Komitə sədri Anar Quliyev Belarus Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İqor Nazaruk ilə görüşüb
3 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Belarus Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İqor Nazarukun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini və qabaqcıl təcrübələr əsasında birgə layihələrin icrası üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə Belarus mütəxəssisləri tərəfindən Ağdam rayonunun Qızıl Kəngərli kəndində aqrar şəhərciyin yaradılması ilə bağlı layihə işlərinin icra vəziyyəti müzakirə edilib və layihənin Ağdam rayonunda yaşayış məskənlərinin hərtərəfli inkişafına, kənd ərazilərinin dirçəldilməsinə, bölgənin iqtisadiyyatına təsiri vurğulanıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında Belarus təcrübəsinin tətbiqi ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişlənəcəyi qeyd olunub.

Chairman of the Committee Anar Guliyev met with Igor Nazaruk, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Belarus
On September 3, 2024, Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, met with a delegation led by Igor Nazaruk, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Belarus.
Welcoming the guests, the Committee Chairman emphasized that the existing cooperative relations between the two countries have developed at a high level and that there are extensive opportunities for implementing joint projects based on advanced practices.
During the meeting, the current status of project work related to the creation of an agrarian town in the village of Qızıl Kangarli in the Aghdam district was discussed by Belarusian specialists. The impact of the project on the comprehensive development of residential areas in Aghdam, the revitalization of rural areas, and the economy of the region was highlighted. It was noted that the application of Belarusian expertise in the restoration of liberated territories would further expand the existing cooperation relations.