Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin son 100 gün ərzində fəaliyyəti
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Nazirlər Kabinetinin yeni tərkibinin formalaşmasından üç aydan artıq zaman ötür. Ölkə başçısının 21 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə təyin olunan yeni hökumət üzvlərindən biri də Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevdir. Ötən 100 gün ərzində Komitənin yeni sədrinin rəhbərliyi altında təşkilatın institusional inkişafı və kadr potensialının möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı bir neçə fəaliyyət istiqamətləri üzrə əhəmiyyətli addımlar atılmışdır.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin fəaliyyətinin əsas məqsədi şəhərsalmanın planlaşdırılması, layihələndirilməsi və memarlıq sahələrində dövlət siyasətinin və tənzimlənməsinin həyata keçirilməsidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən Komitə qarşısında qoyulan prioritet vəzifələrdən biri ölkədə ərazi planlaşdırılması sənədlərinin hazırlanması və təkmilləşdirilməsi işinin sürətləndirilməsini təmin etmək, bu işi qabaqcıl dünya standartlarına uyğun təşkil etməkdir. Bu prosesdə Azərbaycan Respublikasının siyasi, iqtisadi və mədəni həyatında müstəsna rolu olan paytaxt Bakının baş planının hazırlanması və bununla da şəhərin planlı və sistemli inkişafının təmin olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən biridir.
Komitə tərəfindən bu istiqamətdə daha öncə başlanmış işləri bərpa etmək və prosesi aparıcı beynəlxalq təcrübə nəzərə alınaraq davam etdirmək məqsədilə ötən qısa müddət ərzində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə görüşlər keçirilmiş, mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunmuşdur. Bununla yanaşı şəhərsalma sahəsində uğurlu təcrübəyə malik olan bir çox qlobal şirkətin fəaliyyəti təhlil olunmuş, birbaşa əlaqələr yaradılmış, görüşlər təşkil olunaraq mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı müvafiq Sərəncama əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işinin təşkili prosesini beynəlxalq standartlara uyğun təşkil edilməsi və paytaxtın baş planının ən uğurlu qlobal təcrübəyə əsaslanaraq tərtib olunması məqsədilə “Böyük Üçlük” adlanan dünyanın ən nüfuzlu üç strateji məsləhətçi şirkətlərindən birini – “The Boston Consulting Group” (“Boston Konsaltinq Qrup”) şirkətini əməkdaşlığa cəlb etdi.
1963-cü ildə yaradılmış “The Boston Consulting Group” şirkəti 50 ölkədə fəaliyyət göstərən 90-dan çox nümayəndəliyini özündə birləşdirən qlobal şəbəkəsi vasitəsilə dünyanın bütün regionlarında dövlət, özəl və qeyri-hökumət sektoruna xidmət göstərir. Komitənin bu tərəfdaşı ən iri konsaltinq şirkətlərindən biri olmaqla yanaşı, həm də şəhərlərin zonalaşdırılması və inkişafının planlaşdırılması, komfortlu şəhər mühitinin yaradılması, məşğulluğun transformasiyası, şəhər infrastrukturunun, turizm və nəqliyyatın, sosial sahələrin və sahəvi klasterlərin inkişaf strategiyalarının hazırlanması üzrə geniş beynəlxalq təcrübəyə malikdir və son 5 il ərzində dünyada 550-dən artıq belə layihəni uğurla həyata keçirib. Bu nüfuzlu məsləhətçi şirkəti tərəfindən son dövrdə Moskva, Kiyev, Pekin, Stokholm, Boston, Nyu-York və s. iri şəhərlər üçün belə layihələr reallaşdırmışdır.
Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması işininin birinci mərhələsində paytaxt ilə bağlı bugünədək hazırlanmış bütün səhərsalma və ərazi planlaşdırılması sənədlərinin, o cümlədən “Böyük Bakının Regional İnkişaf Planı” və “Bakı şəhərinin Ərazidən İstifadə və Zonalaşdırma Planı” layihələrinin təhlil olunmasına başlanılıb. Bu mərhələdə mövcud layihələrin aktuallığı yoxlanılır, şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlı ehtiyaclar qiymətləndirilir, habelə bu sahədə ən uğurlu dünya təcrübəsi və ölkənin inkişaf prioritetləri nəzərə alınaraq Bakının inkişaf konsepsiyası işlənir. Bu proses çərçivəsində dünyanın müxtəlif şəhərlərinin baş planları öyrənilərək, müvafiq sahədə qabaqcıl beynəlxalq təcrübə təhlil olunur, onun Azərbaycanda tətbiqi imkanları nəzərdən keçirilir. Eyni zamanda, hazırda Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti qanunvericiliyinin, o cümlədən müvafiq şəhərsalma norma və qaydalarının nəzərdən keçirilməsi, təkmilləşdirilməsi zərurəti də dəyərləndirilməkdədir.
Paytaxtın baş planının işlənməsi ilə bağlı hazırda görülən işlər çərçivəsində şəhərsalma və memarlıq planlaşdırılması, abidələrin qorunması, mühəndis kommunikasiya, sosial infrastruktur, ekoloji məsələlər və digər sahələr üzrə yüksək ixtisaslı, peşəkar xarici və yerli təşkilatların və ekspertlərin cəlb olunması üçün müvafiq layihə tapşırıqları və tələblərin hazırlanmasına da start verilmişdir.
Növbəti ikinci mərhələdə Komitə “The Boston Consulting Group” şirkəti ilə birgə birinci mərhələdə müəyyənləşdirilmiş tələblər əsasında nüfuzlu şəhərsalma, memarlıq, mühəndislik şirkətlərini və aidiyyəti ekspertləri əməkdaşlığa cəlb etməklə paytaxtın baş planının işlənməsi prosesini davam etdirərək yekunlaşdırılmasını planlaşdırır.
Bununla yanaşı, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkədə fəaliyyətində müasir qlobal tendensiyaları və bu sahədə qabaqcıl dünya təcrübəsini öyrənmək məqsədilə aidiyyəti xarici dövlət qurumları ilə də ikitərəfli əlaqələrin qurulmasına, şəhərlərin planlaşdırılması və inkişafı sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlar üçün əməkdaşlıq platforması yaradan beynəlxalq tədbirlərdə iştiraka xüsusi önəm verir.
Şəhərsalmanın planlaşdırılması, dayanıqlı və rahat yaşayış məkanlarının, müasir şəhər infrastrukturunun yaradılması və idarə olunması sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılması və reallaşdırılması sahəsində özünəməxsusluğu və uğurlu inkişaf modeli ilə seçilən ölkələrdən biri də Sinqapur Respublikasıdır. Ötən müddət ərzində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Sinqapur Respublikasının Milli İnkişaf Nazirliyi arasında əlaqələr yaradılmış, təcrübə mübadiləsinə başlanılmışdır.
Milli İnkişaf Nazirliyinin fəaliyyətinin əsas istiqamətləri ölkədə şəhərsalma və tikinti sahəsini tənzimləmək, dayanıqlı yaşayış mühitini formalaşdırmaq, insan kapitalını inkişaf etdirmək, Sinqapurun bilik, mədəniyyət və mükəmməllik şəhəri kimi dünyada tanıtmaqdır.
Milli İnkişaf Nazirliyi kifayət qədər geniş struktura malikdir və tabeliyində fəaliyyət göstərən qurumlar sırasında Bina və Tikinti İdarəsi (“Building and Construction Authority”), Mənzil İnşaatı və İnkişaf Şurası (“Housing & Development Board”), Milli Parklar Şurası (“National Parks Board”), Şəhər Yenidənqurma İdarəsi (“Urban Redevelopment Authority”), Yaşayış üçün Münasib Şəhərlər Mərkəzi (“Centre for Liveable Cities”), Peşəkar Mühəndislər Şurası (“Professional Engineers Board”) və s. nümunə kimi gətirilə bilər.
