Komitə sədri Anar Quliyev Belarus Respublikasının arxitektura və tikinti naziri ilə işgüzar görüş keçirib
14 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev ölkəmizdə səfərdə olan Belarus Respublikasının arxitektura və tikinti naziri Ruslan Parxamoviçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri “Belarus Respublikasının Arxitektura və Tikinti Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi arasında əməkdaşlığın aktivləşdirilməsinə dair Niyyət Memorandumu” sayəsində qurumlar arasında son illər ərzində şəhərsalma, memarlıq və tikinti sahələrində sıx əməkdaşlığın və geniş təcrübə mübadiləsinin mövcudluğundan məmnun olduğunu vurğulayıb.
Anar Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şəhərsalma sahəsində həyata keçirdiyi islahatların nəticələri, xüsusən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq işləri barədə də qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Geniş məlumata görə minnətdarlığını bildirən Ruslan Parxamoviç son illər ərzində Belarusda tikinti sahəsində aparılan islahatlardan və yeniliklərdən, Azərbaycan və Belarus arasında müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi imkanlarından söhbət açıb.
Görüş zamanı tərəflər həmçinin şəhərsalma sahəsində dövlət inzibatçılığı, ölkələrimizdə yaşayış məntəqələrinin və tikinti obyektlərinin layihələndirilməsi üzrə əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi imkanlarını geniş müzakirə ediblər.

The Chairman of the Committee, Anar Guliyev, held a meeting with the Minister of Architecture and Construction of the Republic of Belarus
On May 14, 2024, the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Anar Guliyev, received a delegation from the Republic of Belarus, led by the Minister of Architecture and Construction Ruslan Parkhamovich.
Welcoming the guests, the Chairman of the Committee emphasized the satisfaction with the close cooperation and exchange of experience between the institutions in the field of urban planning, architecture, and construction, which have been established over the past years thanks to the "Memorandum of Intentions for the Activation of Cooperation between the Ministry of Architecture and Construction of the Republic of Belarus and the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan".
Anar Guliyev also extensively briefed the guests on the results of reforms carried out by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in the field of urban planning, particularly the large-scale construction works conducted in the territories liberated from occupation within the framework of the "I State Program on the Great Return to the liberated territories of Azerbaijan”.
Expressing gratitude for the provided information, Ruslan Parkhamovich, in turn, shared information about the reforms and innovations implemented in the construction sector in Belarus in recent years, and discussed opportunities to strengthen bilateral relations between Azerbaijan and Belarus in various fields.
During the meeting, the parties also actively discussed opportunities for expanding cooperation and relations in the field of urban planning, public administration, settlement design, and construction of facilities in both countries.