Bakı şəhərinin 2040-cı ilə qədər olan Baş Planı təsdiq edildi
Dövlət başçısının göstərişinə əsasən, aparıcı qlobal şəhərsalma prinsipləri nəzərə alınaraq şəhərin planlı və sistemli inkişafını təmin etmək məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərinin Baş Planı hazırlanıb və aidiyyəti dövlət orqanları ilə razılaşdırılaraq 30 dekabr 2023-cü il tarixində Nazirlər Kabinetinin 504 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilib.
Şəhərin Baş Plan layihəsi Komitənin sifarişi ilə Almaniyanın beynəlxalq şəhərsalma şirkəti olan "AS+P Albert Speer + Partner GmbH” tərəfindən hazırlanıb. Baş Planın hazırlanmasına yerli layihə təşkilatı qismində Bakı Dövlət Layihə İnstitutu, həmçinin mühəndis-kommunikasiya sistemləri, nəqliyyat və iqtisadi aspektlərin işlənməsi məqsədilə “EY” konsaltinq və “Ramboll UK” şirkətləri cəlb edilib.
Baş Plan paytaxtın 212,3 min hektarlıq bütün inzibati ərazisini əhatə etməklə növbəti 20 il ərzində şəhərin əsas inkişaf prioritetlərini özündə əks etdirir. O cümlədən, güclü və dayanıqlı inkişafı təmin edəcək mütəşəkkil çoxmərkəzli şəhər, ərazilərdən kompleks istifadə nəticəsində formalaşan dayanıqlı şəhər mühiti, mədəni və tarix-memarlıq irsinin qorunması, ərazi zonalaşdırılması, əsaslı tikinti, nəqliyyat və sosial infrastrukturlar, kommunal sistemlər, ətraf mühitin təmizlənməsi və ərazilərin abadlaşdırılması tədbirləri habelə post-sənaye dövrünə keçidi təmin edəcək yeni şəhər iqtisadiyyatı məsələlərini özündə ehtiva edir.
Bakının Baş Planı 4 prioritet hədəfə əsaslanır:
- şəhərin  dayanıqlı  inkişafı;
- şəhər və ətraf mühitin regenerasiyası;
- şəhərin memarlıq siması və tarixi irsə qayğı;
- yeni şəhər iqtisadiyyatı.
Layihənin əsas məqsədi hazırda vahid mərkəzli aqlomerasiya olan Bakının çoxmərkəzli və dayanıqlı şəhərə çevrilməsi, paytaxt iqtisadiyyatının yeni prioritet sahələrinin davamlı inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır.
Baş plan çərçivəsində mərkəzlər üç kateqoriyaya bölünüb:
- əsas şəhər mərkəzi;
- regional mərkəzlər;
- alt-mərkəzlər.
Bakının Mərkəzi Planlaşdırma Rayonunun (1 031,4 ha) yaradılmasında məqsəd təklif olunan ərazi üzrə konkret tikinti norma və qaydalarının tətbiq edilməsi ilə mərkəzi Bakının özünün tarixi hüdudları daxilində ahəngdar inkişafının təmin edilməsidir. Mərkəzi Planlaşdırma Rayonunun Xüsusi mühafizə zonası (425 ha) tarixən formalaşmış planlama sxeminə malik, cəmləşmiş memarlıq və tarixi abidələrin yerləşdiyi, habelə əhalinin daha çox istirahət, əyləncə və xidmət məkanı kimi istifadə etdiyi ərazidir. Xüsusi mühafizə zonası Mərkəzi Planlaşdırma Rayonunun əsasını təşkil edən mühüm planlaşdırma elementidir.
Mobillik: Avtomobilləşmə sürətinin artması, eləcə də artan əhalinin nəqliyyata tələbatının artması və yaranan nəqliyyat problemləri paytaxtın nəqliyyat sisteminə yeni yanaşmanı zəruri etdi. Bu problemlərin həllinə nail olmaq üçün Baş Plan bu əsas nəqliyyat tədbirlərinin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur:
- metro şəbəkəsinin inkişafı;
- dəmir yolu şəbəkəsinin inkişafı;
- küçə-yol şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi;
- ictimai nəqliyyat marşrutlarının təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi;
- velosiped şəbəkəsinin tətbiqi və inkişafı;
- mübadilə qovşaqlarının tətbiqi və inkişafı.
Ətraf mühit və yaşıl ərazilər: Ətraf mühitin əhəmiyyətli dərəcədə çirklənməsi keçmiş sənaye dövrünün mirasıdır. Dərin təhlil əsasında Bakının Baş Planında göllər və torpaqların rekultivasiyası ilə bağlı növbəti 20 ildə ekoloji reabilitasiya üçün prioritet istiqamətlər müəyyən edilib.
