Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə qurumlararası İşçi Qrupun növbəti iclası keçirildi
Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması işi plan-qrafikə uyğun davam etdirilməkdədir. Bu prosesin bütün iştirakçılarının əlaqələndirilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən formalaşdırılmış qurumlarası İşçi qrupun növbəti iclası 18 sentyabr 2019-cu il tarixində keçirilmişdir.
Bir çox nazirliklərin, dövlət komitələrinin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının həm rəhbərlik, həm də ekspert səviyyəsində təmsil olunduğu İşçi Qrupun bu iclası çərçivəsində ötən müddət ərzində görülmüş işlər təqdim olundu, beynəlxalq və yerli ekspertlər tərəfindən şəhər planlaması üzrə təklif edilən ilkin baxışlar müzakirə edildi.İclası giriş sözü ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini Dövlətxan Dövlətxanov İşçi Qrupda təmsil olunan qurumların ötən müddət ərzində səmərəli əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirərək, Baş plana daxil ediləcək strateji layihələr üzrə irəli sürülmüş təkliflər barədə məlumat verdi. Sədr müavini aidiyyəti dövlət qurumlarının təşəbbüsü və iştirakı ilə işlənilən strateji layihələrin Bakının müəyyən olunmuş inkişaf prioritetlərinə əsaslandığını bildirdi və iclas iştirakçılarını seçilmiş layihələrin fəal müzakirəsinə dəvət etdi. Eyni zamanda, məlumat verildi ki, bu günədək 31 dövlət qurumunun şəhərin inkişafına dair təqdim etdiyi müxtəlif məlumatlar sistemləşdirilərək vahid baza şəklində formalaşdırılmış və Baş plan üzərində çalışan mütəxəssislər qrupunun istifadəsinə verilmişdir.
Daha sonra Bakının baş planının hazırlanması üzrə keçirilmiş beynəlxalq tenderin qalibi “AS+P” şəhərsalma şirkətinin nümayəndəsi - layihə rəhbəri Frank Höf çıxış edərək Bakının inkişaf prioritelərinə əsaslanaraq işlənmiş bir neçə şəhərsalma baxışları və həlləri ilə bağlı ilkin təklifləri müzakirə üçün təqdim etdi. Təqdim olunmuş şəhər planlaması baxışları (1) “Çoxmərkəzli şəhər nüvəsinin formalaşdırılması və ərazilərdən səmərəli istifadə”, (2) “Şəhər əhalisinin mobilliyini təmin edən ictimai nəqliyyat şəbəkələri və onların inteqrasiyası”, habelə (3) “Müasir şəhər iqtisadiyyatı - gələcək iqtisadi inkişafı şərtləndirəcək hərəkətverici amillər” kimi mövzuları əhatə etdi.Daha sonra İşçi Qrupun iclası sözügedən mövzulardan hər biri üzrə ixtisaslaşan təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə 3 parallel sessiya formatında davam etdi. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmiləri və Komitənin məsləhətçisi olan “BCG” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən idarə olunan sessiyalarda hər 3 mövzu üzrə təklif olunmuş baxış və həllərə dair ətraflı müzakirələr aparıldı, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyləri dinlənildi. Eyni zamanda, iclasda təqdim olunmuş və Bakının Baş planının reallaşdırılmasında təkanverici qüvvə rolunu oynayacaq, şəhərin qısa- və uzunmüddətli perspektivdə davamlı və sistemli inkişafına xidmət edəcək bəzi strateji layihələrin də müzakirəsi və ilkin qiymətləndirilməsi təşkil olundu.
Qeyd etmək lazımdır ki, İşçi Qrupun ilk iclası cari ilin iyun ayında baş tutmuş və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi əsasında Komitə tərəfindən paytaxtın Baş planının hazırlanması üzrə davam etdirilən işlərin səmərəliliyinin artırılması, dövlət qurumları arasında bununla bağlı məlumat mübadiləsinin təşkili, şəhərin gələcək inkişafı üçün aparılan genişmiqyaslı planlaşdırma işlərində vahid yanaşmaya uyğun olaraq səylərin birləşdirilməsini əhatə edir.

The next meeting of the interagency Working Group on the preparation of the Master Plan of Baku city was held
The work on the preparation of the Master Plan of Baku city continues according to the schedule. The next meeting of the Working Group was held on September 18, 2019, formed by the State Committee for Urban Planning and Architecture to coordinate all the participants.
During this meeting of the Working Group, which is represented by many ministries, state committees and other relevant government agencies at both management and expert level, the work done in the past has been presented, the preliminary reviews of urban planning by international and local experts have been discussed. Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Dovlatkhan Dovlatkhanov praised the fruitful cooperation of the Working Groups over the past period and provided information on proposals for strategic projects to be included in the Master Plan. The Vice-Speaker said that strategic projects implemented on the initiative and with the participation of relevant government agencies are based on the identified development priorities of Baku and invited the participants to actively discuss selected projects. At the same time, it was reported that various information provided by 31 government agencies to date has been systematized and put into use by a team of experts working on the Master Plan.
After that, the winner of the international tender for the development of the Master Plan of Baku city, the representative of the “AS + P” urban planning company Frank Höf, the project manager, made a presentation on a number of city planning and development solutions based on the development priorities of Baku city. Urban planning covered such topics, as (1) "Multicenter Urban Formation and Efficient Use of Territories", (2) "Public Transport Networks and Their Integration to Provide Urban Population", and (3) "Modern Urban Economy - Promoting Future Economic Development". The sessions, led by the officials of the State Committee for Urban Planning and Architecture and BCG consultants, were followed by detailed discussions on proposed views and solutions on all three topics, and feedback from relevant government agencies. At the same time, a discussion and preliminary assessment of some strategic projects presented at the meeting, which will play a role in the implementation of the Master Plan of Baku, will serve the sustainable and systematic development of the city in the short and long term.
It should be noted that the first meeting of the Working Group was held in June of this year and the activity involves increasing the efficiency of works on the preparation of the Master Plan of Baku by the Committee on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, organization of information exchange between government agencies and future development of the city, and combining efforts in accordance with a unified approach to large-scale planning.