Komitə sədri Anar Quliyev Misirin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmidi qəbul edib
Fevralın 8-də Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmid ilə görüşüb.
Görüş zamanı Komitə sədri ölkəmizdə şəhərsalma sahəsində son illər ərzində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) və 2026-cı ildə Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna (WUF13) Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi ölkəmizdə aparılan uğurlu dövlət siyasəti sayəsində beynəlxalq aləmdə ildən-ilə artan nüfuzun göstəricisidir.
Anar Quliyev 2024-cü ildə Qahirədə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF12) əhəmiyyətinə toxunaraq, tədbirin şəhərsalma məsələlərinin qlobal müzakirəsinə böyük töhfə verəcəyinə, həmçinin ölkəmizin bu tədbirdə fəal iştirak edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərində cənab İlham Əliyevin inamlı qələbəsi münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycan dövlətinə və xalqına cənab Prezidentin rəhbərliyi altında bundan sonra da daimi inkişaf və rifah arzulayıb. Həmçinin Azərbaycanın “COP29” və “WUF13”ə ev sahibliyi etməsi ilə bağlı öz sevincini bildirib. O, 2022-ci ildə Misirdə keçirilmiş “COP27”nin, həmçinin builki “WUF12”nin təşkili ilə bağlı əldə etdikləri təcrübəni Azərbaycanla bölüşməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığın və qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf perspektivləri də müzakirə olunub.

Председатель комитета Анар Гулиев принял Хишама Мохамеда Наги Абдель Хамида, чрезвычайного и полномочного посла Египта в нашей стране
8 февраля председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев провел встречу с чрезвычайным и полномочным послом Арабской Республики Египет в нашей стране, его Превосходительством Хишамом Мохамедом Наги Абдель Хамидом.
В ходе встречи Гулиев рассказал о последних достижениях в области градостроения нашей страны, подчеркнул, как важно для Азербайджана быть принимающей стороной для таких значимых мероприятий, как 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по климатическим изменениям (COP29), которая пройдет в Баку, и Всемирный городской форум в 2026 году (WUF13). Это, по его словам, отражает растущее международное признание нашей страны благодаря грамотной государственной политике.
Гулиев также выразил уверенность в том, что предстоящий Всемирный городской форум (WUF12), который состоится в Каире в 2024 году, внесет значительный вклад в мировые дискуссии по городским проблемам и что наша страна активно проявит себя на этом мероприятии.
Посол передал поздравления от Египта с повторным избранием Ильхама Алиева президентом, выразив надежду на дальнейшее развитие и процветание Азербайджана под его руководством. Он также поделился радостью по поводу того, что наша страна станет местом проведения "COP29" и "WUF13", и предложил поделиться опытом Египта в организации "COP27" в 2022 году и нынешнего "WUF12".
В ходе беседы обсуждались возможности для расширения сотрудничества и укрепления связей между нашими странами в различных областях.