Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı Rezident Nümayəndəsinin s.i.e. qəbul edib
28 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) Azərbaycanda yeni Rezident Nümayəndəsinin s.i.e. Nuno Queiros ilə görüşü baş tutub.
Komitənin sədri qonağı yeni təyinat münasibətilə təbrik edərək ölkəmizdə salamlayıb, müxtəlif sahələrdə BMTİP ilə əməkdaşlıq imkanlarına toxunub. BMTİP Nümayəndəliyinin rəhbəri Komitə sədrinə minnətdarlığını bildirərək, öz növbəsində iki qurum arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri barədə məlumat verib.
Daha sonra tərəflər Azərbaycanda “Şəhərsalma nəzarətinin elektron sistemi" birgə layihəsinin cari vəziyyəti, onun yaxın bir zamanda reallaşdırımasına dair növbəti addımlar barədə ətraflı müzakirələr aparıblar.
Qeyd edək ki, layihənin əsas məqsədi şəhərsalma sahəsində elektron nəzarət sisteminin yaradılması, baş verən özbaşına tikinti və söküntü hallarının çevik şəkildə aşkar edilməsi ilə müvafiq tədbirlərin görülməsi, nəticə etibarı ilə isə şəhərsalma və tikinti fəaliyyətlərinə dövlət nəzarətinin daha da gücləndirilməsidir.

Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре принял Нуно Кейроса, исполняющего обязанности постоянного представителя Программы развития ООН в Азербайджане
28 марта 2023 года состоялась встреча председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анара Гулиева с Нуно Кейросом, новоназначенным исполняющим обязанности постоянного представителя Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) в Азербайджане.
Председатель комитета поздравил гостя с новым назначением, поприветствовал его в нашей стране и затронул вопрос о возможности сотрудничества с ПРООН в различных сферах. Глава Представительства ПРООН выразил благодарность Председателю Комитета и в свою очередь проинформировал о перспективах расширения сотрудничества между двумя структурами.
Отметим, что основной целью проекта является создание системы электронного контроля в области градостроительства, принятие соответствующих мер с оперативным выявлением случаев самовольного строительства и сноса, а следовательно, дальнейшее усиление государственного контроля за градостроительной и строительной деятельностью.