Ötən müddət ərzində Sinqapurun Milli İnkişaf nazirinin dəvəti ilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Sinqapurda keçirilən Şəhər Dayanıqlığı Həftəsində (“Urban Sustainability Week”) iştirak etmişdir.
Nazirlər, şəhər merləri, biznes liderləri və ekspertlər də daxil olmaqla bütün qitələri təmsil edən minlərlə insanı bir araya gətirən Şəhər Dayanıqlığı Həftəsi, urbanizasiya və şəhərlərin idarə olunması üzrə dünyanın ən iri beynəlxalq tədbirlərindən biridir. Sinqapur Respublikası Hökumətinin təşəbbüsü olan Şəhər Dayanıqlığı Həftəsi çərçivəsində Dünya Şəhərləri Sammiti (“World Cities Summit”), habelə yaşayış məkanlarının səmərəli idarə olunması və davamlı inkişafının müxtəlif aspektlərini əhatə edən bir çox digər iri beynəlxalq tədbirlər, habelə şəhərlərlə bağlı müxtəlif sahəvi sərgilər, forumlar və təqdimatlar təşkil edilir.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin Dünya Şəhərləri Sammiti və onun çərçivəsində təşkil olunan digər tədbirlərdə iştirak edərək dünyanın ən uğurlu təcrübə nümunələrinin öyrənilməsi, bir çox meqapolislərin rəhbərləri ilə əlaqələrin qurulması və əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi baxımından əlverişli imkan əldə etdi. Bununla yanaşı, sammit çərçivəsində təşkil olunan çoxsaylı paralel sessiyalar sırasında Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin fəaliyyətinin təşkili, o cümlədən Bakı şəhərinin baş planının hazırlanması üzrə hazırda aparılan iş baxımından xüsusi maraq doğuran “Şəhərlərin planlaşdırılması və idarə olunması”, “İnklüziv cəmiyyətlərin formalaşdırılmasında baş planların rolu”, “Şəhər dayanıqlığının ətraf mühit və iqtsadiyyat aspektləri”, “Sosial innovasiyalar – dövlət-özəl-insan (“3P – public-private-people”) əməkdaşlığı”, “Şəhərlədə innovasiyaların və informasiya texnologiyalarının tətbiqinin rolu” və s. mövzularda keçirilmiş sessiyalar və panel müzakirələri vurğulana bilər.
Səfər çərçivəsində qeyd olunanlarla yanaşı, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri tərəfindən Sinqapur Respublikasının Milli İnkişaf naziri, Bina və Tikinti İdarəsinin baş icraçı direktoru, Mənzil İnşaatı və İnkişaf Şurasının baş icraçı direktoru və Şəhər Yenidənqurma İdarəsinin baş icraçı direktoru ilə rəsmi görüşlər keçirilmiş, hər qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat əldə olunmuş, Komitə ilə müvafiq sahələrdə, o cümlədən ərazi planlaşdırma sənədlərinin, şəhərsalma norma və qaydalarının işlənməsi və tətbiqi və s. istiqamətlərdə təcrübə mübadiləsi və gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə geniş müzakirələr aparılmışdır.
Səfər çərçivəsində Sinqapurun və dünyanın bir çox digər iri şəhərlərinin sözügedən sahədə böyük təcrübəsi barədə əldə olunmuş məlumat təhlil olunaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin gələcək fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə istifadə olunur.
Bununla yanaşı, ölkədə şəhərsalmanın planlaşdırılması, layihələndirilməsi və həyata keçirilməsinə dövlət nəzarətinin təmin olunması ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən müəyyən edilmiş vahid dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi işinin təşkili məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən bir sıra mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları ilə sıx əməkdaşlığın təşkili istiqamətində də addımlar atılmışdır.
