Komitə sədri Anar Quliyev Misirin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmidi qəbul edib
Fevralın 8-də Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmid ilə görüşüb.
Görüş zamanı Komitə sədri ölkəmizdə şəhərsalma sahəsində son illər ərzində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) və 2026-cı ildə Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna (WUF13) Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi ölkəmizdə aparılan uğurlu dövlət siyasəti sayəsində beynəlxalq aləmdə ildən-ilə artan nüfuzun göstəricisidir.
Anar Quliyev 2024-cü ildə Qahirədə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF12) əhəmiyyətinə toxunaraq, tədbirin şəhərsalma məsələlərinin qlobal müzakirəsinə böyük töhfə verəcəyinə, həmçinin ölkəmizin bu tədbirdə fəal iştirak edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərində cənab İlham Əliyevin inamlı qələbəsi münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycan dövlətinə və xalqına cənab Prezidentin rəhbərliyi altında bundan sonra da daimi inkişaf və rifah arzulayıb. Həmçinin Azərbaycanın “COP29” və “WUF13”ə ev sahibliyi etməsi ilə bağlı öz sevincini bildirib. O, 2022-ci ildə Misirdə keçirilmiş “COP27”nin, həmçinin builki “WUF12”nin təşkili ilə bağlı əldə etdikləri təcrübəni Azərbaycanla bölüşməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığın və qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf perspektivləri də müzakirə olunub.

The chairman of the committee, Anar Guliyev, received Hisham Mohamed Nagi Abdel Hamid, the extraordinary and plenipotentiary ambassador of Egypt to our country
On February 8th, the Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, Anar Guliyev, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to our country, His Excellency Hisham Mohamed Nagi Abdel Hamid.
In the meeting, Guliyev shared extensive details about the advancements in urban planning within our country in recent years. He highlighted that Azerbaijan's role as the host for the upcoming 29th session of the UN Climate Change Conference (COP29) in Baku, as well as the World Urban Forum in 2026 (WUF13), reflects the growing international stature our country enjoys due to its effective state policies.
Guliyev also emphasized the significance of the upcoming World Urban Forum (WUF12) in Cairo in 2024, confident that it will make a significant contribution to global discussions on urban issues and that our country will play an active role in it.
The Ambassador extended his congratulations on President Ilham Aliyev's resounding re-election victory, expressing his wishes for Azerbaijan's continued progress and prosperity under the President's leadership. He shared his delight about Azerbaijan hosting "COP29" and "WUF13," and offered to share Egypt's experiences from organizing "COP27" in 2022 and this year's "WUF12" with Azerbaijan.
The discussion also covered the potential for expanding collaborative efforts and mutual relations between our countries in various sectors.