Gənc memarların inkişafına dəstək məqsədilə növbəti maarifləndirici tədbir keçirildi
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yeni nəsil memarların yetişdirilməsi və onların şəhərsalma sahəsində peşəkar inkişafına dəstək məqsədilə silsilə layihələrini davam etdirir.
Komitənin təşəbbüsü ilə keçirilən növbəti belə tədbir ADA Universiteti və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) ilə birgə WUF13 “Azərbaycan Şəhərsalma Kampaniyası” çərçivəsində təşkil olunub.
Dekabrın 8-də “Dizayn və memarlıq sahəsində tədqiqatlar” mövzusunda keçirilən açıq seminarda tələbələr, gənc mütəxəssislər və sahəyə maraq göstərən iştirakçılar memarlıq təcrübəsinin iki əsas istiqaməti – insanmərkəzli dizayn yanaşması və mədəni irsin qorunmasında rəqəmsal texnologiyaların rolu barədə beynəlxalq ekspertlərin təqdimatlarını dinləyiblər.
ADA Universitetinin Dizayn və Memarlıq fakültəsinin xarici professorları, qabaqcıl təhsil ocaqlarında dizayn üzrə fəlsəfə doktorları adlarını qazanmış Deniz Özge Aytac (Bursa Uludağ Universiteti, Türkiyə), Melaniya Viçenti (Politecnico di Milano, İtaliya) və Dina Yovanoviç Lombardonun (Politecnico di Milano, İtaliya) çıxışları zamanı məkan dizaynının korporativ mədəniyyətə və insan davranışlarına təsiri, habelə 3D-modelləşdirmə, rəqəmsal xəritəçəkmə və BİM (Binaların İnformasiya Modelləşdirilməsi) metodologiyasının tarixi binaların sənədləşdirilməsi, monitorinqi və bərpa proseslərinin planlaşdırılmasında əhəmiyyəti real nümunələr əsasında izah olunub.
Fərqli yanaşmaların müzakirə edildiyi seminar gənclərin fəal iştirakı ilə yadda qalıb və iştirakçılar üçün beynəlxalq təcrübə ilə tanış olmaq baxımından faydalı platforma yaradıb.
Qeyd edək ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin maarifləndirmə məqsədli bu təşəbbüsü memarlıq mütəxəssislərinin inkişafına dəstək vermək, beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək və tarixi irsin qorunması şərtilə davamlı memarlıq mədəniyyətini təşviq etməyə yönəlib. Azərbaycan memarlığının, o cümlədən gənc mütəxəssislərin inkişafında mühüm rol oynayan bu kimi tədbirlər qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsinə və dayanıqlı şəhər inkişafı strategiyalarının həyata keçirilməsinə töhfə verir.

В поддержку развития молодых архитекторов проведено очередное просветительское мероприятие
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре продолжает реализовывать ряд проектов, направленных на подготовку нового поколения архитекторов и поддержку их профессионального развития в сфере градостроительства.
Очередное мероприятие, организованное по инициативе Комитета, было проведено совместно с Университетом ADA и Программой ООН по населённым пунктам (UN-Habitat) в рамках «Градостроительной кампании Азербайджана» WUF13.
8 декабря состоялся открытый семинар на тему «Исследования в области дизайна и архитектуры», в котором приняли участие студенты, молодые специалисты и все интересующиеся данной сферой. Участники прослушали выступления международных экспертов, посвящённые двум ключевым направлениям архитектурной практики - человекоцентричному подходу к дизайну и роли цифровых технологий в сохранении культурного наследия.
Во время выступлений иностранных профессоров факультета дизайна и архитектуры Университета ADA, докторов философии в области дизайна престижных образовательных учреждений - Дениз Озге Айтач (Университет Бурса Улудаг, Турция), Мелании Виченти (Политехнический университет Милана, Италия) и Дины Йованович Ломбарду (Политехнический университет Милана, Италия) - были подробно рассмотрены вопросы влияния пространственного дизайна на корпоративную культуру и поведение человека, а также значение 3D-моделирования, цифрового картографирования и методологии BIM (Информационное моделирование зданий) в документировании, мониторинге и планировании процессов восстановления исторических сооружений.
Семинар, на котором обсуждались различные подходы, запомнился активным участием молодёжи и стал полезной платформой для ознакомления с международным опытом.
Отметим, что данная просветительская инициатива Государственного комитета по градостроительству и архитектуре направлена на поддержку развития архитектурных специалистов, укрепление международного сотрудничества и продвижение устойчивой архитектурной культуры при условии сохранения исторического наследия. Подобные мероприятия, играющие важную роль в развитии азербайджанской архитектуры и молодых специалистов, способствуют обмену передовым опытом и реализации стратегий устойчивого городского развития.