Hesabat dövrü ərzində qurumlararası əməkdaşlığın səmərəliliyinin artırılması istiqamətində əldə olunmuş nəticələrdən biri kimi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi arasında Məlumat Mübadiləsi haqqında Əməkdaşlıq Memorandumunun imzalanması nümunə gətirilə bilər. Memorandum iki qurum arasında əməkdaşlıq istiqamətlərini, iktərəfli əlaqələrin inkişafı perspektivlərini müəyyən edir və hər iki qurum arasında təşkil olunan əməkdaşlığın, müvafiq sahədə dövlət idarəetməsinin səmərəliliyinin artırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Bir neçə istiqamətlər üzrə və vahid formatda təşkil olunacaq məlumat mübadiləsi şəhərsalma və tikinti üzrə dövlət tənzimlənməsi sahəsinin inkişafı üçün praktiki əhəmiyyət daşıyır.
Bu gün ölkəmizin paytaxtı və rayonlarında geniş abadlıq-quruculuq layihələri reallaşdırılır, yeni yaşayış məskənləri salınır, əhalinin mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması sahəsində böyük işlər görülür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən bu proseslərin planlı, sistemli və şəhərsalma qanunvericiliyinə uyğun təşkil edilməsi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi qarşısında başlıca vəzifə kimi qoyulmuşdur. Bu vəzifəni yerinə yetirmək məqsədilə Komitə tərəfindən işində müasir informasiya texnologiyalarının və innovativ yanaşmanın tətbiqinə, vahid mərkəzləşdirilmiş məlumat bazalarının yaradılması və inteqrasiyasına xüsusi diqqət ayrılır.
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi ilə sözügedən əməkdaşlığın təşkili hər iki qurumun fəaliyyət sahələri üzrə mövcud və gələcəkdə əldə olunacaq məlumatların vahid formata uyğunlaşdırılmasına, dövlət şəhərsalma kadastrının Azərbaycan Respublikasının vahid dövlət kadastrı sisteminə inteqrasiyasının təmin edilməsinə və bu sahədə təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsinə imkan verir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi gündəlik fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının hökumət üzvləri və digər dövlət təşkilatları ilə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlığın səmərəliliyinin artırılmasına xüsusi diqqət ayırır və bu istiqamətdə işlərini davam etdirir.
Ölkədə şəhərsalma fəaliyyətinin təşkili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdən biridir ki, Nazirlər Kabinetinin 2018-ci ilin birinci yarısınının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında mövzu ilə bağlı hökumət üzvlərinə məsələ ilə bağlı verilmiş tapşırıqlar bunu bir daha təsdiqlədi.
Şəhərsalma normalarına riayət olunmasına nəzarətin gücləndirilməsi və Bakı şəhərində qanunsuz tikinti fəaliyyətinin qarşısının alınması ilə bağlı ölkə başçısının göstərişlərini yerinə yetirmək məqsədilə ötən müddət ərzində Komitə tərəfindən təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi təmin edilmişdir. Belə ki, şəhərsalma nəzarəti ilə bağlı görülən işlər bir neçə istiqamətdə təşkil olunmuşdur.
İlk növbədə, hazırda yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən Komitəyə, o cümlədən Tikintilərin Dövlət Reyestrinə daxil olunmaq üçün təqdim olunan ərazi planlaşdırılması sənədləri kameral qaydada təhlil edilir, onların şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə cavab verməsinə ciddi nəzarət aparılır.
Bununla yanaşı, Komitənin 2018-ci il üçün tərtib olunmuş iş planına uyğun olaraq, habelə Komitəyə daxil olan ərizə və şikayətlər, həmçinin kütləvi informasiya vasitələrinin yaydığı məlumatlar əsasında növbədənkənar qaydada yerli icra hakimiyyəti orqanlarında araşdırma aparılır və müvafiq ərazilərə baxış keçirmək yolu ilə səyyar qaydada şəhərsalma nəzarəti həyata keçirilir.
Komitə tərəfindən təşkil olunmuş şəhərsalma nəzarəti tədbirləri nəticəsində bir çox hallarda tikintiyə icazə proseduru başa çatdırılmadığına və tikintiyə icazə verilmədiyinə baxmayaraq, paytaxtın müxtəlif rayonlarında ərazidə tikintiyə hazırlıq işlərinin, bəzi hallarda isə hətta tikinti işlərinin də aparıldığı müəyyən edilmişdir. Bununla yanaşı, tikinti fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərin sifarişi ilə hazırlanan ərazi planlaşdırılması sənədlərinin Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə riayət olunmadan tərtib edilməsi faktları aşkarlanmışdır.
