Anar Quliyev BMT-nin mənzil təminatına həsr olunan paneldə çıxış edib
İyulun 17-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında Yeni Şəhər Gündəliyinin icrasına dair yüksəksəviyyəli iclas çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev “İnsanlar naminə fəaliyyət: münasibmənzil, torpaq resursları, əsas xidmətlər və inklüzivliyə çıxışın genişləndirilməsi” mövzusunda keçirilən paneldə çıxış edib.
Anar Quliyev bildirib ki, əhalinin əlçatan mənzillə təmin olunması dayanıqlı inkişaf üzrə qlobal gündəliyin əsas prioritetlərindən biridir. Bu baxımdan, cari ilin may ayında Bakıda “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasında (WUF13) mənzil məsələsi əsas müzakirə mövzularından biri olub. Qeyd edilib ki, Forum mənzilin insan ləyaqətinin, sosial inklüzivliyin və dayanıqlı inkişafın əsas təməli olduğunu bir daha təsdiqləyib.
Komitə sədri Azərbaycanın əhalinin əlverişli mənzillə təmin edilməsi sahəsində təcrübəsini təqdim edib. Vurğulayıb ki,10 il əvvəl Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA) yaradılıb və əhalinin mənzillə təmin olunmasına dair Yol Xəritəsi təsdiq edilib. Ötən dövr ərzində ölkənin 9 şəhərində 321 çoxmənzilli yaşayış binasını əhatə edən 14 layihə icra olunub və 16 000-dən çox mənzil istifadəyə verilib.
Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa prosesinə də toxunulub. Anar Quliyev bildirib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda görülən işlər yalnız infrastrukturun yenidən qurulması deyil, qayıdan sakinlər üçün layiqli yaşayış şəraitinin yaradılması, şəhər, qəsəbə və kəndlərin uzunmüddətli inkişafının təmin edilməsini də əhatə edir.
Qeyd olunub ki, son 6 il ərzində regionda ümumi sahəsi təxminən 3 000 000 m² olan müxtəlif təyinatlı tikinti obyektləri istifadəyə verilib, 16 000 ailə üçün çoxmənzilli və fərdi yaşayış evləri inşa edilib. Hazırda isə həyat 10 şəhər, 3 qəsəbə və 30 kənddə bərpa olunub, bu yaşayış məntəqələrində 90 000-dən çox insan yaşayır.
Eyni zamanda, BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) "Hər kəs üçün münasib mənzil" qətnaməsi üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupun fəaliyyətindən söz açılıb. Azərbaycan və Somalinin həmsədrlik etdiyi İşçi Qrupun Azərbaycanın mənzil sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına bundan sonra da fəal dəstək verməyə hazır olduğu qeyd edilib.
Çıxışının sonunda Anar Quliyev vurğulayıb ki, Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) və BMT Baş Assambleyasının yüksəksəviyyəli iclasının əsas nəticəsi eynidir: mənzil siyasəti kompleks yanaşmaya əsaslanmalı, görülən tədbirlər inklüziv olmalı, uzunmüddətli inkişafın təməli bərpa və ərazi planlaşdırılması prosesinin ən erkən mərhələlərində qoyulmalıdır.

On 17 July, within the framework of the United Nations (UN) High-Level Meeting on the implementation of the New Urban Agenda held at the UN Headquarters in New York, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan Anar Guliyev delivered remarks at the panel discussion entitled “Delivering for People: Scaling Adequate Housing, Land, Basic Services, and Inclusion.”
In his address, Anar Guliyev emphasized that ensuring access to adequate housing is one of the key priorities of the global sustainable development agenda. In this context, he noted that housing was among the central themes of the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), held in Baku in May this year under the theme “Housing the world: Safe and Resilient Cities and Communities.” He highlighted that the Forum reaffirmed housing as a fundamental pillar of human dignity, social inclusion, and sustainable development.
The Chairman presented Azerbaijan’s experience in expanding access to affordable housing. He noted that ten years ago, the State Agency for Housing Construction (MIDA) was established and a national Roadmap on housing provision was adopted. Over the past decade, 14 projects comprising 321 multi-apartment residential buildings have been implemented across nine cities of the country, resulting in the delivery of more than 16,000 housing units.
He also addressed the large-scale reconstruction and redevelopment efforts in the territories liberated from occupation. Anar Guliyev stressed that these efforts extend beyond infrastructure rehabilitation and focus on creating decent living conditions for returning residents while ensuring the long-term development of cities, towns, and villages.
It was noted that over the past six years, construction facilities with a total area of approximately 3 million square metres have been commissioned across the region, while multi-apartment buildings and individual houses have been built for 16,000 families. Today, life has been restored in 10 cities, 3 settlements, and 30 villages, where more than 90,000 people currently reside.
The Chairman also referred to the work of the Open-ended Intergovernmental Expert Working Group (OEWG-H) on the UN-Habitat resolution “Adequate Housing for All.” He underlined that Azerbaijan, serving as Co-Chair of the Working Group together with Somalia, remains committed to actively supporting international cooperation in the field of housing.
In concluding his remarks, Anar Guliyev stressed that the key takeaway from both the World Urban Forum (WUF13) and the UN General Assembly High-Level Meeting is the same: housing policies must be based on an integrated approach, implementation measures must be inclusive, and the foundations for long-term development should be laid at the earliest stages of recovery and spatial planning.