“Hibrid Yaşıl Dəhlizlər” Baş Planının əsas konseptual sütunlarıdır və müxtəlif funksiyaları özündə birləşdirir: şəhərdə havanın keyfiyyətinin və mikroiqliminin yaxşılaşdırılması; piyadalar üçün küçə mühitini yaxşılaşdırmaqla şəhərin müxtəlif hissələrini birləşdirərək piyada gəzintini və velosiped istifadəsini təşviq etmək; yaşıllıqların genişləndirilməsi və əlavə “yaşıl” istirahət zonalarının yaradılması.
Davamlı şəhər infrastrukturu: Baş Plan şəhərin əsas mühəndis-kommunikasiya təminatı şəbəkələrini, o cümlədən su və qaz təchizatı, elektrik təchizatı və telekommunikasiya sistemlərini genişləndirməyi və müasirləşdirməyi nəzərdə tutur.
Prioritet fəaliyyətlər: Baş Planda icra müddətinin ilk illərində həyata keçirilməli prioritet fəaliyyətlər müəyyən edilib. Strateji layihələr həm özünəməxsus məkan konsepsiyalarını, həm də Bakıda həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün ümumi təşəbbüsləri təmsil edir. Baş Planın icrasına hər bir strateji layihəyə rəhbərlik edən əsas maraqlı tərəflərin cəlb edilməsinə əsaslanan kompleks yanaşma ilə başlamaq vacibdir.

Утвержден Генеральный план Баку до 2040 года
Этот документ, разработанный для того, чтобы направлять развитие Баку в структурированном и прогрессивном ключе, включает в себя самые современные стандарты городского планирования. Разработкой плана занимался Государственный комитет по градостроительству и архитектуре, который получил необходимые одобрения от соответствующих государственных структур 30 декабря 2023 года, согласно решению Кабинета Министров № 504.
Концепция будущего Баку была разработана международной компанией по градостроительству AS+P Albert Speer + Partner GmbH из Германии при участии консультантов из EY и Ramboll UK. План охватывает всю территорию столицы площадью 212,3 тысячи гектаров и определяет ключевые направления развития города на ближайшие два десятилетия. В нём представлен образ Баку как хорошо организованного, имеющего несколько центров города, который готов к динамичному и устойчивому развитию. Особое внимание уделено эффективному использованию земель, сохранению культурных и исторических ценностей, стратегическому зонированию, а также улучшению в сферах строительства, транспорта, социальной инфраструктуры, коммунальных услуг и экологических инициатив. План также учитывает новые экономические подходы, соответствующие переходу к постиндустриальному обществу.
Главные цели генерального плана включают:
- Устойчивое развитие города;
- Обновление городской среды и экологии;
- Сохранение архитектурного и исторического наследия Баку;
- Переход к новой модели городской экономики.
Основная задача — преобразить Баку из однородного агломерата в разнообразный и устойчивый город, способствуя развитию ключевых экономических отраслей будущего.
В плане предусмотрено разделение городских центров на:
- Основной центр города;
- Региональные центры;
- Локальные подцентры.
Одним из важных элементов стратегии является создание Центрального планировочного района Баку площадью 1031,4 га, что позволит сбалансированно развивать центральную часть города в пределах его исторических границ. Особая зона защиты площадью 425 га будет охранять зоны с высокой архитектурной и исторической ценностью и служить местом для отдыха и различных услуг.
План также включает меры по решению проблем с транспортом, предлагая комплексное обновление
Транспортной сети для уменьшения пробок и удовлетворения потребностей растущего населения. Среди инициатив - расширение метро и железных дорог, улучшение дорожной инфраструктуры, развитие общественного транспорта, поощрение использования велосипедов и создание транспортных узлов.
Большое внимание уделяется экологии и зеленым зонам, в плане предусмотрено создание "Гибридных зеленых коридоров" для улучшения качества воздуха, развития пешеходного и велосипедного движения и увеличения зеленых рекреационных зон.
Помимо этого, план подчеркивает важность модернизации и расширения основных городских коммунальных служб и инфраструктуры для создания устойчивого и готового к будущим вызовам города.
Первоочередные меры генерального плана направлены на реализацию стратегических проектов и инициатив, которые имеют ключевое значение для повышения качества жизни в Баку. Для успешной реализации этих проектов с самого начала необходим комплексный подход и взаимодействие с основными заинтересованными сторонами.