Belə hallarda tikintiyə icazə verilməsindən imtina edilməsi ilə bağlı Komitə tərəfindən müvafiq yerli icra hakimiyyəti orqanlarına icrası məcburi olan “Göstəriş”lər göndərilir. Eyni zamanda, müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarından tikintiyə icazə sənədi və tikinti işlərinə başlanılmasına dair xüsusi nişan alınmadan tikintinin aparılması halları aşkar edildikdə bu sahədə mövcud qanunvericiliyin tələblərini pozan şəxslərə qarşı aidiyyəti nəzarət və hüquq-mühafizə orqanları ilə birlikdə ciddi tədbirlərin görülməsi təmin edilir.
Bu prosesdə Komitə tərəfindən ölkə vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət ayrılır, məhəllə sakinlərinin ümumi istifadəsində olan və digər ictimai ərazilərdə qeyri-qanuni tikinti işlərinin aparılması cəhdləri ilə bağlı Komitəyə daxil olan müraciətlər əsasında dərhal araşdırma aparılır, müvafiq dövlət orqanlarının dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinin pozulmasının qarşısı alınır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən müəyyən olunan vəzifələrin bundan sonra da ləyaqətlə yerinə yetirilməsi məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin səmərəli fəaliyyətinin təşkili üzrə işlər qurumun bütün imkanları səfərbər olunaraq davam etdirilməkdədir.

The State Committee on Urban Planning and Architecture’s activity in the past 100 days
A three-month period nears its completion since the formation of the new Cabinet of Ministers by order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. One of the government members appointed by the Presidential Order of 21 April 2018 is Samir Nuriyev, Chairman on the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan. Over the past 100 days, the Committee, under the new Chairmanship, has strengthened its institutional development and human resources capacity as well as taken significant steps in several areas.
The main goal of the State Committee on Urban Planning and Architecture is to ensure the urban planning process and implement the state policy and regulation in the area of design and architecture. One of the priority tasks assigned to the Committee by the President of the Republic of Azerbaijan relates to accelerating the process of preparation and improvement of the country’s area planning documents to bring it in line with the best of international standards. The preparation of the Baku City Master Plan along with ensuring planned and systemic development of the Capital city is of paramount importance for the political, economic and cultural life of the Republic of Azerbaijan.
To resume the activity previously started in this area by the Committee and ensure its proper continuation based on the best international experience, meetings have been held with representatives of several international organizations operating in Azerbaijan and possible areas of cooperation discussed. At the same time, the successful urban planning activity of many international companies was analyzed, direct connections established, and meetings held to conduct a productive exchange of views around the topic of consideration.
Following the respective Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the State Committee on Urban Planning and Architecture will ensure full compliance of the Baku City Master Plan preparation process with the international standards and apply the best international experience to producing a high-quality Master Plan content by hiring the Boston Consulting Group, i.e. one of the most reputable global strategic consulting companies referred to as “G3.”
Established in 1963, the Boston Consulting Group of companies has established a network comprising over 90 representative offices in 50 countries of the world to provide services to the public and private sectors as well as non-governmental organizations throughout all regions of the world. Being one of the largest global consulting companies, the Boston Consulting Group not only possesses an extensive international expertise in such areas as zoning and development of urban planning, creation of comfortable urban environment, transformation of employment, and elaboration of cluster-based strategies for the development of urban infrastructure, tourism, transportation, and social areas. In the past 5 years, the Boston Consulting Group has successfully implemented over 550 such projects worldwide. Recently, this renowned consulting company has implemented similar projects for large cities, including Moscow, Kyiv, Beijing, Stockholm, Boston, New York, etc.
