Bakı şəhər inzibati ərazisində tikilməsi nəzərdə tutulan tikinti obyektləri ilə bağlı Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə, digər şəhər və rayonlarda tikilməsi nəzərdə tutulan tikinti obyektləri ilə bağlı yerli icra orqanlarına müraciət olunmalıdır.
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 75-ci maddəsinə Sifarişçi tikintiyə icazə üçün müraciət etməzdən əvvəl tikinti aparmaq istədiyi ərazidə aparılacaq tikintinin icazə verilən parametrlərini (ərazinin tikinti əmsalı, ərazinin tikinti sıxlığı əmsalı, tikinti obyektlərinin hündürlüyü və s.) öyrənmək məqsədi ilə obyektin təyinatını göstərməklə sorğu ilə tikintiyə icazə verən orqana müraciət edə bilər. Həmin müraciətə 10 gün müddətinə əsaslandırılmış cavab verilməlidir.

Касательно строительных объектов, которые будут построены на административной территории города Баку, необходимо обращаться в Главное управление архитектуры и градостроительства города Баку при Государственном комитете Азербайджанской Республики по градостроительству и архитектуре, и в местные органы исполнительной власти относительно строительных объектов, которые будут построены в других городах и районах.
До подачи заявки на разрешение на строительство согласно статье 75 Кодекса градостроительства и строительства можно обратиться с запросом в орган, выдающий разрешение на строительство, с целью узнать допустимые параметры строительства (строительный коэффициент территории, коэффициент плотности застройки, высота строительных объектов и т.д.). Ответ на запрос дается в 10-дневный срок.