Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Rusiyanın Sverdlovsk vilayətinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
12 sentyabr 2019-cu il tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Rusiya Federasiyasının Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq və Xarici İqtisadi Əlaqələr Naziri Vasili Kozlovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilmişdir. Rusiya biznes nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə ikitərəfli hökumətlərarası və işgüzar əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyi vurğulanmış, yeni qarşılıqlı əməkdaşlıq layihələri üçün imkanlar ətraflı müzakirə edilmişdir.Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin birinci müavini Anar Quliyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi altında son illər ərzində aparılan sosial-iqtisadi islahatlar, şəhərsalma və memarlıq sahəsində dövlət siyasəti, habelə tikinti sektorunda münbit biznes mühitinin təmin edilməsi, Komitə tərəfindən reallaşdırılan əsas layihələr barədə qonaqlara ətraflı məlumat verdi.Öz növbəsində, Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq və Xarici İqtisadi Əlaqələr Naziri Vasili Kozlov Bakının sürətli inkişafının, aparılan geniş quruculuq işlərinin onu və həmkarlarını heyran etdiyini bildirərək, paytaxtın zəngin tarixi-memarlıq irsinin qorunması və eyni zamanda müasir şəhərsalma layihələrinin uğurla reallaşdırılması proseslərini yüksək qiymətləndirdi, bu sahədə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi üçün daha sıx əməkdaşlığın təşkil olunmasını təklif etdi. Görüş çərçivəsində, həmçinin, Rusiyanın Sverdlovsk vilayətini təmsil edən sahibkarlar təqdimatlarla çıxış etdi, iş adamlarının Azərbaycanda şəhərsalma fəaliyyəti və əməkdaşlıq imkanlarına dair sualları cavablandırıldı.

The State Committee on Urban Planning and Architecture met with a delegation of the Sverdlovsk Region of Russia
On September 12, 2019, the State Committee for Urban Planning and Architecture held a meeting with a delegation led by the Minister of International and Foreign Economic Relations of the Sverdlovsk Region of the Russian Federation Vasily Kozlov. At the meeting, which was attended by the representatives of Russian business as well, a high level of bilateral interstate and business ties was noted, and the possibilities of new cooperation projects were discussed in detail. Anar Guliyev, First Deputy Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, provided guests with detailed information on social and economic reforms carried out in recent years under the leadership of the President of Azerbaijan Republic, state policy in the field of urban planning and architecture, as well as on creating a favorable business environment in the construction sector and key projects implemented by the Committee. In turn, the Minister of International and Foreign Economic Relations of the Sverdlovsk Region Vasily Kozlov noted that the rapid development of Baku and large-scale construction work amazed him and his colleagues, praised the process of preserving the rich historical and architectural heritage of the capital and the successful implementation of modern urban development projects, proposed closer cooperation for exchange of experience in this area. During the meeting, entrepreneurs representing the Sverdlovsk region of Russia also made presentations and answered questions regarding the possibilities of urban planning and cooperation in Azerbaijan.