Anar Quliyev Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası ilə “yaşıl” tikinti sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə edib
Sentyabrın 4-də Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (BMK) regional direktoru İnes Roçanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Komitə sədri nümayəndə heyətini salamlayaraq BMK ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb, “yaşıl” tikinti sahəsində aparıcı qlobal təcrübənin öyrənilməsi və Azərbaycanda tətbiqi üçün növbəti birgə addımların atılmasının vacibliyinə diqqət çəkib. Eyni zamanda tikinti layihələrinin “yaşıllaşdırılmasını” və karbon emissiyasının minimuma endirilməsini təşviq edəcək müvafiq sertifikatlaşdırma işinin təşkili imkanları da önəmli müzakirə predmeti olub.
BMK-nın Avropa üzrə regional direktoru bu təşəbbüsləri dəstəkləməyə hazır olduqlarını qeyd edərək, Azərbaycanın ekoloji cəhətdən təmiz tikinti materialları və aşağı karbonlu binaların təşviqi sahəsində səylərini yüksək qiymətləndirib. O, həmçinin BMK-nın dəstəyi ilə dünyanın 96 ölkəsində reallaşdırılan “yaşıl bina” layihəsi ilə bağlı qazanılmış qabaqcıl təcrübəni Azərbaycanla da bölüşmək istədiklərini bildirib.

Anar Quliyev discusses expanding collaboration with the International Finance Corporation in “green” construction
On September 4, Anar Quliyev, the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of Azerbaijan, met with a delegation led by Ines Ročan, the Regional Director of the International Finance Corporation (IFC).
During the meeting, the Committee Chairman welcomed the delegation and emphasized the importance of collaboration with the IFC. He highlighted the necessity of learning leading global practices in the field of green construction and taking further joint steps for their implementation in Azerbaijan. Additionally, he discussed the organization of relevant certification processes aimed at promoting the “greening” of construction projects and minimizing carbon emissions.
The IFC's Regional Director for Europe expressed readiness to support these initiatives, commending Azerbaijan's efforts in promoting environmentally friendly construction materials and low-carbon buildings. He also expressed a desire to share the advanced experiences gained from the “green building” projects implemented in 96 countries worldwide, with Azerbaijan.