Azərbaycan və Özbəkistan şəhərsalma əməkdaşlığında yeni mərhələyə qədəm qoyur
Avqustun 17-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavinləri Dövlətxan Dövlətxanov və İlqar İsbatov Bakıda səfərdə olan Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhər merinin müavini Azizxon Şovkatov ilə görüşüblər.
Görüşdə Azərbaycan və Özbəkistan arasında şəhərsalma və memarlıq sahəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Tərəflər ərazi planlaşdırması, dayanıqlı şəhər inkişafı və müasir şəhər mühitinin formalaşdırılması sahələrində peşəkar əməkdaşlığın, təcrübə mübadiləsinin və yeni birgə təşəbbüslərin genişləndirilməsi imkanlarına toxunublar.
Əsas diqqət Bakı şəhərində “Özbəkistan Parkı”nın və Daşkənd şəhərində “Azərbaycan Parkı”nın yaradılması layihələrinə, onların icra vəziyyətinə və qarşıdakı mərhələlərə yönəldilib. Bildirilib ki, bu layihələrin əhatə etdiyi ərazilər iki ölkə arasında dostluğun, qardaşlığın və qarşılıqlı hörmətin rəmzi olmaqla yanaşı, hər iki paytaxtın sakinləri və qonaqları üçün müasir istirahət məkanlarına çevriləcək.
Həmçinin cari ilin may ayında Bakıda keçirilmiş Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) əhəmiyyəti də qeyd olunub. Forumun tarixində ilk dəfə dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində təşkil edilən “Liderlər Seqmenti”ndə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin iştirakının iki ölkə arasında şəhərsalma sahəsində əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün yeni imkanlar yaratdığı vurğulanıb.

Azerbaijan and Uzbekistan Enter a New Stage of Cooperation in Urban Planning
On 17 August 2026, Deputy Chairmen of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Dovlatkhan Dovlatkhanov and Ilgar Isbatov, met with Azizkhon Shovkatov, Deputy Mayor of Tashkent, Republic of Uzbekistan, who was visiting Baku.
During the meeting, the parties discussed prospects for further developing cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan in the fields of urban planning and architecture. They explored opportunities to expand professional cooperation, exchange experience, and implement new joint initiatives in territorial planning, sustainable urban development, and the creation of a modern urban environment.
Particular attention was paid to the projects for the establishment of the “Uzbekistan Park” in Baku and the “Azerbaijan Park” in Tashkent, including the current status of their implementation and the next stages. It was noted that these projects, while symbolizing friendship, brotherhood and mutual respect between the two countries, will also create modern public and recreational spaces for residents and visitors of both capitals.
The meeting also highlighted the significance of the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13), held in Baku in May this year. It was emphasized that the participation of the President of the Republic of Uzbekistan in the Leaders’ Segment, held for the first time in the history of the Forum with the participation of heads of state and government, created additional opportunities to further strengthen cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan in the field of urban planning.