Azərbaycan və Özbəkistan şəhərsalma əməkdaşlığında yeni mərhələyə qədəm qoyur
Avqustun 17-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavinləri Dövlətxan Dövlətxanov və İlqar İsbatov Bakıda səfərdə olan Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhər merinin müavini Azizxon Şovkatov ilə görüşüblər.
Görüşdə Azərbaycan və Özbəkistan arasında şəhərsalma və memarlıq sahəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Tərəflər ərazi planlaşdırması, dayanıqlı şəhər inkişafı və müasir şəhər mühitinin formalaşdırılması sahələrində peşəkar əməkdaşlığın, təcrübə mübadiləsinin və yeni birgə təşəbbüslərin genişləndirilməsi imkanlarına toxunublar.
Əsas diqqət Bakı şəhərində “Özbəkistan Parkı”nın və Daşkənd şəhərində “Azərbaycan Parkı”nın yaradılması layihələrinə, onların icra vəziyyətinə və qarşıdakı mərhələlərə yönəldilib. Bildirilib ki, bu layihələrin əhatə etdiyi ərazilər iki ölkə arasında dostluğun, qardaşlığın və qarşılıqlı hörmətin rəmzi olmaqla yanaşı, hər iki paytaxtın sakinləri və qonaqları üçün müasir istirahət məkanlarına çevriləcək.
Həmçinin cari ilin may ayında Bakıda keçirilmiş Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) əhəmiyyəti də qeyd olunub. Forumun tarixində ilk dəfə dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində təşkil edilən “Liderlər Seqmenti”ndə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin iştirakının iki ölkə arasında şəhərsalma sahəsində əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün yeni imkanlar yaratdığı vurğulanıb.

Азербайджан и Узбекистан выходят на новый этап сотрудничества в сфере градостроительства
17 августа 2026 года Заместители председателя Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Довлетхан Довлетханов и Ильгар Исбатов встретились с находящимся с визитом в Баку заместителем мэра Ташкента Азизхоном Шовкатовым.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего развития сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном в сфере градостроительства и архитектуры. Стороны рассмотрели возможности расширения профессионального взаимодействия, обмена опытом и реализации новых совместных инициатив в области территориального планирования, устойчивого городского развития и формирования современной городской среды.
Особое внимание было уделено проектам создания «Парка Узбекистана» в Баку и «Парка Азербайджана» в Ташкенте, ходу их реализации и предстоящим этапам. Было отмечено, что эти проекты, являясь символом дружбы, братства и взаимного уважения между двумя странами, одновременно создадут современные общественные пространства для жителей и гостей обеих столиц.
В ходе встречи также была подчеркнута значимость 13-й сессии Всемирного форума городов (WUF13), состоявшейся в мае текущего года в Баку. Отмечено, что участие Президента Республики Узбекистан в впервые проведенном в истории Форума Сегменте лидеров с участием глав государств и правительств создало дополнительные возможности для дальнейшего укрепления сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном в сфере градостроительства.