Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Azərbaycan Memarlar İttifaqı ilə əməkdaşlığı genişləndirir
15 yanvar 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Azərbaycan Memarlar İttifaqının bir qrup üzvləri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə Komitə və İttifaq arasında ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ölkəmizdə memarlıq və şəhərsalma problemləri və digər aktual məsələlərlə bağlı ətraflı müzakirələr aparılmışdır.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev qonaqları salamlayaraq bu cür görüşlərdə müzakirələrin əhəmiyyətini və həm dövlət idarəçiliyi, həm də peşəkar və ictimai fəaliyyət baxımından böyük qarşılıqlı faydasını vurğuladı.
Komitə sədri bildirdi ki, ölkədə şəhərsalma fəaliyyətinin təşkili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdən biridir və bu proseslərin planlı, sistemli və şəhərsalma qanunvericiliyinə uyğun təşkil edilməsi ölkə başçısı tərəfindən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi qarşısında qoyulmuş başlıca vəzifələrdən biridir. O, ölkə rəhbərliyinin tapşırıqlarına əsasən son dövrdə şəhərsalma sahəsində dövlət idarəetməsinin təkmilləşdirilməsi və Komitə tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verdi.
Sədr vurğuladı ki, şəhərlərin dayanıqlı inkişafını və idarə olunmasını təmin edən əsas ərazi planlaşdırılması sənədi baş plandır və bu gün Komitədə baş planların qanunvericiliyin tələblərinə və, eyni zamanda, aparıcı dünya təcrübəsinə uyğun hazırlanmasına xüsusi diqqət verilir. O, bildirdi ki, 2018-ci ildə Komitə Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işini müasir standartlara əsasən təşkil etmək məqsədilə nüfuzlu beynəlxalq məsləhətçi – “Boston Consalting Group” şirkətini əməkdaşlığa cəlb etmişdir. İki mərhələdən ibarət olan baş planın hazırlanması işinin artıq yekunlaşdırılımış 1-ci mərhələsi nəticəsində Bakı şəhərinin inkişafı konsepsiyası hazırlanmış, inkişaf prioritetlərinin istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdir.
Bununla yanaşı, birinci mərhələnin nəticələri əsasında beynəlxalq səviyyədə tanınmış şəhərsalma şirkətinin seçilməsi üçün müvafiq layihə tapşırığı hazırlanmış və şirkətin müəyyənləşdirilməsi üçün açıq tender elan olunmuşdur. Samir Nuriyev tender komissiyasında Memarlar İttifaqının sədri Elbay Qasımzadənin iştirakını yüksək qiymətləndirdi. Tenderin nəticələrinin 2019-cu ilin mart ayında elan olunması planlaşdırılır. Daha sonra Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işinin 2-ci mərhələsi başlayacaq.
Ötən il, həmçinin, Sumqayıt şəhərinin baş planı Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş, Tovuz və Quba şəhərlərinin baş planlarının layihələrinin hazırlanması yekunlaşdırılmışdır, Biləsüvar şəhərinin baş planının işlənməsi isə başa çatmaq üzrədir. Eyni zamanda, Daşkəsən, Şabran, Tərtər, Saatlı, Sabirabad və Kürdəmir şəhərlərinin baş plan layihələrinin hazırlanmasına start verilmişdir.
Samir Nuriyev, Komitəyə iş adamları tərəfindən baxılmaq üçün təqdim olunan yeni şəhərsalma layihələrinin müvafiq qanunvericiliyin tələblərinə cavab verməsi baxımından dəyərləndirilməsi işinin təşkili barədə də məlumat verdi. Komitənin bu istiqamətdə işinə və, eyni zamanda, Dövlət şəhərsalma nəzarəti çərçivəsində fəaliyyətinə toxunan sədr ərazi planlaşdırılması sənədlərinin və memarlıq həllərinin işlənməsində ilk növbədə layihəçilərin böyük məsuliyyətini vurğuladı. O qeyd etdi ki, layihələndirmə sahəsində işin keyfiyyəti artırılmalı, şəhərsalma normalarına və müvafiq qanunvericiliyin bütün tələblərinə riayət olunmaya ciddi nəzarət edilməlidir.
Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri Elbay Qasımzadə çıxış edərək memarlarla görüşün təşkilinə görə Komitənin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi və bu iclası hər iki qurum arasında gələcək məhsuldar əməkdaşlığın başlanğıcı kimi dəyərləndirdiyini qeyd etdi. O, vurğuladı ki, sıralarında ölkənin aparıcı peşəkarlarını cəmləşdirən Memarlar İttifaqı tərəfindən Komitənin fəaliyyətinə hərtərəfli dəstək göstəriləcək, Azərbaycanın dövlət siyasətinə uyğun olaraq paytaxt və digər şəhərlərinin sistemli və dayanıqlı inkişafının təmin olunmasında iştirak etmək məqsədilə qurumun və üzvlərinin bütün potensialı səfərbər olunacaq.
Görüş çərçivəsində, memarlar tərəfindən fəaliyyəti ilə bağlı səsləndirilmiş müxtəlif məsələlər ətrafında geniş müzakirələr, şəhərsalma və memarlıq sahəsində gələcək ikitərəfli əməkdaşlığın mümkün istiqamətlərinə dair fikir mübadiləsi aparılmışdır.

![The State Committee on Urban Planning and Architecture expanding cooperation with Azerbaijan Union of Architects](http://arxkom.gov.az/storage/uploads/news/6_news_616030bf8f6ca.webp)
The State Committee on Urban Planning and Architecture expanding cooperation with Azerbaijan Union of Architects
A meeting of the State Committee on Urban Planning and Architecture with a group of members of Azerbaijan Union of Architects took place on 15 January 2019. The meeting was dedicated to the expansion of cooperation between the Committee and the Union, the national problems of architecture and urban planning as well as the discussion of other relevant issues.
Samir Nuriyev, Chairman of the State Committee of Urban Planning and Architecture, welcomed the guests and emphasized the importance of such discussions from the perspective of public governance as well as the significance of such meetings for professional and public activity.
The Committee Chairman said that national urban planning activity is consistently reviewed by President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, and that the head of the state has designated the State Committee on Urban Planning and Architecture to ensure the planned and systemic implementation of this priority duty in compliance with the country's urban planning legislation. He provided information on the recent improvement of public governance in the area of urban planning and the projects implemented by the Committee under the instructions of the country's leadership.
The sustainable development and management of cities is based on the major area planning document known as the Master Plan. Therefore, the Committee is paying special attention to the preparation of master plans based on the requirements of the country’s legislation and the cutting-edge global experience, he stressed. He reported that, in 2018, the Committee had hired the reputable international Boston Consulting Group to ensure proper preparation of the Baku City Master Plan in compliance with modern standards. Phase 1 of the two-phase Baku City Master Plan development process has been completed to produce the Baku city development concept with development priorities.
Meanwhile, Phase 1 includes the preparation of an appropriate project proposal and a call for an open tender to choose an internationally recognized company. Samir Nuriyev highly appreciated the participation of the Chairman of Azerbaijan Union of Architects Elbay Gasymzade in the Tender Commission. The bidding outcomes will be announced in March 2019. Following that, Phase 2 of the preparation of the Baku City Master Plan will be launched.
While, in the past year, the Cabinet of Ministers approved the Sumgait Master Plan, the preparation of draft master plans for the cities of Tovuz and Guba was completed, and the development of the Master Plan for the city of Bilasuvar is nearing its completion. At the same time, the preparation of draft master plans for the cities of Dashkesan, Shabran, Tartar, Saatli, Sabirabad, and Kurdamir was initiated.
Samir Nuriyev also provided information regarding the assessment of compliance with legal requirements of the new draft urban development projects submitted to the Committee for consideration by business people. Having touched on the Committee’s activity in this area as well as in the area of ensuring the state urban development supervision, the Chairman emphasized that designers bear the primary responsibility for the area planning documents and defining architectural solutions. While the quality of design activity must increase, strict control should be set in place to ensure the fulfillment of all the norms and requirements of effective legislation, he emphasized.
In his speech, Elbay Gasimzade, Chairman of Azerbaijan Union of Architects, thanked the Committee leadership for the organization of the meeting with architects and appreciated the meeting as the first step toward the two bodies’ fruitful cooperation in the future. Comprising the country’s leading architects, the Union of Architects of Azerbaijan will provide the Committee with comprehensive support and utilize the potential of its members to facilitate the provision of sustainable development in the country's capital city as well as other cities according to the state policy of Azerbaijan.
During the meeting, broad discussions focused on various issues relating to the activity of architects and the exchange of views took place with regard to the potential opportunities of the two bodies’ future cooperation in the area of urban development and architecture.