Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 80.1-ci maddəsinə əsasən mülkiyyətində, icarəsində və ya istifadəsində olan torpaq sahəsində təyinatı üzrə yerüstü mərtəbələrinin sayı 3-dən, hündürlüyü 12 metrdən (binanın hündürlüyü “0” səviyyəsindən, yəni 1-ci yerüstü mərtəbənin döşəməsinin üst hissəsindən sonuncu mərtəbənin örtüyünün alt hissəsinədək (çardaqaltı döşəmənin alt hissəsi) və aşırımlarının uzunluğu 6 metrdən çox olmayan fərdi yaşayış evlərinin tikintisi ilə bağlı məlumatlandırma icraatı həyata keçirilir və onların tikintisi üçün tikinti layihəsinin yalnız zirzəmilərin, mərtəbələrin, dam örtüklərinin planlarından, kəsiklərdən və fasadlardan ibarət memarlıq-planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planı bölmələrinin hazırlanması tələb olunur.
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 80.3-cü maddəsinə əsaslanaraq, barəsində məlumatlandırma icraatı nəzərdə tutulan tikinti obyektlərinin tikinti layihəsinin memarlıq- planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planı bölmələri müvafiq ərazidə qüvvədə olan müfəssəl planın tələblərinə uyğun tərtib edilməlidir. Belə plan olmadıqda və ya onun müddəti bitdikdə, barəsində məlumatlandırma icraatı nəzərdə tutulan tikinti obyektinin tikinti layihəsinin memarlıq-planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planı bölmələrinin bu Məcəllənin 11-ci maddəsinə, o cümlədən ərazilərin zonalaşdırılması, tikintisinin növü və miqyası ilə bağlı müfəssəl qaydalara və yaşayış məntəqələrində yanaşı sahələrdə tikinti aparılmasının əsas şərtlərinə uyğunluğu yoxlanılır.
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 80.4-cü maddəsinə əsasən sifarişçi tikintiyə başlamazdan əvvəl tikinti niyyəti barədə yerli icra orqanına məlumat verir və bu Məcəllənin 80.1-ci və 80.3-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş tələblərə uyğunluğunun yoxlanılması üçün tikinti obyektlərinin layihəsinin memarlıq-planlaşdırma və tikinti ərazisinin baş planı bölmələrini, habelə torpaq sahəsi üzrərində mülkiyyət, icarə və ya istifadə hüququnu təsdiq edən sənədin surətini təqdim edir.

According to the Article 80.1 of the Urban Planning and Construction Code, notification procedure shall apply and only architectural plan sections of basements, floors, roof plans, cross-sections and facades of the construction project and master plan of the construction site shall be required for individual houses on the owned, rented or used land plots with over 3 floors, each floor being over 12 meters high (building height shall be calculated from zero, that is, the surface of the first floor up to the bottom of the top floor (below the attic floor)) and span being up to 6 meters.
According to the Article 80.3 of the Urban Planning and Construction Code, when notification procedure applies, the architectural plan sections and the master plan of the construction site of the construction project should be prepared in accordance with the requirements of the detailed plan that is in force on the respective territory. In the absence of such a plan or its expiration, the architectural plan and master plan sections of the construction project shall be verified against the Article 11 of this Code including detailed rules on zoning, type and scale of construction; it shall be checked for compliance with the basic conditions for construction at the sites adjacent to existing residential settlements.
According to the Article 80.4 of the Urban Planning and Construction Code, the client shall inform the local authorities of the construction intent prior to commencement of the construction and provide the architectural plan and master plan sections of the construction site for the construction project to verify their compliance with the Articles 80.1 and 80.3 of this Code; and also a copy of the document certifying the right of ownership, lease or use of the land plot.