Phase 1 will focus on ensuring proper analysis of all previous urban development and area planning documents relating to the capital of Azerbaijan, including the Greater Baku Regional Development Plan and Proper Baku Land use and Zoning Plan. This phase will emphasize the verification of current projects' relevance, assessment of the infrastructure improvement needs, and preparation of Baku city urban development concept through the application of the best global experience in this area. This process will imply the study of master plans of various cities worldwide, including the analysis of the cutting-edge international expertise in the respective area, and possible application of that experience in Azerbaijan. At the same time, Phase 1 will also imply proper consideration of the country’s relevant legislation, including due assessment of the respective urban planning norms and regulations, and appraising the need for improvement.
Currently, the scope of activities included in the preparation of the Baku City Master Plan envisages proper hiring of highly qualified professional foreign and local entities and experts to prepare appropriate design proposals and requirements for the development of the Master Plan that will cover such components as the urban planning and architectural design, preservation of memorials, engineering systems, social infrastructure, environmental matters, and other areas.
During Phase 2, the Committee will, in cooperation with the Boston Consulting Group, use requirements specified at Phase 1 to initiate cooperation with reputable urban planning, architectural, and engineering companies as well as respective experts, thus ensuring the continuation and completion of the Baku City Master Plan development process.
Meanwhile, to ensure due consideration of modern global trends and the advanced global experience, the State Committee on Urban Planning and Architecture attaches great importance to the establishment of bilateral relations with competent foreign state bodies as well as holding international events as a platform for participation of urban planning and development entities.
The Republic of Singapore is one of the countries possessing a distinctive and successful urban planning and development model and ensuring the development and implementation of state policy with regard to creating a comfortable urban environment and modern urban infrastructure. In recent times, the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan established links with the Ministry of National Development of the Republic of Singapore and initiated the exchange of experience.
Among other activities, the Ministry of National Development of the Republic of Singapore duly ensures regulation of urban planning and construction, development of a comfortable urban environment and human capital, thus inviting global recognition of Singapore as the city of knowledge, culture, and perfection.
The Ministry of National Development has an extensive structure including several subordinate entities, e.g., the Building and Construction Authority, the Housing & Development Board, the National Parks Board, the Urban Redevelopment Authority, the Centre for Liveable Cities, and the Professional Engineers Board.
At the invitation of the Minister of National Development of Singapore, a delegation of representatives of the State Committee on Urban Planning and Architecture headed by Samir Nuriyev, the Committee Chairman, recently participated in the Urban Sustainability Week held in Singapore.
The Urban Sustainability Week became one of the largest global events in the area of urbanization and urban development management that gathered together thousands of people representing all continents, including ministers, mayors, business leaders, and experts. At the initiative of the Government of the Republic of Singapore, the Urban Sustainability Week is used as platform to hold the World Cities Summit as well as other large-scale international events dedicated to the effective management of residential areas, various aspects of sustainable development process, including diverse sectoral exhibitions, forums and presentations on urban development.
The participation in the World Cities Summit and its side events provided the Azerbaijani delegation with an opportunity to familiarize themselves with the examples of the most successful global experience and establish personal contacts with leaders of many megacities to discuss opportunities of beneficial cooperation. Meanwhile, the multiple parallel sessions held on the margins of the Summit included thematic sessions and panel discussions dedicated to the activity of the State Committee on Urban Planning and Architecture and such crucial topics as “Urban Planning and Management,” “The Role of Master Plans in the Development of Inclusive Society,” “Sustainability of Urban Environment and Economic Aspects,” “Social Innovations: the 3P (Public-Private-People) Partnership,” “The Role Played by the Application of Innovations and Information Technologies in Cities,” etc.
During the trip, the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture held formal meetings with the Minister of National Development of the Republic of Singapore, General Director of the Department of Building and Construction, CEO of the Housing Construction and Development Council, and CEO of Urban Reconstruction Department, and collected a comprehensive information on the major activity of the foregoing entities. Also, the Committee engaged in broad discussions concerning future cooperation opportunities and exchange of experience on area planning documentation, development, and application of urban planning norms and regulations, etc.
