Dəmir-beton elementlərin hesablanmasının yeni nəzəri əsasları haqqında Azərbaycan dilində ilk kitab çap edildi
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən “Dəmir-beton elementlərin hesablanmasının yeni nəzəri əsasları” adlı kitab nəşr edilib. Kitab Komitənin sifarişi ilə 2019-2020-ci illərdə İnstitutda beton və dəmir-beton konstruksiyaların hesablama metodikasının təkmilləşdirilməsi və layihələndirmədə tətbiqinə dair təkliflərin işlənilməsi üzrə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri əsasında ərsəyə gətirilib. Nəşr dəmir-beton nəzəriyyəsinin yeni əsaslarını şərh edən və dəmir-beton konstruksiyaların hesablanması metodlarının yaradılması yollarını əks etdirən Azərbaycan dilində ilk texniki ədəbiyyatdır.
Kitabın müəllifləri texnika elmləri doktoru, professor Xanlar Seyfullayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Abdı Qarayev, elmi redaktoru isə texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yamən Eminovdur. İnstitutun Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunan kitabda beton və armaturun möhkəmliyinin və deformasiya xarakteristikalarının dəmir-beton elementlərinin həddi-hallara görə hesablamalarına daxil edilmə metodikasının, həmçinin təklif olunmuş həddi-halların formalarının yeni baxışlarla izahı verilmişdir. Eyni zamanda dəmir-beton elementlərin təklif olunan yeni hesablama metodikasının layihələndirmədə tətbiqi üçün tövsiyyələr işlənilmişdir.
Qeyd edək ki, mühəndis-konstruktorlar, layihəçilər, tələbələr və elmi işçilərin istifadəsi üçün nəzərdə tutulan kitabı əldə etmək üçün Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutuna müraciət edilə bilər. Kitabı əldə etmək üçün heç bir ödəniş tələb olunmur.
Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən aparılan tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq digər elmi kitabların da nəşr edilməsi planlaşdırılır.

The first book on new theoretical principles of iron-concrete elements calculation was published in Azerbaijan language
A book titled “New theoretical principles of calculation of iron-concrete elements” was published by Azerbaijan Scientific-Research Institute for Construction and Architecture acting under State Committee of Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan. This book was formed upon the results of scientific-research works conducted on improvement o calculation methodology for iron and iron-concrete construction and offering suggestions on their application in the course of projecting at the Institute by the order given by Committee in 2019-2020. This publication is the first technical literature in Azerbaijan language, which construes new principles of iron-concrete theory and describing the ways for formation of methods on calculation of iron-concrete constructions.
The authors of the book are Khanlar Seyfullayev, professor, PhD in technical sciences and Abdi Garayev, PhD in technical sciences, scientific editor is Yaman Eminov, PhD in technical sciences.  The explanation of the methodology of inclusion of concrete and strength of fittings and deformation characteristics to calculation upon iron-concrete elements cases, as well as explanation of offered case forms with new approaches have been given in the said book published upon the order of Scientific Council of the Institute. Moreover, recommendation on application of new methodology of iron-concrete elements in the course of projecting have been construed therein. Note that, engineer-constructors, projectors, students and scientific workers may apply to the Azerbaijan Scientific-Research Institute for Construction and Architecture in order to get this book. The book is offered free. As a result of research works conducted by Azerbaijan Scientific-Research Institute for Construction and Architecture, it is planned to publish other scientific books, as well.