Komitə sədri Anar Quliyev Moldovalı həmkarı ilə görüşüb
Aprelin 9-da Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev ilə Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri Vladimir Bolea arasında görüş keçirilib.
Komitə sədri ərazilərin planlaşdırılması, şəhərsalma və memarlıq sahəsində Azərbaycanda həyata keçirilən sistemli islahatlar, dayanıqlı və inklüziv şəhərlərin yaradılması, tikintiyə icazə icraatının rəqəmsallaşdırılması üzrə yerli təcrübəni bölüşüb.
Görüşdə memarlıq, şəhərsalma və ərazi planlaşdırılması sahəsində ikitərəfli əlaqələrin perspektivləri də müzakirə edilib, Moldova tərəfi bu sahədə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.

Anar Guliyev held a meeting with his counterpart from the Republic of Moldova
On April 9, a meeting was held between Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of Azerbaijan, and Vladimir Bolea, Deputy Prime Minister and Minister of Infrastructure and Regional Development of the Republic of Moldova.
During the meeting, the Committee Chairman shared Azerbaijan’s local experience in areas such as spatial planning, urban development, and architecture, as well as the systematic reforms carried out in the country. He also highlighted efforts toward creating sustainable and inclusive cities and the digitalization of the construction permitting process.
The sides also discussed the prospects for bilateral cooperation in the fields of architecture, urban planning, and territorial development. The Moldovan side emphasized the importance of mutually beneficial collaboration in these areas.