The State Committee on Urban Planning and Architecture will conduct a proper analysis of the information on the extensive experience of Singapore and many other megacities acquired during the trip to enhance the effectiveness of its future activity.
To ensure implementation of the coherent government policy defined by the President of the Republic of Azerbaijan with regard to ensuring the supervision of the country’s urban planning, design and implementation activities, the State Committee on Urban Planning and Architecture has taken a series of steps to establish close cooperation with several central and regional executive bodies.
It should be noted that the State Committee on Urban Planning and Architecture signed the Memorandum of Cooperation and Information Exchange with the State Committee on Property Issues, thus providing a good example of boosting the effectiveness of interagency interaction. The Memorandum defines the priority areas of cooperation between the two Committees and specifies ways to develop future relations, thus exemplifying the importance of boosting the effectiveness of the two bodies’ interaction and enhancing the public governance level in the respective area. The introduction of a single format of information exchange in several areas will be of practical importance for the development of public regulation in the area of urban planning and construction.
At present, the large-scale construction and improvement activities are implemented in the capital city and regions of our country, including the construction of new living quarters and the implementation of large projects aimed at the improvement of people's living conditions. The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev authorized the State Committee on Urban Planning and Architecture to ensure a well-planned and systematic implementation of this priority task in keeping with effective urban planning legislation. To carry out this priority assignment, the Committee pays special attention to ensuring the use of modern information technologies, innovative approaches as well as to establish a single integrated and centralized database.
The Committee’s cooperation with the State Committee on Property Issues provides both bodies with an opportunity to ensure the coherence of current and future information used in their respective areas of activity, and integration of the State Urban Planning Cadastre into the unified State Cadastre System of the Republic of Azerbaijan, and implement the exchange of experience in this area.
Special attention is continuously paid to enhance the effectiveness of daily multilateral cooperation between the State Committee on Urban Planning and Architecture and members of the Republic of Azerbaijan Government as well as other state entities.
The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev keeps the country’s urban planning activity in the center of his attention. This was once again made obvious by the instructions he gave to government members at the Cabinet of Ministers’ session dedicated to the outcomes of the first six months of 2018 and the forthcoming agenda.
To ensure the implementation of the Presidential instructions on the need to reinforce the fulfillment of urban planning requirements and prohibit the illegal construction activity in the city of Baku, the Committee has recently launched the implementation of urgent measures to supervise the urban planning activities in several areas.
In the first place, the area planning documents currently submitted by local authorities to the Committee and the State Construction Registry are subject to chamber auditing. There is stringent supervision in place to ensure their compliance with the legislative requirements in the area of urban planning.
Based on the Committee’s 2018 Action Plan, applications and complaints filed to the Committee as well as information spread by media outlets, local authorities undergo the unplanned investigations and mobile visual inspection teams carry out urban development control measures.
The urban development control measures implemented by the Committee disclosed multiple construction projects launched in the capital city before the conclusion of the permission procedure or in spite of the prohibition thereto, thus discovering cases of preparation for building and occupancy as well as, in some instances, the ongoing construction operations in different districts of Baku. At the same time, in some cases, the area planning documents developed at the request of physical persons and legal entities working in the construction sector violated the requirements of the urban planning legislation of the Republic of Azerbaijan.
In such cases, the Committee provides respective executive bodies with mandatory “Instructions” requesting them to revoke the building permit they granted. In the absence of the building permit provided the respective executive authority before the onset of construction operations or special building sign set up after the start of construction operations, the perpetrators of such violations undergo stringent control procedures and measures imposed by the law-enforcement bodies.
In this context, the Committee pays special attention to the protection of citizens’ human rights by initiating immediate investigations based on the petitions/complaints filed by citizens concerning the illegal building operations conducted in common and/or other public areas thus, with the support of respective state bodies, preventing violation of the urban planning legislation of the Republic of Azerbaijan.
To ensure further implementation of the duties defined by the President of the Republic of Azerbaijan, the State Committee on Urban Planning and Architecture will do its best to organize its activity most efficiently.