Azərbaycan BMT-nin Yüksəksəviyyəli Siyasi Forumu çərçivəsində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) ərazi planlaşdırılmasına inteqrasiyası sahəsində təcrübəsini təqdim edib
15 iyul tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Dayanıqlı İnkişaf üzrə Yüksəksəviyyəli Siyasi Forum (HLPF) çərçivəsində Local2030 Koalisiyası tərəfindən təşkil olunan "DİM 11-in və Yeni Şəhər Gündəliyinin həyata keçirilməsinin sürətləndirilməsi: Qlobal tərəqqi naminə yerli fəaliyyət" mövzusunda xüsusi tədbirdə iştirak edib. Tədbirdə müxtəlif ölkələrin nümayəndələri arasında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin lokallaşdırılması üzrə təcrübə və yanaşmalar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Anar Quliyev çıxışında Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) lokallaşdırılması istiqamətində əldə etdiyi təcrübəni təqdim edərək bildirib ki, ölkədə 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin icrasının əsas alətlərindən biri ərazi planlaşdırılmasıdır. Qeyd olunub ki, hazırda Azərbaycanda 79 şəhərdən 68-i üzrə baş planlar yenilənib və bu sənədlər şəhərlərin məkan inkişafını müəyyən etməklə yanaşı, Yeni Şəhər Gündəliyinin prinsiplərinin yerli səviyyədə tətbiqini təmin edir.
Komitə sədri vurğulayıb ki, baş planlar torpaq ehtiyatlarının məqsədyönlü istifadəsi, mənzil təminatı, dayanıqlı nəqliyyat, sosial infrastrukturun inkişafı, eləcə də enerji səmərəliliyi istiqamətlərini əhatə edən kompleks yanaşma əsasında hazırlanır. Bu yanaşma DİM 1 (Yoxsulluğa son), DİM 5 (Gender bərabərliyi), DİM 7 (Sərfəli və təmiz enerji), DİM 9 (Sənaye, innovasiya və infrastruktur), DİM 11 (Dayanıqlı şəhərlər və icmalar) və DİM 17-nin (Məqsədlər üçün tərəfdaşlıq) həyata keçirilməsinə töhfə verir. Bildirilib ki, baş planlar regional və yerli icra orqanları ilə sıx əməkdaşlıq əsasında hazırlanır. Bu yanaşma hər bir ərazinin xüsusiyyətlərinin nəzərə alınmasını, yerli institusional potensialın gücləndirilməsini təmin edir və milli inkişaf prioritetlərinə uyğun investisiya qərarlarının qəbuluna zəmin yaradır.
Həmçinin Anar Quliyev bildirib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma proqramı Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin yerli səviyyədə həyata keçirilməsinin uğurlu nümunəsidir. Qeyd olunub ki, ərazilərdə dayanıqlı inkişaf prinsipləri kompleks ərazi planlaşdırması əsasında hazırlanmış baş planlar vasitəsilə tətbiq olunur. Baş planlar müasir, təhlükəsiz, dayanıqlı və inklüziv yaşayış məntəqələrinin formalaşdırılmasını, mənzil, nəqliyyat, mühəndis və sosial infrastrukturun planlı inkişafını təmin edir. Qeyd olunub ki, hazırda bölgədə 12 şəhərdən 8-i, eləcə də 106 qəsəbə və kənd üzrə baş planlar təsdiqlənib, beş ildən bir qədər artıq müddətdə isə 90 minə yaxın insan doğma torpaqlarına qayıdaraq burada yaşayır, çalışır və təhsil alır.
Komitə sədri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma prosesindən bəhs edərkən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin minatəmizləmənin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri çərçivəsində 18-ci məqsəd kimi müəyyən edilməsi ilə bağlı irəli sürdüyü təşəbbüsü də diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan milli səviyyədə DİM 18-i formalaşdıraraq minatəmizləməni əhalinin təhlükəsiz qayıdışının, işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasının və onların dayanıqlı inkişafının əsas şərtlərindən biri kimi qiymətləndirir.
Azərbaycanın təqdim etdiyi təcrübə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin lokallaşdırılması və Yeni Şəhər Gündəliyinin həyata keçirilməsi üzrə beynəlxalq dialoqa töhfə verib.

Азербайджан представил опыт интеграции Целей устойчивого развития в территориальное планирование в рамках Политического форума высокого уровня ООН
15 июля в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анар Гулиев принял участие в специальном мероприятии на тему «Ускорение реализации ЦУР 11 и Новой программы развития городов: местные действия для глобального прогресса», организованном Коалицией Local2030 в рамках Политического форума высокого уровня по устойчивому развитию (HLPF). В ходе мероприятия представители различных стран обменялись опытом и подходами к локализации Целей устойчивого развития.
В своем выступлении Анар Гулиев представил опыт Азербайджана в области локализации Целей устойчивого развития (ЦУР), отметив, что одним из ключевых инструментов реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года в стране является территориальное планирование. Было подчеркнуто, что в настоящее время в Азербайджане обновлены генеральные планы для 68 из 79 городов, которые не только определяют пространственное развитие городов, но и обеспечивают реализацию принципов Новой программы развития городов на местном уровне.
Председатель Комитета отметил, что генеральные планы разрабатываются на основе комплексного подхода, охватывающего рациональное использование земельных ресурсов, обеспечение населения жильем, развитие устойчивого транспорта, социальной инфраструктуры, а также повышение энергоэффективности. Такой подход способствует достижению ЦУР 1 «Ликвидация нищеты», ЦУР 5 «Гендерное равенство», ЦУР 7 «Недорогостоящая и чистая энергия», ЦУР 9 «Индустриализация, инновации и инфраструктура», ЦУР 11 «Устойчивые города и населенные пункты» и ЦУР 17 «Партнерство в интересах устойчивого развития». Было отмечено, что генеральные планы разрабатываются в тесном взаимодействии с региональными и местными органами власти. Такой подход позволяет учитывать особенности каждой территории, способствует укреплению институционального потенциала на местах и создает основу для принятия инвестиционных решений в соответствии с национальными приоритетами развития.
Анар Гулиев также отметил, что масштабная программа восстановления и реконструкции, реализуемая в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, является успешным примером реализации Целей устойчивого развития на местном уровне. Было подчеркнуто, что принципы устойчивого развития на этих территориях внедряются посредством генеральных планов, разработанных на основе комплексного территориального планирования. Генеральные планы предусматривают формирование современных, безопасных, устойчивых и инклюзивных населенных пунктов, а также планомерное развитие жилищной, транспортной, инженерной и социальной инфраструктуры. Отмечено, что в настоящее время утверждены генеральные планы для 8 из 12 городов региона, а также для 106 поселков и сел. За немногим более пяти лет около 90 тысяч человек уже вернулись на родные земли, где сегодня живут, работают и получают образование.
Говоря о процессе восстановления и реконструкции освобожденных от оккупации территорий, председатель Комитета также привлек внимание участников мероприятия к инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о признании разминирования 18-й Целью устойчивого развития. Он отметил, что Азербайджан сформировал ЦУР 18 на национальном уровне, рассматривая разминирование как одно из ключевых условий безопасного возвращения населения, восстановления освобожденных территорий и обеспечения их устойчивого развития.
Представленный Азербайджаном опыт внес вклад в международный диалог по вопросам локализации Целей устойчивого развития и реализации Новой программы развития городов.