Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması ilə əlaqədar qurumlararası müzakirələr Strateji Sessiya formatında aparılır
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27.06.2018-ci il tarixli müvafiq Sərəncamına əsasən Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən təşkil olunmuş prosesin 2-ci mərhələsi çərçivəsində işlər planlaşdırılmış qrafikə uyğun davam etdirilir.
Bu gün Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Baş plan üzərində işin əlaqələndirilməsi məqsədilə formalaşdırılmış qurumlarası İşçi qrupun 2-günlük Strateji Sessiya formatında növbəti iclası başladı.
26-27 noyabr tarixlərində davam edəcək və bir çox nazirliklərin, dövlət komitələrinin, aidiyyəti qurumların həm rəhbərlik, həm də ekspert səviyyəsində, habelə beynəlxalq və yerli mütəxəssislərin, ictimai xadimlərin qatılacağı Strateji Sessiyada Baş planın hazırlanması ilə bağlı görülmüş işlərin, irəli sürülmüş təşəbbüslərin yekun müzakirəsi aparılacaq, müəyyən olunmuş əsas şəhərsalma yanaşmaları razılaşdırılacaq.
Xatırladaq ki, Komitə tərəfindən İşçi Qrupun ilk iclası cari ilin iyun ayında baş tutmuş və fəaliyyəti Baş planın hazırlanması üzrə davam etdirilən işlərin səmərəliliyinin artırılması, dövlət qurumları arasında bununla bağlı məlumat mübadiləsinin təşkili, şəhərin gələcək inkişafı üçün aparılan genişmiqyaslı planlaşdırma işlərində vahid yanaşmaya uyğun olaraq səylərin birləşdirilməsini əhatə edir.
Qrupun iyun-oktyabr ayları ərzində 3 geniş tərkibli iclası keçirilib. Bununla yanaşı, xüsusi mövzuların müzakirəsi üçün müxtəlif dövlət orqanlarının rəsmiləri ilə 70-ə yaxın ikitərəfli görüş təşkil olunub. Görüşlər zamanı Baş planın Bakı şəhərinin gələcək inkişaf konsepsiyasına uyğun hazırlanması və strateji əhəmiyyət daşıyan layihələrin detallı müzakirəsi təmin edilib, geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Strateji sessiyanın ilk günündə beynəlxalq məsləhətçi şirkətləri və müstəqil yerli ekspertlər tərəfindən Bakı şəhərinin inkişafı konsepsiyasında nəzərdə tutulmuş 4 prioritet çərçivəsində şəhər planlaması üzrə təklif edilən baxışlar təqdim ediləcək. Müzakirələr paralel panel iclaslar formatında “Paytaxtın perspektiv inkişaf sahələri”, “Əlverişli mühəndis kommunikasiyaları infrastrukturu və dayanıqlı ekologiya”, “Şəhər əhalisinin mobilliyini təmin edən ictimai nəqliyyat şəbəkələri və onların inteqrasiyası”, habelə “Müasir şəhər iqtisadiyyatı” mövzularında aparılacaq. Şəhərsalma mütəxəssisləri çoxmərkəzli şəhər nüvəsinin yaradılması, tarixi memarlıq irsinin qorunması, alternativ enerji mənbələri, ekologiyanın yaxşılaşdırılması, Bakının inkişafı üçün yüksək potensiala malik iqtisadi klasterlərin formalaşdırılması və inteqrasiya edilmiş hərəkətliliyin təmini ilə bağlı yekun fikirlərini səsləndirəcəklər.
Eyni zamanda, Bakı şəhərinin Baş planının reallaşdırılmasında təkanverici qüvvə rolunu oynayacaq, şəhərin qısa- və uzunmüddətli perspektivdə davamlı və sistemli inkişafına xidmət edəcək strateji layihələrin müzakirəsi də nəzərdə tutulur. Layihələr Baş planın reallaşdırılmasında oynayacaqları strateji əhəmiyyəti və investisiya cəlbediciliyi baxımından qiymətləndiriləcək.
27 noyabr tarixində də davam edəcək Strateji Sessiyanın növbəti ikinci günü müstəqil ekspertlərlə aparılmış müzakirələrin nəticəsi olaraq Baş planın nəzərdən keçirilmiş əsas şəhərsalma yanaşmalarının, çağırışların mümkün həlli yollarının və strateji layihələrin seçilmiş portfelinin təqdimatı keçiriləcək, məsələlərə dair yekun təklif və rəylər dinləniləcək.

Interagency discussions on preparation of the Master Plan of Baku city are held in the format of the Strategic Session
According to the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 27.06.2018, work is being continued in accordance with the planned schedule within the second phase of the process organized by the State Committee for Urban Planning and Architecture.
The next meeting of the Working Group in the format of the 2-day Strategic Session has begun today, organized by the State Committee for Urban Planning and Architecture to coordinate work on the Master Plan.
The final session of the Strategic Session will be held on November 26-27, with the participation of many ministries, state committees, relevant agencies at the management and expert level, as well as international and local experts and public figures, identified key urban planning approaches will be agreed upon.
The first meeting of the Working Group by the Committee took place in June of this year, improving the effectiveness of the work on the development of the Master Plan, covering the organization of information exchange between government agencies and the integrated approach to large-scale planning for the future development of the city.
The group also held three broad meetings in months of June-October. Besides that, about 70 bilateral meetings were held with various government officials to discuss specific topics. During the meetings, the development of the Master Plan in accordance with the concept of future development of Baku and the detailed discussion of strategic projects were provided and an extensive exchange of views was held.
On the first day of the Strategic Session, international consultants and independent local experts will present their views on urban planning within the four priorities set out in the Baku Development Concept. Discussions will be held in the form of parallel panel sessions on such topics as “Capital Development Areas”, “Affordable Engineering Communication Infrastructure and Sustainable Ecology”, “Public Transport Networks and Their Integration of Urban Population”, and “Modern Urban Economy”. Town planning experts will give their final views on the creation of a multi-centric urban core, the preservation of historical architectural heritage, alternative energy sources, environmental improvement, the formation of high economic clusters for Baku's development, and the integration of mobility.
At the same time, it is planned to discuss the strategic projects that will serve as a driving force in the implementation of the Master Plan of Baku city, as well as sustainable and systematic development of the city in the short and long term. The projects will be evaluated in terms of their strategic importance and investment attractiveness for the Master Plan.
On the second day of the Strategic Session, which will continue on November 27, discussions with independent experts will be followed by a presentation of key urban planning approaches, possible solutions, and selected portfolio of strategic projects, with final proposals and feedback on the issues.