Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması üzrə qurumlararası İşçi Qrupun növbəti iclası keçirildi
Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması işi plan-qrafikə uyğun davam etdirilməkdədir. Bu prosesin bütün iştirakçılarının əlaqələndirilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən formalaşdırılmış qurumlarası İşçi qrupun növbəti iclası 18 sentyabr 2019-cu il tarixində keçirilmişdir.
Bir çox nazirliklərin, dövlət komitələrinin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının həm rəhbərlik, həm də ekspert səviyyəsində təmsil olunduğu İşçi Qrupun bu iclası çərçivəsində ötən müddət ərzində görülmüş işlər təqdim olundu, beynəlxalq və yerli ekspertlər tərəfindən şəhər planlaması üzrə təklif edilən ilkin baxışlar müzakirə edildi.İclası giriş sözü ilə açan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini Dövlətxan Dövlətxanov İşçi Qrupda təmsil olunan qurumların ötən müddət ərzində səmərəli əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirərək, Baş plana daxil ediləcək strateji layihələr üzrə irəli sürülmüş təkliflər barədə məlumat verdi. Sədr müavini aidiyyəti dövlət qurumlarının təşəbbüsü və iştirakı ilə işlənilən strateji layihələrin Bakının müəyyən olunmuş inkişaf prioritetlərinə əsaslandığını bildirdi və iclas iştirakçılarını seçilmiş layihələrin fəal müzakirəsinə dəvət etdi. Eyni zamanda, məlumat verildi ki, bu günədək 31 dövlət qurumunun şəhərin inkişafına dair təqdim etdiyi müxtəlif məlumatlar sistemləşdirilərək vahid baza şəklində formalaşdırılmış və Baş plan üzərində çalışan mütəxəssislər qrupunun istifadəsinə verilmişdir.
Daha sonra Bakının baş planının hazırlanması üzrə keçirilmiş beynəlxalq tenderin qalibi “AS+P” şəhərsalma şirkətinin nümayəndəsi - layihə rəhbəri Frank Höf çıxış edərək Bakının inkişaf prioritelərinə əsaslanaraq işlənmiş bir neçə şəhərsalma baxışları və həlləri ilə bağlı ilkin təklifləri müzakirə üçün təqdim etdi. Təqdim olunmuş şəhər planlaması baxışları (1) “Çoxmərkəzli şəhər nüvəsinin formalaşdırılması və ərazilərdən səmərəli istifadə”, (2) “Şəhər əhalisinin mobilliyini təmin edən ictimai nəqliyyat şəbəkələri və onların inteqrasiyası”, habelə (3) “Müasir şəhər iqtisadiyyatı - gələcək iqtisadi inkişafı şərtləndirəcək hərəkətverici amillər” kimi mövzuları əhatə etdi.Daha sonra İşçi Qrupun iclası sözügedən mövzulardan hər biri üzrə ixtisaslaşan təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə 3 parallel sessiya formatında davam etdi. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmiləri və Komitənin məsləhətçisi olan “BCG” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən idarə olunan sessiyalarda hər 3 mövzu üzrə təklif olunmuş baxış və həllərə dair ətraflı müzakirələr aparıldı, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyləri dinlənildi. Eyni zamanda, iclasda təqdim olunmuş və Bakının Baş planının reallaşdırılmasında təkanverici qüvvə rolunu oynayacaq, şəhərin qısa- və uzunmüddətli perspektivdə davamlı və sistemli inkişafına xidmət edəcək bəzi strateji layihələrin də müzakirəsi və ilkin qiymətləndirilməsi təşkil olundu.
Qeyd etmək lazımdır ki, İşçi Qrupun ilk iclası cari ilin iyun ayında baş tutmuş və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi əsasında Komitə tərəfindən paytaxtın Baş planının hazırlanması üzrə davam etdirilən işlərin səmərəliliyinin artırılması, dövlət qurumları arasında bununla bağlı məlumat mübadiləsinin təşkili, şəhərin gələcək inkişafı üçün aparılan genişmiqyaslı planlaşdırma işlərində vahid yanaşmaya uyğun olaraq səylərin birləşdirilməsini əhatə edir.

Состоялось очередное заседание Межведомственной рабочей группы по подготовке Генплана города Баку
Очередное заседание рабочей межведомственной группы, сформированной Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре с целью координации всех участников процесса, состоялось 18 сентября 2019 года.
В ходе заседания Рабочей группы, в рамках которой на руководящем и экспертном уровне представлены многие министерства, госкомитеты и другие ведомства, были рассмотрены работы, реализованные за прошедший период, обсуждены предварительные предложения международных и местных экспертов относительно городского планирования.
Открывая заседание во вступительном слове, зампред Госкомитета Довлетхан Довлетханов дал высокую оценку эффективному сотрудничеству структур Рабочей группы за прошедший период, рассказал о предложениях, выдвинутых по стратегическим проектам, которые будут включены в Генплан.
Заместитель председателя отметил, что стратегические проекты, реализуемые по инициативе и с участием соответствующих государственных органов, основаны на определенных приоритетах развития Баку, и предложил участникам активно обсуждать предложенные проекты.
В то же время Д. Довлетханов сообщил, что была систематизирована и объединена в формате единой базы данных различная информация, представленная до сегодняшнего дня со стороны 31 госструктуры, ответственной за развитие города, и эти данные переданы в пользование специалистам, работающим над разработкой Генплана.
Затем выступил руководитель проекта Франк Хёф - представитель градостроительной компании "AS+P", победитель международного тендера, проведенного по разработке генплана Баку. Его доклад содержал существенно новые взгляды на вопросы, связанные с градостроительством. Опираясь на приоритеты развития Баку, он также представил предварительные предложения по их решению.
Представленные версии городского планирования охватили темы "Формирование многоцентрового городского ядра и рациональное использование территорий", "Сети общественного транспорта, обеспечивающие мобильность городского населения и их интеграция" и "Современная городская экономика - движущие факторы, обуславливающие будущее экономическое развитие". Заседание рабочей группы по каждой из этих тем было продолжено в формате трех параллельных сессий с участием представителей организаций, специализирующихся по каждой из представленных тем.
После сессий, проведенных должностными лицами Государственного комитета по градостроительству и архитектуре и консультантами BCG, последовали подробные обсуждения предлагаемых обзоров и решений по всем трем вопросам, а также отзывы соответствующих государственных органов.
В то же время, были обсуждены и предварительно оценены некоторые представленные на встрече стратегические проекты, являющиеся движущей силой процесса реализации Бакинского Генплана, который послужит устойчивому и системному развитию города в краткосрочной и долгосрочной перспективе.
Следует отметить, что первое заседание Рабочей группы состоялось в июне этого года. Цель ее создания - повышение эффективности работы по разработке Генплана Баку, организация в связи с этим обмена информацией между государственными органами, координация, а также объединение усилий в соответствии с целостным подходом к масштабной работе по планированию будущего развития города.