İlqar Aydın oğlu İsbatov
Təhsili: 1981-ci ildə Azərbaycan Mühəndis-İnşaat İnstitutunun Memarlıq fakültəsinə daxil olmuş, 1984-cü ildə təhsilini Moskva Memarlıq İnstitutunun şəhərsalma fakültəsində davam etdirmişdir. 1987-ci ildə Moskva Memarlıq İnstitutunu memarlıq ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Memarlıq üzrə fəlsəfə doktorudur.
1987-ci ildə Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun Baş plan emalatxanasında əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 1987-1998-ci illərdə Bakı Dövlət Layihə İnstitutunda memar və aparıcı memar vəzifələrində, 1998-2002-ci illərdə “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutunda qrup rəhbəri və layihənin baş memarı vəzifələrində, 2002-2008-ci illərdə “Feniks-AA” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
2008-ci il etibarən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 iyun 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə İlqar Aydın oğlu İsbatov Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini vəzifəsinə təyin edilib.
İlqar İsbatov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 aprel 2010-cu il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmiş, 10 aprel 2012-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Əməkdar Memar” fəxri ada layiq görülmüş, 18 dekabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət ordeni” ilə təltif edilmişdir.

Ilgar Aydin oglu Isbatov
Education: Admitted to the Faculty of Architecture of Azerbaijan Engineering Construction Institute in 1981 and continued studying at the Department of Urban Development of Moscow Institute of Architecture in 1984. Graduated from the Moscow Institute of Architecture with an honorary diploma in architecture in 1987 and holds a Ph.D in Architecture.
In 1987, started his career at the Master Plan Department of Baku State Design Institute. In 1987-1998, served at the Baku State Design Institute as an Architect and Senior Architect. In 1998-2002, worked as a Group Director and Chief Design Architect at the Head State Design Institute "Azerdovlatlayiha" and, in 2002-2008, directed Fenix-AA Limited Liability Company.
In 2008, served as Director of the Baku State Design Institute under the State Committee of Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan of 19 June 2019, Ilgar Aydin oglu Isbatov was appointed to the post of Deputy-Chairman of the State Committee of Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan of 9 April 2010, Ilgar Isbatov was awarded the “Taraggi” Medal. By the Presidential Order of 10 April 2012, he was awarded a title of “Honored Architect” and, following the Presidential Order of 18 December 2017, his merits were recognized by the “Order of Glory.”