İlqar Aydın oğlu İsbatov
Təhsili: 1981-ci ildə Azərbaycan Mühəndis-İnşaat İnstitutunun Memarlıq fakültəsinə daxil olmuş, 1984-cü ildə təhsilini Moskva Memarlıq İnstitutunun şəhərsalma fakültəsində davam etdirmişdir. 1987-ci ildə Moskva Memarlıq İnstitutunu memarlıq ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Memarlıq üzrə fəlsəfə doktorudur.
1987-ci ildə Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun Baş plan emalatxanasında əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 1987-1998-ci illərdə Bakı Dövlət Layihə İnstitutunda memar və aparıcı memar vəzifələrində, 1998-2002-ci illərdə “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutunda qrup rəhbəri və layihənin baş memarı vəzifələrində, 2002-2008-ci illərdə “Feniks-AA” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
2008-ci il etibarən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 iyun 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə İlqar Aydın oğlu İsbatov Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini vəzifəsinə təyin edilib.
İlqar İsbatov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 aprel 2010-cu il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmiş, 10 aprel 2012-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Əməkdar Memar” fəxri ada layiq görülmüş, 18 dekabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət ordeni” ilə təltif edilmişdir.

Ильгар Айдын оглы Исбатов
Образование: в 1981 году поступил на архитектурный факультет Азербайджанского инженерно-строительного института, а в 1984 году продолжил свое обучение в Московском архитектурном институте по специальности «градостроитель». В 1987 году окончил Московский архитектурный институт с отличием. Доктор философии в области архитектуры.
Трудовая деятельность
1987 год – Бакинский Государственный Проектный Институт (мастерская по разработке генерального плана г. Баку).
1987-1998 годы – архитектор и ведущий архитектор в Бакинском Государственном Проектном Институте.
1998-2002 годы – руководитель группы и главный архитектор проекта в Государственном Проектном Институте "Азгоспроект".
2002-2008 годы – директор общества с ограниченной ответственностью «Феникс-АА».
С 2008 года - директор Бакинского Государственного Проектного Института.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 19 июня 2019 года Ильгар Айдын Исбатов назначен заместителем председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 9 апреля 2010 года Ильгар Исбатов награжден медалью «Терегги»; от 10 апреля 2012 года был удостоен почетного звания «Заслуженный архитектор», от 18 декабря 2017 года - орденом «Славы».