yüksək vəzifə 17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) nəticələri və təşəbbüslərinin önə çıxarılması üçün mühüm platforma olacaq.
Dayanıqlı şəhərsalma və insan məskənləri sahəsində ixtisaslaşmış UN-Habitat və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq son illərdə dinamik inkişaf edir. WUF13-ə ev sahibliyi ilə bərabər ölkəmiz UN-Habitat İcraiyyə Şurasının üzvüdür. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və ADA Universitetinin ekspertləri UN-Habitat tərəfindən hazırlanan “İnsan-mərkəzli Ağıllı Şəhərlər üzrə Beynəlxalq Qaydalar”ı hazırlayan İşçi Qrupun üzvüdür. 2023-cü ildə UN-Habitat-ın Ümumdünya Məskunlaşma Günü (WHD23) Bakıda keçirilib. UN-Habitat həmçinin 2022, 2023 və 2025-ci illərdə baş tutan Azərbaycanın Milli Şəhərsalma Forumlarına fəal dəstək göstərib.

Azerbaijan elected Co-Chair of the Intergovernmental Working Group of UN-Habitat on “Adequate Housing for All”
Lorem ipsum
On 23 October, the second session (OEWG-H2) of the Open-Ended Intergovernmental Working Group established under the 2023 resolution of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) Assembly on “Adequate Housing for All” was held at the UN-Habitat Headquarters in Nairobi, Kenya.
Within the session, Azerbaijan was elected Co-Chair of the Bureau of the Working Group for the period 2025–2026. Somalia was elected as the other Co-Chair. Previously, this position was held by Kenya and France.
The Intergovernmental Working Group acts as the secretariat of the UN-Habitat Assembly, develops recommendations, coordinates the activities of Member States, and contributes to shaping and accelerating the implementation of global policy aimed at ensuring safe, sustainable, and affordable housing for all.
Azerbaijan’s co-chairmanship of the Bureau will further strengthen the country’s engagement in global urban development processes and contribute to advancing solutions for adequate housing at the international level. Moreover, this high-level role will serve as an important platform to highlight the initiatives and outcomes of the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13), which will be held in Baku on 17–22 May 2026 under the theme “Housing the World: Safe and Resilient Cities and Communities.”
Cooperation between UN-Habitat and Azerbaijan in the field of sustainable urban development and human settlements has been steadily expanding in recent years. Alongside hosting WUF13, Azerbaijan is a member of the UN-Habitat Executive Board.
Experts from the State Committee on Urban Planning and Architecture and ADA University are members of the Working Group preparing the International Guidelines on People-Centered Smart Cities initiated by UN-Habitat. In 2023, the World Habitat Day was organized by UN-Habitat in Baku. Moreover, UN-Habitat has actively supported the National Urban Forums of Azerbaijan held in 2022, 2023, and 2025.