Bakı şəhər inzibati ərazisində tikilməsi nəzərdə tutulan tikinti obyektləri ilə bağlı Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə, digər şəhər və rayonlarda tikilməsi nəzərdə tutulan tikinti obyektləri ilə bağlı yerli icra orqanlarına müraciət olunmalıdır.
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 75-ci maddəsinə Sifarişçi tikintiyə icazə üçün müraciət etməzdən əvvəl tikinti aparmaq istədiyi ərazidə aparılacaq tikintinin icazə verilən parametrlərini (ərazinin tikinti əmsalı, ərazinin tikinti sıxlığı əmsalı, tikinti obyektlərinin hündürlüyü və s.) öyrənmək məqsədi ilə obyektin təyinatını göstərməklə sorğu ilə tikintiyə icazə verən orqana müraciət edə bilər. Həmin müraciətə 10 gün müddətinə əsaslandırılmış cavab verilməlidir.

With regard to construction within the administrative territory of the city of Baku, it is required to apply to the General Directorate for Architecture and Urban Planning under the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, and to local authorities regarding the construction of facilities in other cities and regions.
According to the Article 75 of the Urban Planning and Construction Code, prior to applying for a construction permit, the client can request the permitting authority to provide eligible construction parameters (area coefficient, density of construction, height of construction facilities, etc.) for the area of the construction indicating the purpose of the object. The request should receive a justified response within the 10-day period.