COP29 yekunlaşdı: təbii resurslar, səhiyyə və kənd təsərrüfatı üzrə müzakirələr
COP29 başa çatdı və biz təbii resurslar, səhiyyə və kənd təsərrüfatı məsələləri ilə bağlı yüksək səviyyəli dəyirmi masalarda aparılan müzakirələrə yenidən nəzər salırıq. Xatırladaq ki, tədbirlərdə iqlim dəyişikliyi, torpaqların deqradasiyası və biomüxtəlifliyin itirilməsi kontekstində şəhərlərin üzləşdiyi əsas problemləri həll etmək üçün Azərbaycandan, eləcə də Ümumdünya Meteorologiya Təşkilatı (WMO), BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (WHO) və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) kimi beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri bir araya gəlmişdi.
Qlobal çağırışlar
Şəhərlər planetin cəmi 3%-ni təşkil etsə də, artıq dünya əhalisinin yarısını əhatə edir. Proqnozlar göstərir ki, 2050-ci ilə qədər bu rəqəm 68%-ə çatacaq. Bu sürətli urbanizasiya ekosistemləri və infrastrukturu təhdid edir, eyni zamanda iqlim dəyişikliyi, xüsusən də ekstremal istilər həssas əhali qruplarına ciddi təsir göstərir.
Təbiət əsaslı həllər (NbS)
Müzakirə olunan əsas mövzulardan biri təbiətə əsaslanan həllər, məsələn, şəhər kənd təsərrüfatı və ekosistemlərin bərpası idi. Bu tədbirlər şəhərlərin dayanıqlılığını artırmağa, səhiyyəni yaxşılaşdırmağa və qida təhlükəsizliyini təmin etməyə kömək edə bilər.
Birgə əməkdaşlıq
İştirakçılar təbiət əsaslı həllərin şəhərsalma planlaşdırılmasına inteqrasiyası üçün milli və yerli hökumətlər arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğuladılar. Bu həm ekoloji, həm də sosial-iqtisadi məqsədlərə nail olmağa kömək edəcək. Bu təşəbbüsləri genişləndirmək üçün tərəflər arasında mühüm razılaşmalar əldə olundu.

Завершение COP29: обсуждения по природным ресурсам, здравоохранению и сельскому хозяйству
COP29 завершился, и мы вновь обращаем внимание на обсуждения, состоявшиеся в рамках высокоуровневых круглых столов по вопросам природных ресурсов, здравоохранения и сельского хозяйства. Напомним, что в мероприятиях приняли участие представители Азербайджана и таких международных организаций, как Всемирная метеорологическая организация (ВМО), Программа ООН по окружающей среде (ЮНЕП), Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и Программа ООН по населенным пунктам (UN-Habitat). Основной целью было решение ключевых проблем, с которыми сталкиваются города в контексте изменения климата, деградации земель и утраты биоразнообразия.
Глобальные вызовы
Хотя города занимают лишь 3% поверхности планеты, в них проживает уже половина населения мира. Согласно прогнозам, к 2050 году этот показатель достигнет 68%. Быстрая урбанизация создаёт угрозы экосистемам и инфраструктуре, а изменение климата, в частности экстремальные температуры, серьёзно затрагивает уязвимые группы населения.
Природо-ориентированные решения (NbS)
Одной из ключевых тем обсуждения стали природо-ориентированные решения, такие как городское сельское хозяйство и восстановление экосистем. Эти меры могут повысить устойчивость городов, улучшить здоровье населения и обеспечить продовольственную безопасность.
Совместное сотрудничество
Участники подчеркнули важность сотрудничества между национальными и местными властями для интеграции природо-ориентированных решений в городское планирование. Это поможет достичь как экологических, так и социально-экономических целей. В ходе дискуссий были достигнуты важные договорённости для расширения этих инициатив.