Bakı şəhərinin Baş planını Almaniyanın “AS+P” şirkəti hazırlayacaq
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığını rəhbər tutaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması işini davam etdirir. İki mərhələdən ibarət olan bu prosesin birinci mərhələsində görülmüş təhlil və hazırlıq işlərinin davamı olaraq 2018-ci ilin sonunda beynəlxalq şəhərsalma şirkətinin seçilməsi məqsədilə açıq tender elan edilmişdir. Komitənin, aidiyyəti dövlət orqanlarının nümayəndələrindən və ictimai xadimlərdən ibarət olan tender komissiyasının qərarı ilə Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə tenderin qalibi Almaniyanın nüfuzlu “AS+P” şəhərsalma şirkəti seçilmişdir.
Keçirilmiş açıq tender bir çox aparıcı şəhərsalma və memarlıq şirkətinin marağını cəlb etmişdir. Dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən 20-yə yaxın iri beynəlxalq şirkət tərəfindən iştirakla bağlı tender komissiyasına müraciət olunmuşdur. İştirakçıların təkliflərinin dəyərləndirilməsi beynəlxalq təcrübə, işçi heyətinin peşəkarlığı, yanaşma tərzi, qiymət və 40-dan çox digər meyar üzrə hərtərəfli təhlil əsasında aparılmışdır. Tenderdə iştirak üçün müraciət etmiş şirkətlərin əvvəlki illərdə reallaşdırdıqları işlər sırasında Paris, Frankfurt, London, İstanbul, Çikaqo kimi iri şəhərlərin planlaşdırılması layihələri qeyd oluna bilər.
Qalib gəlmiş “AS+P” – qərargahı Almaniyanın Frankfurt şəhərində yerləşən, geniş beynəlxalq təcrübəyə malik olan aparıcı şəhərsalma və memarlıq şirkətidir. 1964-cü ildə təsis olunmuş “AS+P” şirkəti tərəfindən bu günədək dünyanın müxtəlif ölkələrində 2000-dən çox layihə uğurla icra olunub. Şirkətin təcrübəsi Almaniyanın Münhen, Köln və Frankfurt, Misirin Qahirə və İskəndəriyyə, həmçinin Sürix, Tbilisi, Şanxay, Moskva, İstanbul və bir çox digər tanınmış şəhərlərin ərazi planlaşdırılması sənədlərinin hazırlanmasını əhatə edir.
Beləliklə, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi əməkdaşlığa cəlb etdiyi “AS+P” şirkəti ilə birlikdə Bakının Baş planının hazırlanması prosesinin 2-ci mərhələsinin reallaşdırılması fazasına start verir. Bu mərhələdə görüləcək işlər 1-ci mərhələdə “Boston Consulting Group” beynəlxalq məsləhətçi şirkətinin iştirakı ilə Komitə tərəfindən hazırlanmış Bakı şəhərinin inkişaf konsepsiyası ilə müəyyənləşdirilmiş inkişaf prioritetləri üzərində qurulacaq.
Baş planın hazırlanması prosesinin 2-ci mərhələsində şəhər ərazisinin strateji və çoxsəviyyəli planlaşdırılması, habelə əsas inkişaf göstəriciləri üzrə modelləşdirmə ilə bağlı texniki işlər aparılacaq. Nəzərdə tutulan bu çoxşaxəli kompleks fəaliyyət çərçivəsində müxtəlif incələmə səviyyəsində bir sıra istiqamət üzrə proqramlar işlənəcək. “Ərazilərin tarazlı istifadəsi və inkişafı”, “Yol-nəqliyyat infrastrukturunun və ictimai nəqliyyat sisteminin inkişafı”, “Ətraf mühitin və ekoloji durumun yaxşılaşdırılması”, “Mühəndis-kommunikasiya sisteminin inkişafı”, “İctimai məkanların inkişafı”, “Əsaslı tikinti və tikinti sıxlığının tənzimlənməsi” və digər proqramlar paytaxtın Baş planı üzərində işin əsas tərkib hissələri kimi nümunə gətirilə bilər.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, paytaxtın sistemli və davamlı inkişafında strateji əhəmiyyətə malik əsas şəhərsalma sənədi olan Bakının Baş planının vaxtında və keyfiyyətli hazırlanması məqsədilə bütün resurslarını səfərbər edib, bu prosesin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun və aparıcı dünya təcrübəsi nəzərə alınmaqla təşkili üçün bütün səylərini əsirgəməyəcəkdir.

German AS+P Company to Develop Baku City Master Plan
Following the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the State Committee on Urban Planning and Architecture is pursuing the development of the Baku City Master Plan. The process comprises two phases. Following the completion of Phase 1 focusing on the implementation of analysis and preparatory activities, an open tender procedure was initiated in late 2018 to select an international urban planning company. A reputable German company has won the tender for Baku City Master Plan maker in compliance with the decision of the tender commission, consisting of representatives of SCUPA, relevant governmental agencies, and public figures.
Several leading urban planning and architectural companies expressed interest to participate in the tender. Around 20 large international companies representing various countries of the world applied to the Tender Commission. The participants’ proposals were thoroughly assessed against such criteria as international experience, professionalism of staff, implemented approach, price offer, and over 40 more criteria. The applicant companies have, in previous years, implemented projects in Paris, Frankfurt, London, Istanbul, Chicago, etc.
The Frankfurt-based AS+P is a leading international urban planning and architectural company. The German company was founded in 1964 and to date has implemented more than 2,000 successful projects around the world. Its project portfolio includes development of territorial planning documents for such well-known cities as Munich, Cologne, Frankfurt, Cairo, Alexandria, Zurich, Tbilisi, Shanghai, Moscow, Istanbul, and many others.
Thus, in collaboration with AS+P, SCUPA is about to launch the 2nd phase of developing the Baku City Master Plan. The work to be conducted at this stage will be based on the development priorities defined within the Baku City Concept developed by the Committee with the participation of international Boston Consulting Group during the 1st phase.
The 2nd phase of the Master Plan project envisages the implementation of technical work relating to the strategic and multi-level territorial planning and urban development modeling against key parameters. The forthcoming integrated work will include a range of programs in relevant areas entailing various amounts of detail. The Baku City Master Plan Development process will include such programs as “Balanced land use and development of areas”, “Development of Road Transport Infrastructure and Public Transportation System”, “Improvement of Environmental and Ecological Situation”, “Development of Engineering and Communications System”, “Development of Public Places”, “Regulation of Capital Construction and Building Density”, etc.
Completion of the work over the Baku City Master Plan is scheduled for the end of 2020. After that, the final draft of the document will be submitted to the Government of the Republic of Azerbaijan for approval. In keeping with the legislation of the Republic of Azerbaijan, the Baku City Master Plan defines different types of land use within the city area. This document will guide all relevant bodies implementing Baku city development programs within the oncoming 20 years.
The Baku City Master Plan is the major strategic document that will regulate the systemic and sustainable development of the capital city. The State Committee on Urban Planning and Architecture has mobilized all resources to ensure timely and quality development of the Baku City Master Plan in compliance with respective requirements of the Country’s legislation and best global experience.