Anar Quliyev: “Azərbaycan tikinti sənayesinin ətraf mühitə təsirini minimuma endirmək istiqamətində səylərini gücləndirir”
COP29-da Şəhərsalma Günü çərçivəsində “yaşıl” tikinti, binalarda enerji səmərəliliyi və şəhərlərdə iqlim böhranının həlli ilə bağlı keçirilən dəyirmi masada dövlət və özəl sektor nümayəndələri dayanıqlı inkişaf məqsədlərini müzakirə etmək üçün bir araya gəliblər.
Komitə sədri Anar Quliyev həmkarları ilə birgə iqtisadi artımın sürətlənməsində tikinti sənayesinin rolundan danışaraq, ətraf mühitə təsirini minimuma endirməyin vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycanın müasir yanaşmaların tətbiqində ardıcıl səylərindən bəhs edən Anar Quliyev, o cümlədən “yaşıl” tikinti standartlarının tətbiqi, layihə idarəçiliyi səmərəliliyini artırmaq üçün Binaların İnformasiya Modelləşdirilməsi (BIM) texnologiyalarının istifadəsi və Komitə tərəfindən hazırlanmış “e-tikinti” sistemi vasitəsilə tikintiyə icazə prosesinin sadələşdirilməsi məsələlərinə toxunub. O, həmçinin dayanıqlı gələcək naminə qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edib.

Anar Guliyev: “Azerbaijan is strengthening its efforts to minimize the environmental impact of the construction industry”
At COP29's Urbanization Day, government and private sector representatives gathered at a roundtable to discuss sustainable development goals, focusing on “green” construction, energy efficiency in buildings, and addressing the climate crisis in cities.
Committee Chairman Anar Guliyev, alongside his colleagues, spoke about the role of the construction industry in accelerating economic growth, emphasizing the importance of minimizing its environmental impact.
Highlighting Azerbaijan's consistent efforts in implementing modern approaches, Anar Guliyev addressed the application of “green” building standards, the use of Building Information Modeling (BIM) technologies to enhance project management efficiency, and the simplification of the construction permitting process through the Committee’s developed “e-construction” system. He also underscored the importance of mutual cooperation for a sustainable future.