Kəlbəcər şəhərində Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi qrupunun iclası keçirilib
07 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunun Kəlbəcər şəhərində növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov, İdarələrarası Mərkəzin katibliyinin rəhbəri Nüsrət Süleymanov və Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunda təmsil olunan qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Kəlbəcər rayonunda aparılan şəhərsalma fəaliyyəti və layihələndirmə işləri haqqında ətraflı məlumat verilib, daxili yol-küçə şəbəkəsinin planlaşdırılması, yaşayış məntəqələrinin elektrik enerjisi və su ilə təminatı, eləcə də digər infrastruktur obyektlərinin bərpası istiqamətində görüləcək işlər, bölgənin turizm potensialının inkişafı məsələləri müzakirə edilib. İşçi qrupunun iclaslarının artıq bir qayda olaraq işğaldan azad olunmuş şəhərlərimizdə keçirilməsnini sevindirici bir hal olduğunu qeyd edən Komitə sədrinin birinci müavini iclasın Kəlbəcərdə ilk dəfə keçirildiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2022-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın tədbirlər planında nəzərdə tutulan məsələlərin vaxtında və keyfiyyətlə icra edilməsi üçün aidiyyəti qurumlar tərəfindən görülmüş və görüləcək işlərin müzakirə edilməsi, müvafiq tapşırıqların verilməsi üçün iclasın əlverişli platforma rolunu oynadığı qeyd edilib.
İclasda məlumat verilib ki, Kəlbəcər şəhərinin Baş planı hazırda aidiyyəti dövlət qurumları ilə razılaşdırma mərhələsindədir. Ölkə rəhbərliyinin göstərişləri əsasında inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq rayon infrastrukturu sürətlə yenilənməkdədir. Cari ildə dövlət başçısı tərəfindən Kəlbəcər şəhərində ilk yaşayış məhəlləsinin, 960 şagird-yerlik orta məktəb binasının, habelə rayonun Zar, Zallar və Yanşaq kəndlərinin təməli qoyulub. Qeyd edilənlərin layihələndirməsi ilə yanaşı, İstisu qəsəbəsində mehmanxana kompleksi və su istehsalı zavodu tikilir.
Mövcud plan üzrə 2023-cü ildə Kəlbəcər rayonunda daha 7, 2024-cü ildə isə 4 yaşayış məntəqəsinin layihələndirilmə işləri aparılacaq. Ümumilikdə 2026-cı ilədək 1-i şəhər, 1-i qəsəbə, 13-ü kənd olmaqla 15 yaşayış məntəqəsinin bərpası həyata keçiriləcək.
Bunlarla yanaşı bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda yaşayış ərazilərinin minalardan təmizləmə prosesi də sürətlə davam etdirilir. Belə ki, 2023-cü ilin 8 ayı ərzində rayonda yaşayış məntəqələri torpaqları üzrə təxminən 1105 hektar sahədən 653 hektarı minalardan təmizlənib.
İnfrastruktur məsələlərinə gəldikdə isə Kəlbəcər şəhərində yaşayış məntəqələrinin küçə-yol şəbəkəsinin qurulması istiqamətində ümumi uzunluğu 27,08 km olan yol-küçə şəbəkəsinin hazırda 18,87 km-lik hissəsi layihələndirildiyi qeyd olunub.
Eyni zamanda, Kəlbəcər rayonunda 2026-cı ilə qədər təxminən 2000-ədəd fərdi yaşayış evinin və 1500 ədəd mənzilin - ümumilikdə 3500-ədəd evin tikilərək istismara verilməsi nəzərdə tutulur. Kəlbəcər şəhərində tikiləcək evlərə ilkin mərhələdə 2024-cü ildə olmaqla bütövlükdə 5000-dən artıq, kənd və qəsəbələrə isə 8000-ə yaxın, ümumilikdə 13000-ə yaxın insanın köçürülməsi planlaşdırılır.
İclasda bugünədək Kəlbəcər ərazisində həyata keçirilmiş işlərə dair məlumat verildikdən sonra müzakirələr zamanı qarşıdakı dövrdə görülməsi planlaşdırılan məsələlərə dair müvafiq tapşırıqlar verilib. Daha sonra Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi qrupunda təmsil olunan qurumların nümayəndələri Kəlbəcər şəhərində inşası aparılan ilk yaşayış məhəlləsinə baxış keçiriblər.

• Meeting of Working Group on urban planning issues held in Kalbajar city
On September 7, 2023, a regular meeting of the Working Group on Urban Planning of the Interdepartmental Center operating under the Coordination Headquarters established for the centralized resolution of issues in the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation was held in the city of Kalbajar. The event was attended by Namig Hummatov, First Deputy Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Masim Mammadov, special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Lachyn region, part of the East Zangezur economic region, Nusrat Suleymanov, head of the secretariat of the Interdepartmental Center and representatives of the bodies represented in the Working Group on urban planning issues.
At the meeting, chaired by the First Deputy Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Namig Hummatov, detailed information was provided on urban planning activities and design works carried out in the Kalbajar region, such issues as planning of the internal road and street network, electricity and water supply of settlements, as well as work on the restoration of other infrastructure facilities, the development of the tourism potential of the region were discussed. Noting that it is pleasant that the meetings of the working group are already held, as a rule, in our cities liberated from occupation, the First Deputy Chairman of the Committee stressed that they are being held in Kalbajar for the first time.
It was noted that the meeting played the role of a favorable platform to discuss the work done and to be performed by the relevant authorities, and to issue appropriate instructions for the timely and high-quality implementation of issues envisaged in the action plan of the “First State Program on the Great Return to Azerbaijan’s Liberated Territories”, approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated November 16, 2022.
It was reported at the meeting that the General Plan of the city of Kalbajar is currently at the stage of coordination with the relevant state bodies. Infrastructure of the region is being rapidly updated in accordance with the development concept based on instructions of the country's leadership. In the current year, head of the State laid foundation of the first residential settlement in Kalbajar, a secondary school building for 960 students, as well as Zar, Zallar and Yanshag villages of the region. Along with the design of the above mentioned, a hotel complex and a water production plant are being built in Istisu settlement.
According to the current plan, 7 more residential settlements will be designed in the Kalbajar region in 2023, and 4 residential settlements in 2024. In total, 15 settlements will be restored by 2026: 1 city, 1 settlement, 13 villages. At the same time, it was noted that in the lands liberated from occupation, the process of demining residential areas is continuing at an accelerated pace. So, for 8 months of 2023, out of an area of about 1105 hectares on the lands of settlements in the region, 653 hectares were cleared of mines. As for infrastructure issues, it was noted that 18.87 km of road and street network with a total length of 27.08 km are currently being designed in the direction of construction of the road network of settlements in the city of Kalbajar.
At the same time, by 2026, approximately 2,000 individual residential houses and 1,500 apartments - a total of 3,500 houses - are expected to be built and put into operation in Kalbajar region. In 2024, at the initial stage, it is planned to resettle more than 5,000 people into houses that will be built in the city of Kalbajar, and about 8,000 people into villages and towns, for a total of about 13,000 people.
After the information on the work done so far in Kalbajar was presented at the meeting, relevant instructions were given during the discussions on issues that are planned to be considered in the coming period. Then representatives of the institutions as part of the Working Group on Urban Planning visited the first residential settlement under construction in Kalbajar.