• Prezident İlham Əliyev Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) keçirilməsi i...
Prezident İlham Əliyev Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yaradılması haqqında Sərəncam imzalayıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) 2026-cı ildə Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə təmin olunması məqsədilə Təşkilat Komitəsinin yaradılması haqqında 5 iyun 2025-ci il tarixində Sərəncam imzalayıb.
Qeyd edək ki, şəhərsalma sahəsində Azərbaycanın uğurlu fəaliyyəti layiqincə qiymətləndirilərək, daha bir irimiqyaslı qlobal tədbir olan WUF13-ün 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçirilməsi qərara alınıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 aprel 2025-ci il tarixli sərəncamına əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev WUF13-ün milli koordinatoru təyin edilib.
Əminik ki, Azərbaycana hörmət və etimadın göstəricisi olan bu mötəbər tədbirin yüksək səviyyədə təşkili ölkənin inkişaf strategiyalarının və dayanıqlı şəhərsalma sahəsindəki nailiyyətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması işinə əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о создании Организационного комитета по проведению Тринадцатой сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13)
С целью обеспечения высокого уровня подготовки к проведению в 2026 году в городе Баку Тринадцатой сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13), организуемой ООН, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев 5 июня 2025 года подписал Распоряжение о создании Организационного комитета.
Следует отметить, что успешная деятельность Азербайджана в сфере градостроительства получила высокую международную оценку, в результате чего было принято решение о проведении ещё одного престижного международного мероприятия - WUF13 - в 2026 году в Баку. В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 25 апреля 2025 года, председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев назначен национальным координатором WUF13.
Проведение столь авторитетного мероприятия, являющегося проявлением высокого доверия и уважения к Азербайджану, станет важным вкладом в донесение до международной общественности стратегических приоритетов страны и её достижений в области устойчивого градостроительства.