Komitə sədri Misir Ərəb Respublikasına işgüzar səfər edib
14-15 fevral 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Misir Ərəb Respublikasına səfəri baş tutub. Səfərin məqsədi Misirin şəhərsalma siyasəti və onun icrası təcrübəsi ilə tanışlıq, ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi və beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsidir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Misirin beş milyon nəfərdən artıq əhalisi olacaq “Yeni paytaxt” layihəsinin birinci mərhələsinin reallaşdırıldığı ərazini ziyarət edib, “hökumət şəhərciyi”, yaşayış məhəllələri və digər təyinatlı tikinti layihələri ilə yerində tanış olub. Anar Quliyev Misir Ərəb Respublikasının bu və bir çox digər yeni şəhər layihələrini həyata keçirən Mənzil, Mühəndis-Kommunikasiya Sistemləri və Şəhər İcmaları Nazirliyinin “Yeni paytaxt” ərazisində tikilmiş yeni inzibati binasında nazir Assem Elgazzar ilə geniş tərkibli görüş keçirib. Görüş zamanı qarşı tərəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şəhərsalma sahəsində aparılan davamlı islahatlar, bu sahədə dövlət siyasəti və ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib, ərazi planlaşdırılmasında institusional idarəetmə üzrə təcrübə mübadiləsi, ikitərəfli və regional formatlarda əməkdaşlıq imkanlarına dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətimizin üzvləri sözügedən Nazirliyin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri üzrə cavabdeh rəsmiləri ilə bir sıra görüşlər keçirib, aidiyyəti mövzulara, o cümlədən 2024-cü ildə Misir Ərəb Respublikasının paytaxtı Qahirə şəhərində keçiriləcək 12-ci Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda Azərbaycanın iştirakına dair danışıqlar aparıb.

Chairman of the Committee paid a working visit to the Arab Republic of Egypt
On February 14-15, 2023, a delegation led by the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan Anar Guliyev visited the Arab Republic of Egypt. The purpose of the visit was to familiarize with Egypt's Urban Planning Policy and its implementation experience, expand bilateral relations and discuss the possibilities of cooperation within international platforms.
As part of the visit, the Azerbaijani delegation visited the area where the first stage of the "New Capital" project of Egypt with a population of more than five million people is being implemented, got acquainted with the "government town", residential quarters and other construction projects for other purposes on the spot. Anar Guliyev held a large-scale meeting with Minister Assem el Gazzar in the new administrative building of the Ministry of Housing, Utilities, and Urban Communities of the Arab Republic of Egypt, built on the territory of the "New Capital", which implements these and many other new urban projects. During the meeting, the Minister was informed about the continuous reforms carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the field of urban planning, state policy in this area and large-scale restoration and construction works carried out in the territories of our country liberated from occupation, an exchange of experience on institutional management in territorial planning was held, a detailed exchange of views on the possibilities of cooperation in bilateral and regional formats took place.
As part of the visit, members of our delegation held a number of meetings with officials responsible for various activities of the Ministry, held talks on relevant topics, including Azerbaijan's participation in the 12th World Urban Planning Forum, which will be held in Cairo, the capital of the Arab Republic of Egypt, in 2024.